سبک زندگیگیاه

چگونه نعناع پرورش دهیم

چگونه نعناع پرورش دهیم : نعناع گیاهی معطر است که برای قرن ها شناخته شده است. گیاه، نعناع یکی از گیاهانی است که در بسیاری از غذاها اعم از شیرین و شور مورد استفاده قرار می گیرد و از همه مهمتر اینکه از آن علاوه بر استفاده در ساخت عطرها، خوشبو کننده های دهان، خمیردندان ها، طعم و بوی خاصی به چای می دهد. با توجه به همه موارد فوق، بسیاری از مردم مشتاق هستند که نعناع را در خانه خود پرورش دهند تا در در دسترس باشد.

نعناع

روش کشت نعناع

نعناع یکی از گیاهانی است به راحتی می توان آن را پرورش داد و تکثیر کرد

تهیه گیاه نعناع : می توانید نهال نعناع را از نهالستان های کشاورزی یا فروشگاه های لوازم باغ خریداری کنید و نوع مناسب را انتخاب کنید، همچنین می توانید با قطع شاخه ای به طول حدود 10 سانتی متر، شاخه ای از گیاه نعناع را که قبلاً کاشته اید تهیه کنید. داشتن برگ روی شاخه الزامی است. سرشاخه را در یک لیوان آب قرار داده و برگها را از قسمت غوطه ور خارج می کنند و در عرض یک هفته ریشه های سفید ظاهر می شود و برای رسیدن به طول مناسب حدود یک هفته دیگر زمان نیاز دارید و باید هر چند روز یکبار آب را عوض کنید تا از پوسیدگی خودداری کنید و در صورت نیاز آب به فنجان اضافه می شود.

انتخاب زمان مناسب برای کاشت: نعناع گیاهی منعطف است اما بهتر است کاشت آن را در فصل بهار یا پاییز شروع کنید.

انتخاب گلدان مناسب: گیاه به گونه ای کاشته می شود که ریشه ها مستقیماً زیر خاک باشد و بهتر است آن را به تنهایی در گلدان بکارید، زیرا ریشه گیاه نعناع به سرعت رشد می کند و به ریشه گیاهان دیگر تعرض می کند. برای کاشت یک گیاه ظرفی به عرض (12-16) اینچ کافی خواهد بود و در صورت تمایل با کاشت بیش از یک نهال در یک گلدان باید فضای کافی بین هر نهال بگذارید تا آزادانه رشد کند.

انتخاب مکانی با نور کافی: هنگام کاشت نعناع باید محلی را انتخاب کنید که صبح نور خورشید و بعد از ظهر نیمه سایه باشد تا نور کافی بدون خشک شدن دریافت کند و گلدان را روی پنجره یا پنجره قرار دهید.

انتخاب خاک مناسب : PH خاک باید بین (6-7) باشد تا بهترین نتیجه را بدست آورید و می توان هر چند هفته یکبار کود به خاک اضافه کرد و برای حفظ رطوبت خاک می توانید پوشش زیستی یا غیره اضافه کنید.

آبیاری منظم نعناع: گیاه نعناع را باید به طور مرتب آبیاری کرد، مخصوصاً اگر در زیر نور مستقیم آفتاب باشد و با توجه به اینکه گیاه بدون غوطه ور شدن در آب آبیاری می شود، باید برای اطمینان از رطوبت آن، خاک را بررسی کرد.

قسمت بالایی گیاه را کوتاه کنید: برای تشویق رشد جانبی گیاه که به گرفتن برگ های کامل کمک می کند و محصول بهتری می دهد.

هرس جوانه‌های نعناع به‌گونه‌ای که فرصتی برای باز شدن گل‌ها وجود نداشته باشد: وقتی جوانه‌ها روی ساقه نعناع ظاهر می‌شوند، که معمولاً بین خرداد تا شهریور اتفاق می‌افتد. این کار برای اینکه رشد نعناع از کنترل خارج نشود و فصل برداشت افزایش یابد.

تقسیم بوته نعناع هر دو یا سه سال: اگر نعناع در ظرفی کاشته شود، انتظار می رود بعد از دو یا سه سال گلدان باریک شود، عطر و طعم نعناع مطبوع و قوی است.

چیدن برگ های نعناع در صورت نیاز: از اواخر بهار تا اوایل پاییز می توان برگ ها را چید، مشروط بر اینکه تعداد برگ های چیده شده از یک سوم برگ ها بیشتر نباشد و قبل از چیدن مقدار بیشتر، فرصت رشد مجدد برگ ها را فراهم کرد.

ریشه نعناع را قبل از فصل یخبندان با استفاده از پوشش زیستی محافظت کنید و بهتر است برگ و ساقه آن را قطع کنید.

خواص گیاه نعناع

گیاه نعناع متعلق به خانواده Lamiaceae است  گیاه نعناع دارای ساقه های مربعی به طول (10-120) سانتی متر است و برگ ها به صورت جفت متقابل قرار گرفته اند و ممکن است مستطیل یا نیزه ای شکل باشند که پوشیده از کرک و لبه های آنها دندانه دار باشد. و رنگ برگ‌های انواع مختلف نعناع متفاوت است، ممکن است سبز تیره، سبز مایل به خاکستری، بنفش، آبی یا زرد کم رنگ باشند.

انواع نعناع

چند نوع نعناع وجود دارد که در منزل قابل پرورش و تکثیر می باشد و انواع نعناع اغلب به یک روش کاشته می شود و همچنین به شرایط یکسانی مناسب برای رشد نیاز دارند. هنگام کاشت انواع نعناع باید به دور بودن آنها از یکدیگر توجه داشت تا یک نوع نعناع با گرده نوع دیگر گرده افشانی نشود و در نتیجه ویژگی های انواع نعناع نمایان شود.

نعناع Peppermint
نعنا نوک تیز ( Spearmint)
نعناع خوشبو یا نعناع سیب ( Apple mint).
نعناع شکلاتی.
نعناع اروپایی ( pennyroyal).
نعناع آبی ( Watermint).
نعناع مزرعه ای ( Corn or Field Mint)
نعناع اسطوخودوس (Lavender mint).

 

همچنین بخوانید :

آیا کره گاو برای سلامتی مفید است؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا