تغذیهسلامتی

چای ترش چه فوایدی دارد ؟ خواص چای قرمز

فواید چای ترش برای سلامتی : همانطور که یک مطالعه منتشر شده در مجله Psychopharmacology در سال 2000 نشان داد که مصرف مداوم و مکرر نوشیدنی های کافئین دار ممکن است به حفظ عملکرد شناختی و حرکتی کمک کند، نوشیدن چای و سایر نوشیدنی های کافئین دار به بهبود توجه و هوشیاری کمک می کند، حتی زمانی که برای مدت طولانی نخوابید. در طول روز و تا عصر، و نتایج آن همچنین نشان داد که نوشیدن چای در طول روز ممکن است تأثیری مشابه قهوه بر هوشیاری داشته باشد.

کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان و شکستگی

مطالعه ای که در سال 2019 در مجله بین المللی Osteoporosis منتشر شد، بر روی گروهی از زنان 38 تا 86 ساله انجام شد، نشان داد که نوشیدن متوسط ​​چای برای مدت طولانی ممکن است به افزایش تراکم استخوان در زنان کمک کند . به عنوان تجزیه و تحلیل چندین مطالعه منتشر شده در ژورنال ، دریافتند که مصرف چای به صورت متوسط ​​برای دوره های طولانی ممکن است به افزایش تراکم استخوان در زنان کمک کند. چای ممکن است خطر شکستگی را برای مردان و زنان کاهش دهد . Osteoporosis International در سال 2019 نشان داد که مصرف چای به طور کلی به کاهش خطر شکستگی کمک می کند.

از سوی دیگر، نوشیدن مقادیر زیاد چای کافئین دار، میزان کلسیم دفع شده از بدن را از طریق ادرار افزایش می دهد. که ممکن است منجر به ضعف استخوان‌ها شود، بنابراین توصیه می‌شود از مصرف چای سیاه بین ۲ تا ۳ فنجان در روز تجاوز نکنید و خوردن کلسیم بیشتر به جبران مقدار کلسیم از دست رفته کمک می‌کند.

چای ترش

کاهش خطر ابتلا به سرطان تخمدان

مطالعه ای که در سال 2002 در مجله Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention منتشر شد، نشان داد که نوشیدن چای ممکن است به کاهش خطر سرطان تخمدان کمک کند.

اما اگر زن قبلاً به این بیماری یا انواع دیگر سرطان مبتلا شده باشد، مانند سرطان سینه، سرطان رحم، سرطان آندومتر یا فیبروم رحم، مفید نیست. از آنجایی که این نوع سرطان ها به برخی هورمون ها مانند استروژن حساس هستند. این چای ممکن است به عنوان یک هورمون استروژن عمل کند، به این معنی که نوشیدن آن ممکن است وضعیت بیماران زن را بدتر کند.

کاهش خطر حمله قلبی

جایی که یک مطالعه منتشر شده در مجله آمریکایی اپیدمیولوژی نشان داد که نوشیدن یک یا چند فنجان چای در روز ممکن است به کاهش خطر ابتلا به انفارکتوس میوکارد یا آنچه به عنوان انفارکتوس میوکارد شناخته می شود، کمک کند.

کاهش خطر ابتلا به بیماری پارکینسون

مطالعه‌ای که در سال 2001 در Annals of Neurology منتشر شد، نشان داد که نوشیدن مقادیر متوسط ​​چای به میزان 1 تا 3 فنجان در روز ممکن است به کاهش خطر ابتلا به بیماری پارکینسون کمک کند، که به عنوان بیماری پارکینسون در زنان و مردان نیز شناخته می‌شود.

کاهش بروز آترواسکلروز

مطالعه ای که روی موش ها انجام شد و در مجله شیمی کشاورزی و غذایی در سال 2004 منتشر شد، نشان داد که نوشیدن چای به کاهش خطر تصلب شرایین کمک می کند، و شایان ذکر است که تأثیر چای در این بیماری ممکن است در زنان قوی تر باشد.

کاهش سطح کلسترول خون

نتایج مطالعات در مورد تأثیر نوشیدن چای بر سطح کلسترول متفاوت بود.بررسی چندین مطالعه منتشر شده در Clinical Nutrition در سال 2015 نشان داد که نوشیدن چای سیاه به کاهش سطح کلسترول مضر در بدن کمک می کند، به ویژه در افرادی که در معرض خطر بالای بیماری های قلبی عروقی هستند. در حالی که هیچ تغییری در سطح کلسترول کل یا HDL پس از نوشیدن چای مشاهده نمی شود.

در حالی که مروری بر چندین مطالعه دیگر منتشر شده در مجله PLOS One در سال 2014، نوشیدن چای سیاه به طور قابل توجهی به کاهش سطح کلسترول بد، کلسترول خوب یا سطوح تری گلیسیرید کمک نمی کند.

کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری عروق کرونر قلب

نتایج مطالعات در مورد رابطه نوشیدن چای با بیماری قلبی به طور کلی و بیماری عروق کرونر قلب به طور خاص متفاوت بوده است. مطالعه ای که در سال 2001 در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شد، نشان داد که مصرف هر منبع غذایی حاوی کاتچین، مانند چای سیاه، شکلات و سیب، ممکن است به کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری عروق کرونر قلب کمک کند.

مطالعه‌ای که در سال 2003 در Preventive Medicine منتشر شد، نشان داد که افرادی که بیش از 6 فنجان چای در روز می‌نوشیدند، نسبت به افرادی که چای نمی‌نوشیدند، به میزان قابل‌توجهی شیوع بیماری عروق کرونر قلب کمتری داشتند، در حالی که تحقیقات دیگر نشان داده است که نوشیدن چای سیاه خطر ابتلا یا تشدید بیماری قلبی است و عموماً به افراد مبتلا به بیماری قلبی توصیه می شود که مراقب نوشیدن چای باشند. زیرا کافئین موجود در آن ممکن است باعث ایجاد ضربان قلب نامنظم در برخی شود.

کاهش خطر ابتلا به سرطان پانکراس

یک مطالعه منتشر شده در مجله سرطان گوارش در سال 2017 نشان داد که نوشیدن مقادیر زیاد چای سیاه بر سطح آنتی ژن کربوهیدرات 19-9 (CA19-9) تأثیر می گذارد. این یکی از شاخص‌هایی است که سطوح بالای آن در خون با افزایش خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده مرتبط است، بنابراین نوشیدن چای به مقدار زیاد ممکن است خطر ابتلا به سرطان پانکراس را کاهش دهد.

شایان ذکر است که بدن افراد سالم به طور طبیعی ممکن است حاوی مقادیر کمی آنتی ژن کربوهیدرات 19-9 باشد، اما سطوح بالای آن در خون، همانطور که قبلا ذکر شد، نشان دهنده سرطان پانکراس است.

کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات

مطالعه‌ای که در سال 2006 در مجله تغذیه منتشر شد و روی 20 مرد انجام شد، نشان داد که پلی‌فنول‌ها (به انگلیسی: Polyphenols) موجود در چای سیاه و سبز، هنگام نوشیدن در بدن انسان منتقل می‌شوند و به بافت پروستات می‌رسند. ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات کمک کند.

کاهش خطر سکته مغزی

یک مطالعه منتشر شده در Archives of Internal Medicine نشان داد که مصرف فلاونوئیدها (به انگلیسی: Flavonoids) موجود در چای سیاه ممکن است به کاهش خطر سکته مغزی کمک کند.

چای

فواید چای ترش برای فشار خون

نتایج مطالعات در مورد تأثیر نوشیدن چای بر فشار خون متفاوت است و به شرح زیر است:

مروری که در PLOS ONE در سال 2014 منتشر شد ، نشان داد که نوشیدن منظم چای سیاه ممکن است به کاهش سطح فشار خون کمک کند ، و اگرچه این اثر ممکن است اندک باشد، ممکن است برای سلامت قلب و عروق مهم باشد.

مطالعه دیگری که در مجله فشار خون منتشر شد نشان داد که نوشیدن چای فشار خون را بیشتر از مصرف کافئین به تنهایی افزایش می دهد. تجزیه و تحلیل گروهی از مطالعات که در سال 2007 در Archives of Internal Medicine منتشر شد، نشان داد که نوشیدن چای تاثیری بر فشار خون ندارد.

شایان ذکر است که محتوای چای سیاه بر روی ترکیب کافئین ممکن است منجر به افزایش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون بالا شود، اما از طرف دیگر به نظر نمی رسد این اتفاق در افرادی که چای سیاه یا سایر محصولات مصرف می کنند رخ دهد.

فواید چای ترش برای کاهش وزن

همانطور که یک مطالعه انجام شده بر روی موش ها، که در مجله اروپایی تغذیه در سال 2018 منتشر شد نشان داد ، نوشیدن چای سیاه ممکن است با تقویت رشد باکتری های مفید در روده، که برخی از ترکیبات را ترشح می کند که به متابولیسم و ​​مصرف انرژی کمک می کند، کاهش وزن را افزایش دهد. چای سیاه بر باکتری های مفید روده تأثیر می گذارد و به کاهش وزن کمک می کند و این مزیت را می توان به پلی فنول های موجود در آن نسبت داد.

علاوه بر این، مطالعه‌ای روی موش‌ها که در مجله تغذیه در سال 2014 منتشر شد، نشان داد که چای سیاه ممکن است به کاهش چربی احشایی و التهاب کمک کند، همانطور که توسط مطالعه دیگری منتشر شده در مجله اروپایی تحقیقات پزشکی در سال 2006 نشان داده شد. مکمل های حاوی چای سبز علاوه بر برخی مواد دیگر به بهبود اجزای بدن و کاهش درصد چربی در آن کمک می کند، در حالی که تاثیری بر برخی شاخص های دیگر مانند وزن، شاخص توده بدنی یا نسبت دور کمر به باسن ندارد.

عوارض جانبی چای ترش

نوشیدن مقادیر متوسط ​​چای اغلب برای اکثر بزرگسالان بی خطر در نظر گرفته می شود، در حالی که نوشیدن بیش از 5 فنجان از آن در روز به طور بالقوه ناامن است. این ممکن است به دلیل ترکیب کافئین موجود در آن عوارض جانبی زیادی داشته باشد و شدت این عوارض از خفیف تا جدی متغیر است، از جمله: سردرد، عصبی بودن، مشکلات خواب، استفراغ، اسهال، تحریک پذیری، ضربان قلب نامنظم، لرزش، سوزش سر دل، سرگیجه

مصرف بیش از حد نوشیدنی های کافئین دار برای مدت طولانی ممکن است منجر به وابستگی روانی شود. این وضعیتی است که شامل علائمی مانند اضطراب هنگام توقف یک رفتار خاص است و نوشیدن مقادیر بسیار زیاد چای سیاه که ممکن است حاوی بیش از 10 گرم کافئین باشد اغلب ناامن تلقی می شود، زیرا می تواند عوارض جانبی شدیدی ایجاد کند.

درجه ایمنی چای ترش برای زنان باردار و شیرده

در مورد زنان باردار و شیرده، نوشیدن چای سیاه به مقدار کم، برای خانم باردار از دو فنجان و برای مادر شیرده از سه فنجان در روز بی خطر است.

درجه ایمنی چای قرمز برای کودکان

نوشیدن چای سیاه در مقادیر متوسط ​​برای کودکان بی خطر است.

مضرات استفاده از چای ترش

نوشیدن چای سیاه ممکن است منجر به بروز عوارض جانبی یا تشدید شرایط در افرادی شود که مبتلا هستند یا در معرض ابتلا به برخی از مشکلات سلامتی هستند، از جمله:

کم خونی
مصرف چای سیاه ممکن است کم خونی را در افراد مبتلا به کمبود آهن بدتر کند.

اختلالات اضطرابی
ترکیب کافئین موجود در چای سیاه ممکن است افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی را بدتر کند.

مشکلات لخته شدن خون
ترکیب کافئین موجود در چای سیاه ممکن است باعث کاهش سرعت لخته شدن خون شود که این امر باعث بدتر شدن وضعیت افراد مبتلا به مشکلات لخته شدن خون و افزایش خطر خونریزی آنها می شود و اگرچه این علائم ظاهر نمی شود، اما به این بیماران توصیه می شود احتیاط کنند.

مشکلات قلبی
کافئین موجود در چای سیاه ممکن است همانطور که قبلا ذکر شد باعث ضربان قلب نامنظم در برخی افراد شود، بنابراین افرادی که از بیماری قلبی رنج می برند باید در مصرف آن مراقب باشند.

دیابت
کافئین موجود در چای سیاه ممکن است بر سطح قند خون تأثیر بگذارد، بنابراین افراد مبتلا به دیابت باید هنگام نوشیدن آن مراقب باشند.

اسهال
کافئین موجود در چای سیاه ممکن است اسهال را بدتر کند، به خصوص زمانی که آن را به مقدار زیاد بنوشید.

تشنج
نوشیدن دوزهای بالای کافئین ممکن است باعث تشنج شود و همچنین ممکن است اثر داروهای مورد استفاده برای جلوگیری از این حملات را کاهش دهد، بنابراین باید از مصرف دوزهای بالای کافئین یا نوشیدنی های حاوی آن مانند چای سیاه خودداری کنید.

موارد حساس به هورمون

چای سیاه ممکن است شرایط حساس به هورمون را بدتر کند زیرا ممکن است همانطور که قبلا ذکر شد مانند استروژن عمل کند، بنابراین توصیه می شود از نوشیدن آن در چنین مواردی خودداری کنید، که شامل: زنان مبتلا به سرطان سینه، سرطان رحم، سرطان تخمدان، سرطان آندومتر یا تومورهای فیبری است. رحم.

فشار خون
کافئین موجود در چای سیاه ممکن است فشار خون را در افراد مبتلا به فشار خون بالا افزایش دهد، اما این اثر در افرادی که عادت به نوشیدن چای سیاه یا سایر محصولات حاوی کافئین دارند، ظاهر نمی شود.

سندرم روده تحریک‌پذیر

کافئین موجود در چای سیاه ممکن است اسهال و علائم سندرم روده تحریک پذیر را بدتر کند، به خصوص زمانی که به مقدار زیاد مصرف شود.

پوکی استخوان

نوشیدن چای سیاه حاوی کافئین ممکن است مقدار کلسیم از دست رفته از طریق ادرار را افزایش دهد، همانطور که قبلا ذکر شد، که منجر به ضعیف شدن استخوان ها می شود، بنابراین شما نباید تقریباً بیش از 2-3 فنجان چای سیاه بنوشید و خوردن کلسیم بیشتر ممکن است کمک کند. غذا می تواند جایگزین مقدار کلسیم از دست رفته شود و به زنان مسن تر که دارای ویژگی های ژنتیکی هستند که بر نحوه استفاده بدن از ویتامین D تأثیر می گذارد، توصیه می شود که مراقب مصرف مقادیر زیاد کافئین باشند.

مثانه بیش‌فعال
مصرف کافئین موجود در چای سیاه ممکن است علائم مثانه بیش فعال را بدتر کند و ممکن است خطر پرکاری مثانه را در برخی افراد افزایش دهد.

سرطان کلیه
برخی تحقیقات اولیه نشان داده است افرادی که مقادیر زیادی چای سیاه می نوشند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان کلیه هستند.

مضرات نوشیدن زیاد چای
اگرچه نوشیدن چای در حد اعتدال برای اکثر افراد یک گزینه سالم است، اما مقدار چای مصرفی روزانه نباید از 3 تا 4 فنجان تجاوز کند. این برای جلوگیری از برخی از عوارض جانبی منفی است که قبلاً در بخش ایمنی چای ترش ذکر شد.

فواید چای برای زنان باردار
این احتمال وجود دارد که مصرف چای سیاه در مقادیر کم برای زنان باردار بی خطر باشد، بنابراین همانطور که قبلاً ذکر شد، توصیه می شود از مصرف بیش از دو فنجان در روز آن معادل 200 میلی گرم کافئین خودداری کنند، زیرا مصرف مقادیر بیشتر کافئین اینها ممکن است خطر سقط جنین یا عفونت را افزایش دهند.

تداخلات دارویی چای ترش
خوردن چای قرمز ممکن است منجر به تداخل با برخی از داروها در داخل بدن در صورت مصرف همزمان شود و این ممکن است اثربخشی دارو را کاهش دهد یا عوارض جانبی آن را افزایش دهد.

داروهای تداخل میانی مانند:

 • آدنوزین (به انگلیسی: Adenosine).
 • آنتی بیوتیک های کینولون که نمونه هایی از آنها عبارتند از: سیپروفلوکساسین (به انگلیسی: Ciprofloxacin)، انوکساسین (به انگلیسی: Enoxacin) و نورفلوکساسین (به انگلیسی: Norfloxacin).
 • سایمتیدین (به انگلیسی: Cimetidine).
 • کلوزاپین (به انگلیسی: Clozapine).
 • دیپیریدامول (به انگلیسی: Dipyridamole).
 • دی سولفیرام (به انگلیسی: Disulfiram).
 • افدرین (به انگلیسی: Ephedrine).
 • فلووکسامین (به انگلیسی: Fluvoxamine).
 • لیتیوم (به انگلیسی: Lithium).
 • داروهای افسردگی، مانند: فنلزین (به انگلیسی: Phenelzine)، و ترانیل سیپرومین (به انگلیسی: Tranylcypromine).
 • داروهای ضد انعقاد، مانند: آسپرین، کلوپیدوگرل (به انگلیسی: Clopidogrel) و ایبوپروفن (به انگلیسی: Ibuprofen).
 • پنتوباربیتال (به انگلیسی: Pentobarbital).
 • داروی فنیل پروپانولامین
 • ریلوزول (به انگلیسی: Riluzole).
 • داروهای محرک مانند اپی نفرین، فنترمین و دی اتیل پروپیون.
 • تئوفیلین (به انگلیسی: Theophylline).
 • وراپامیل (به انگلیسی: Verapamil).
 • وارفارین (به انگلیسی: Warfarin).

داروهایی با تداخل ضعیف:

 • داروهای ضد بارداری
 • فلوکونازول (به انگلیسی: Fluconazole).
 • داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (به انگلیسی: Tricyclic Antidepressants)، مانند: آمی تریپتیلین (به انگلیسی: Amitriptyline) و ایمیپرامین (به انگلیسی: Imipramine).
 • داروهای دیابت، مانند: انسولین، گلیمپراید و گلیبورید.
 • فنوتیازین ها مانند؛ فلوفنازین (به انگلیسی: Fluphenazine)، کلروپرومازین (به انگلیسی: Chlorpromazine) و هالوپریدول (به انگلیسی: Haloperidol).
  تربینافین (به انگلیسی: Terbinafine).

آیا نوشیدن چای ترش با معده خالی فواید یا مضراتی دارد؟

هیچ مطالعه ای مبنی بر فواید یا مضرات نوشیدن چای با معده خالی وجود ندارد، اما مصرف عصاره غلیظ چای سبز، که از همان گیاهی که چای سیاه یا قرمز از آن تهیه می شود، با معده خالی ممکن است بر اساس مطالعه ای که در سال 2008 در مجله Drug Safety منتشر شد، پس از خوردن غذا منجر به عوارض جانبی منفی بیشتری می شود.

تاثیر نوشیدن چای با غذا یا بلافاصله بعد از آن چیست؟

بسیاری از مردم در مورد فواید چای قرمز بعد از غذا، به عنوان مثال، یا تأثیر نوشیدن چای همراه با غذا تعجب می کنند. مطالعه ای که در مجله آمریکایی تغذیه بالینی در سال 2017 منتشر شد، نشان داد که نوشیدن چای در حین غذا خوردن، جذب مواد غیر غذایی را کاهش می دهد.

مزایای چای نعناع چیست ؟

بسیاری از مردم هنگام خوردن چای، نعناع را به آن اضافه می کردند، اما هیچ مطالعه ای وجود ندارد که مزایای افزودن نعناع به چای را نشان دهد، اما نعناع به طور کلی مفید است. برگ‌های نعناع تازه یا پخته شده از آن ممکن است برای تسکین سوء هاضمه، گرفتگی‌های روده، سردرد، حالت تهوع و استفراغ مورد انتظار پس از جراحی و بسیاری از بیماری‌های دیگر استفاده شود.

مزایای چای نعناع برای مردان چیست؟

هیچ اطلاعاتی در مورد فواید چای نعناع برای مردان به ویژه وجود ندارد، اما چای، همانطور که قبلا ذکر شد، ممکن است به کاهش خطر سرطان پروستات در مردان کمک کند.

آیا چای برای کودکان مفید است؟

قبل از دادن چای به کودکان، باید مواد تشکیل دهنده آن را بدانید. این به این دلیل است که حاوی کافئین است، که تعداد ساعات خواب را کاهش می دهد و آن را متناوب می کند، و نوشیدنی های کافئین دار ممکن است برای بزرگسالان کم کالری در نظر گرفته نشوند زیرا بیشتر آنها ممکن است آن را بدون شیرین کننده بنوشند، اما زمانی که این نوشیدنی ها ارائه شده به کودکان، آنها حاوی مقادیر زیادی قند هستند که می تواند منجر به سوء تغذیه و افزایش وزن شود.

بر اساس مطالعه ای که بر روی کودکان 2 تا 12 ساله انجام شد و در سال 2017 در مجله Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine منتشر شد، مشخص شده است که نوشیدن چای سیاه ممکن است اسهال را در کودکان تسکین دهد، اما این مزیت نیاز به مطالعات بیشتری برای تایید دارد. از آنجایی که نوشیدن چای سیاه در مقادیر زیاد، ممکن است اسهال را تشدید کند، زیرا حاوی کافئین است.

آیا چای برای دندان مفید است؟

هیچ مطالعه‌ای مبنی بر فواید چای برای دندان‌ها وجود ندارد و یک مطالعه منتشر شده در مجله دندانپزشکی در سال 2001 نشان داد که نوشیدن چای سیاه منجر به فرسایش مینای دندان می‌شود، اما مطالعات بیشتری در مورد این نتیجه مورد نیاز است.

آیا فواید چای ترش برای مو واقعی است؟

چای ممکن است فواید زیادی برای مو داشته باشد ، از جمله تقویت رشد و رنگ اصلی آن و با فواید چای قرمز برای پوست نیز از ظاهر و زیبایی کلی افرادی که از آن استفاده می‌کنند حمایت می‌کند.

 

همچنین بخوانید : 

فواید چای و مظرات آن چیست ؟

فواید چای سبز و مضرات آن چیست؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا