تغذیهسلامتی

چگونه از سرکه سیب برای کاهش وزن استفاده کنم؟

چگونه از سرکه سیب برای کاهش وزن استفاده کنم : مطالعه ای که در سال 2009 در مجله Bioscience, Biotechnology, منتشر شد، نشان داد که مصرف 15-30 میلی لیتر معادل یک تا دو قاشق غذاخوری سرکه به مدت 12 هفته توسط گروهی از افراد چاق به کاهش وزن بدن، BMI، چربی احشایی، دور کمر و سطح تری گلیسیرید خون در این گروه کمک کرد.

محققان خاطرنشان می کنند که این اثر به دلیل سرکه حاوی ترکیب اسید استیک است، البته شایان ذکر است که سرکه سیب ممکن است تاثیر کمی داشته باشد، اما بیشترین تاثیر در کاهش وزن به رعایت رژیم های غذایی و افزایش قدرت فیزیکی بستگی دارد.

سرکه سیب

فواید سرکه سیب برای کاهش وزن

اگرچه فواید سرکه سیب ارگانیک برای لاغری تا حد زیادی بی تاثیر است. با این حال، برخی شواهد علمی کمیاب و تایید نشده وجود دارد که ممکن است این رابطه را تایید کند.

یک مطالعه کوچک منتشر شده در مجله Functional Food به بررسی این موضوع پرداخت که آیا سرکه سیب دارای مزایای کاهش وزن است یا خیر. در جایی که 39 بیمار چاق یا دارای اضافه وزن، علاوه بر مصرف روزانه 30 میلی لیتر سرکه سیب به مدت 12 هفته، تحت یک رژیم غذایی با کالری محدود قرار گرفتند و مشخص شد که مصرف سرکه سیب همراه با پیروی از این رژیم ممکن است اندکی باعث کاهش وزن و شاخص توده بدنی شود. و سطح قند خون چربی احشایی، اشتها، دور باسن، سطح تری گلیسیرید و کلسترول تام و سطح HDL را افزایش می دهد.

نقش محدود و ساده سرکه سیب برای لاغری را می توان به دلایل مختلفی نسبت داد که به شرح زیر است:

کمک به احساس سیری

سرکه سیب به افزایش احساس سیری کمک می کند و زمان مورد نیاز برای خروج غذا از معده را افزایش می دهد، که ممکن است به کاهش کل کالری مصرفی کمک کند. سن آنها بین 22 تا 51 در سطح گلوکز و انسولین بعد از غذا بود که در طی آن مشخص شد که افزودن سرکه و غذاهای تخمیر شده به رژیم غذایی باعث کاهش سطح قند و انسولین در خون پس از خوردن غذا می شود و این تاثیر را می توان به نقش سرکه سیب در کاهش سرعت تخلیه معده نسبت داد.

کاهش سطح چربی بدن

سرکه سیب حاوی اسید استیک است و برخی مطالعات نشان داده اند که این ترکیب فعال می تواند به کاهش وزن کمک کند، همانطور که یک مطالعه آزمایشگاهی در مجله Bioscience در سال 2014 منتشر شد و در آن اشاره شد که اسید استیک به کاهش وزن کمک می کند. کاهش سطح چربی با سطوح بالاتر مصرف انرژی یا سوزاندن، و حداکثر ظرفیت اکسیژن در بدن، در نتیجه کاهش افزایش وزن بیشتر از چربی، اما هنوز مطالعات بیشتری برای تأیید این تأثیر در انسان مورد نیاز است.

در اینجا لازم به ذکر است که برای کاهش وزن مناسب استفاده از نوع خاصی از غذا یا مکمل کافی نیست و باید کاهش کالری مصرفی، ورزش و افزایش فعالیت بدنی و مصرف را در نظر گرفت. مصرف سرکه سیب برای سفت کردن بدن و لاغری به تنهایی نمی تواند بدون در نظر گرفتن سایر ملاحظات کاهش وزن را به دست آورد.

عوارض جانبی سرکه سیب

مصرف سرکه سیب در مقادیر معمولی اغلب بی خطر است، در حالی که مصرف قرص های سرکه برای لاغری در مقادیر دارویی و برای مدت کوتاه توسط اکثر بزرگسالان احتمالاً برای اکثر بزرگسالان بی خطر است. اطلاعات و شواهد تایید شده ای مبنی بر بی خطر بودن مصرف آن در مقادیر دارویی در این دو مرحله وجود ندارد، بنابراین توصیه می شود از مصرف آن خودداری شود.

از جمله هشدارها و مضرات مربوط به مصرف زیاد سرکه سیب می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

باعث سوزش گلو، ناراحتی معده و همچنین آسیب به لایه مینای دندان به دلیل خاصیت اسیدی آن می شود.

سطح پتاسیم خون را کاهش می دهد که برای سلامت اعصاب و ماهیچه ها مهم است.

روند دفع غذا و مایعات از معده و روده را کند می کند که ممکن است بر توانایی کنترل سطح قند در بیماران دیابتی تأثیر منفی بگذارد.

شایان ذکر است که سرکه سیب ممکن است با اثر برخی داروها از جمله: داروهای دیابت، بیماری های قلبی، ملین ها و دیورتیک ها؛ که به دفع مایعات و املاح از بدن کمک می کند.

مضرات قرص سرکه سیب برای کاهش وزن

در مورد بهترین انواع سرکه سیب برای لاغری، می توان گفت که بسیاری از مکمل های غذایی حاوی سرکه سیب معمولا برای لاغری استفاده می شده است و مشخص نیست که آیا این ادعاها تاثیر واقعی دارد یا خیر و محتوای سیب مکمل‌های سرکه از نظر درجه اسیدیته و محتوای اسید متفاوت هستند، با توجه به انواع تولید شده متفاوت است، و مشخص نیست که آیا برخی از این انواع واقعاً حاوی سرکه سیب هستند یا خیر، و برخی ممکن است حاوی مقادیر بیشتری اسید نسبت به سرکه سیب طبیعی باشند. که در هنگام بلع می تواند باعث سوختگی شود یا به درجه سمیت برسد.

بنابراین باید توجه داشت که در مورد استفاده از هر نوع مکملی حتی اگر منشاء طبیعی داشته باشد مانند سرکه سیب باید با پزشک مشورت کرد.

همچنین بخوانید : 

مضرات نوشابه چیست ؟ مواد تشکیل دهنده نوشابه

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا