تغذیهسلامتی

چگونه کمبود آهن در بدن را درمان کنیم

درمان کمبود آهن : درمان فقر آهن با هدف بازگرداندن سطح آهن در بدن به سطح طبیعی آن انجام می شود و این امر بسته به نیاز فرد و توصیه پزشک متخصص به چند روش مختلف انجام می شود و همچنین دانستن علت کمبود برای این امر ضروری است. درمان می شود و ممکن است بیماری یا شرایط خاصی وجود داشته باشد که منجر به عفونت شده باشد.کمبود آهن در بدن و در ادامه راه های درمان آن را ذکر می کنیم.

کمبود آهن

اصلاح رژیم غذایی

رژیم غذایی مصرفی ممکن است حاوی منابع غذایی غنی از آهن نباشد، بنابراین پزشکان مصرف بیشتر این منابع غذایی مانند: برگ سبز، غلات و نان غنی شده با آهن، گوشت و حبوبات مانند: نخود، لوبیا و عدس را توصیه می کنند.

همچنین توصیه می شود هنگام مصرف منابع آهن ، مصرف برخی غذاها و نوشیدنی ها را کاهش دهید . زیرا در جذب آن اختلال ایجاد می کند. مانند چای، قهوه ، شیر و فرآورده های شیری و غذاهایی که حاوی مقادیر زیادی فیتیک یا اسید فیتیک هستند، مانند غلات کامل.

استفاده از مکمل های آهن

مصرف مکمل‌های آهن یکی از رایج‌ترین درمان‌های کمبود آهن است و درمان ممکن است به مدت سه تا شش ماه برای پر کردن ذخایر آهن در بدن نیاز داشته باشد و شایان ذکر است که مقادیر زیاد آهن ممکن است منجر به آسیب به بدن شود. اعضای بدن، بنابراین نباید مصرف شود یا بدون مشورت با پزشک مصرف مکمل را قطع کنید.

و اگر فرد پس از مصرف مکمل ها دچار عوارض جانبی شود. طعم بد فلز، استفراغ، یبوست، اسهال یا درد معده، این علائم را می توان با مصرف مکمل همراه با غذا، کاهش دوز مصرفی، تغییر نوع مکمل یا تزریق وریدی آهن برطرف کرد.

درمان علل خونریزی

درمان کمبود آهن مربوط به بروز آن است، اگر علت کمبود آن خونریزی شدید باشد که مثلاً ممکن است در دوران قاعدگی اتفاق بیفتد، ممکن است مصرف مکمل های آهن کمکی به رفع نیاز بدن نکند و پزشکان داروهای ضد بارداری تجویز کنند. قرص در این مورد برای کاهش میزان آهن از دست رفته در هر دوره قاعدگی، اما در برخی موارد خونریزی شدید، تزریق خون از اهداکننده برای جایگزینی خون و آهن از دست رفته لازم است.

پزشک ممکن است در مواردی از انفوزیون وریدی استفاده کند، مانند: ناتوانی در دریافت آهن از طریق دهان، ناتوانی در جذب مقادیر کافی آهن در معده، یا به دلیل خونریزی خون، یا برای جلوگیری از برخی شرایط بیماری و جلوگیری از رسیدن به آن. به مرحله انتقال خون می رسد و برای رساندن آهن به بدن از دو راه می توان استفاده کرد که در ذیل به تفصیل آن اشاره شده است:

تزریق داخل وریدی

این روش به چند ساعت زمان نیاز دارد تا دوز کامل آهن به داخل رگ تزریق شود و کم دردترین روش محسوب می شود و به دلیل نداشتن عوارضی که ممکن است ایجاد کند، روش مورد علاقه پزشکان برای درمان کم خونی است.

تزریق عضلانی

تزریق آهن به صورت عضلانی است و با دادن دوز آهن به یکباره معمولاً در عضله باسن انجام می شود.به رنگ نارنجی، بنابراین پزشکان تزریق داخل وریدی را به تزریق عضلانی ترجیح می دهند.

اهمیت آهن برای بدن

آهن در بدن انسان وظایف مختلفی را انجام می دهد، زیرا یکی از بخش های پروتئین هموگلوبین است که اکسیژن را در سراسر بدن حمل می کند و آهن به ماهیچه ها کمک می کند تا اکسیژن را نیز ذخیره کنند، علاوه بر این، این ماده معدنی در تشکیل برخی از انواع آن نقش دارد.

 

همچنین بخوانید : 

خواص گردو چیست ؟ ضرر گردو کدام است

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا