تغذیه

چطور بفهمم تخم مرغ خراب است ؟

از کجا بفهمم تخم مرغ خراب است؟ تخم مرغ یکی از مهم ترین مواد غذایی مفید برای انسان است و تقریباً هیچ خانه ای به دلیل اهمیتی که دارد خالی از آن نیست، زیرا علاوه بر مواد معدنی بسیاری مانند آهن، روی و منیزیم حاوی پروتئین و کلسیم است.

تاریخچه استفاده از تخم مرغ بسیار قدیمی است، زیرا انسان ها از قدیم الایام انواع مختلفی از تخم مرغ ها را می خوردند، مانند: تخم مرغ و ماهی، اما تخم مرغ پرمصرف ترین است و بیشتر مردم آن را به تنهایی یا به صورت تخم مرغ می خورند. با گنجاندن آنها در دستور العمل های غذایی مختلف.

تخم مرغ

راه های شناخت تخم مرغ های فاسد

مصرف آب :

با آوردن یک فنجان آب سرد و گذاشتن تخم مرغ در آن و مشاهده آن، اگر تخم مرغ از یک طرف ته لیوان جا بیفتد، نشان دهنده تازه بودن تخم مرغ است، اما اگر جهت تخم مرغ به سمت پایین باشد. فنجان با کمی شیب یعنی حدود یک هفته از عمرش می گذرد و اگر برود تخم مرغ به سمت ته فنجان است و سمت پهن آن به سمت بالا و نقطه آن به سمت پایین است.

تخم مرغ را تکان دهید

این کار با نزدیک کردن تخم مرغ به گوش، تکان دادن آن و شنیدن صدای آن به خوبی انجام می شود، اگر صدای آن واضح باشد، به این معنی است که تخم مرغ پوسیده است و برای استفاده مناسب نیست، اما اگر صدایی به گوش نمی رسد. خارج از آن، این بدان معنی است که آن تازه است.

تخم مرغ را بشکن

با شکستن تخم مرغ در بشقاب صاف و مشاهده زرده و سفیده آن، اگر زرده کمی بالا رفته و کروی شکل باشد و سفیده دور زرده جمع شده باشد، به این معنی است که تخم مرغ سالم است، اما اگر زرده کمی باشد. کم و سفیده شفاف و دور زرده جمع می شود یعنی تخم مرغ عمر طولانی دارد اما فاسد و خوراکی نیست ولی اگر زرده صاف و سفیده آن به درجه ای نزدیک به آب مایع باشد. یعنی کاملاً پوسیده است.

از چراغ قوه استفاده کنید

جایی که چراغ قوه به پوسته تخم مرغ در یک اتاق تاریک هدایت می شود و به فضای داخل آن توجه می شود. اگر در بالا فضای خالی وجود داشته باشد و زرده وسط آن شفاف باشد، تخم مرغ تازه است و اگر زرده تیره تر به نظر می رسد و وجود دارد. فضای بیشتر هوا خوبه ولی باید سریع مصرف بشه.اگه فضای هوا زیاد باشه و زرده انعقاد داشته باشه فاسد شده و برای استفاده مناسب نیست.

همچنین بخوانید :

ویتامین B چیست ؟ چه فوایدی برای بدن دارد

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا