تغذیهسلامتی

ویتامین B چیست ؟ چه فوایدی برای بدن دارد

ویتامین B چیست  : هشت نوع ویتامین B وجود دارد که به بسیاری از عملکردهای مهم در بدن کمک می کند. آنها ویتامین های محلول در آب هستند ، به این معنی که در بدن ذخیره نمی شوند و نیازهای بدن باید از طریق رژیم غذایی تامین شود، که معمولا برای اکثر افراد کافی نیست. با این حال، عوامل متعددی وجود دارد که ممکن است نیاز بدن به ویتامین های گروه B را افزایش دهد، مانند: افزایش سن، بارداری، مشکلات تغذیه ای، عوامل ژنتیکی، مصرف برخی داروها و برخی شرایط پزشکی و در این صورت ممکن است نیاز باشد. برای مصرف مکمل های ویتامین B که به صورت قرص مکمل ویتامین B هستند.

ویتامین B

همه انواع ویتامین های B به شرح زیر برای بدن مهم هستند:

ویتامین B1: (B1) یا آنچه به عنوان تیامین شناخته می شود، نقش اساسی در فرآیندهای متابولیک و تبدیل غذا به انرژی دارد. کمبود ویتامین B1 ممکن است باعث گیجی، آشفتگی ذهنی و ایجاد ترک در طرفین دهان شود و موارد کمبود شدید ممکن است منجر به بیماری کمبود تیامین یا آنچه به عنوان سندرم بری بری یا ورنیکه-کورساکوف شناخته می شود.

ویتامین B2: (B2) یا آنچه به نام ریبوفلاوین شناخته می شود، که یک آنتی اکسیدان است، علاوه بر نقش آن در تبدیل غذا به انرژی. کمبود ویتامین B2 علاوه بر ریبوفلاوینوز، ممکن است باعث گیجی یا آشفتگی ذهنی و ترک در طرفین دهان شود.

ویتامین B3: (B3) یا آنچه به نام نیاسین شناخته می شود، علاوه بر کمک به حفظ یکپارچگی فرآیند گوارش و داشتن اشتهای سالم، نقش اساسی در متابولیسم، سیگنال دهی سلولی، تولید و ترمیم DNA دارد. کمبود ویتامین B3 علاوه بر برخی از مشکلات گوارشی مانند اسهال، تهوع و گرفتگی شکم ممکن است منجر به پلاگر، درماتیت و برخی از مشکلات گوارشی شود، در حالی که کمبود شدید منجر به آشفتگی ذهنی و برخی مشکلات و اختلالات روانی می شود.

ویتامین B5: (B5) یا آنچه به نام اسید پانتوتنیک شناخته می شود، که مانند سایر ویتامین های B به بدن کمک می کند تا غذا را به انرژی تبدیل کند، علاوه بر این به تولید هورمون ها و کلسترول کمک می کند. کمبود ویتامین B5 ممکن است باعث بی حسی و گزگز شود.

ویتامین B6: (B6) یا آنچه به نام پیریدوکسین شناخته می شود، علاوه بر نقشی که در کمک به بدن در مبارزه با عفونت دارد، در متابولیسم اسیدهای آمینه، تبدیل غذا به انرژی، تولید گلبول های قرمز خون و ساختن انتقال دهنده های عصبی نقش دارد. کمبود ویتامین B6 ممکن است باعث افسردگی، حالت تهوع ، کم خونی، حساسیت به عفونت ها، بثورات پوستی و همچنین احتمال نوروپاتی محیطی و آسیب به بخش هایی از سیستم عصبی شود.

ویتامین B7: (به انگلیسی: B7) یا آنچه به نام بیوتین (به انگلیسی: Biotin) شناخته می شود، نقش مهمی در متابولیسم کربوهیدرات ها و چربی ها دارد. کمبود ویتامین B7 باعث درماتیت و آنتریت می شود.

ویتامین B9: (به انگلیسی: B9) یا آنچه به نام فولات شناخته می شود، برای رشد سلولی، متابولیسم اسیدهای آمینه، تشکیل گلبول های قرمز و سفید خون و تقسیم سلولی مناسب و همچنین کاهش نقایص مادرزادی در جنین ضروری است. همچنین کمبود ویتامین B9 ممکن است باعث اسهال و کم خونی شود و کمبود آن در مادر باردار منجر به تولد کودکانی با ناهنجاری های مادرزادی شود. لازم به ذکر است که افزایش آن در دوران بارداری ممکن است منجر به مشکلات عصبی برای جنین شود.

ویتامین B12: (B12) یا آنچه به نام کوبالامین شناخته می شود، معروف ترین ویتامین در میان ویتامین های گروه B است و برای تنظیم سیستم عصبی، حفظ عملکردهای عصبی حیاتی، تولید DNA و … ضروری است. توسعه گلبول های قرمز خون کمبود ویتامین B12 علاوه بر خستگی شدید، ضعف و سوزن سوزن شدن در پاها و دست ها ممکن است باعث برخی شرایط روانی مانند زوال عقل، افسردگی و تغییرات رفتاری شود و ممکن است باعث کم خونی ناشی از تولید گلبول های قرمز بزرگ و غیر طبیعی توسط مغز استخوان شود.

اهمیت ویتامین B در دوران بارداری

حفظ سطح ویتامین های گروه B در دوران بارداری به دلیل اهمیت زیادی که در دوران بارداری دارد، همانطور که در جدول زیر نشان داده شده است، عامل مهمی در حفظ یک بارداری سالم است:

ویتامین B-1 نقش مهمی در رشد مغز کودک دارد

ویتامین B-2 چشم های سالم را حفظ کنید، پوست را درخشان و شاداب نگه دارید

ویتامین B-3 بهبود هضم، رفع تهوع صبحگاهی

ویتامین B-5 کمک به تشکیل هورمون های بارداری و تسکین گرفتگی عضلات پا

ویتامین B-6 نقش مهمی در رشد مغز و سیستم عصبی کودک دارد

ویتامین B-7 پیشگیری از کمبود بیوتین ناشی از بارداری

ویتامین B-9 جلوگیری از خطر نقص مادرزادی در کودک

ویتامین B-12 حفظ یکپارچگی سیستم عصبی مرکزی و ستون فقرات کودک و مادر

اهمیت ویتامین B در دوران بارداری

حفظ سطح ویتامین های گروه B در دوران بارداری به دلیل اهمیت زیادی که در دوران بارداری دارد، همانطور که در جدول زیر نشان داده شده است، عامل مهمی در حفظ یک بارداری سالم است:

ویتامیناهمیت در دوران بارداری
ویتامین B-1نقش مهمی در رشد مغز کودک دارد
ویتامین B-2چشم های سالم را حفظ کنید، پوست را درخشان و شاداب نگه دارید
ویتامین B-3بهبود هضم، رفع تهوع صبحگاهی
ویتامین B-5کمک به تشکیل هورمون های بارداری و تسکین گرفتگی عضلات پا
ویتامین B-6نقش مهمی در رشد مغز و سیستم عصبی کودک دارد
ویتامین B-7پیشگیری از کمبود بیوتین ناشی از بارداری
ویتامین B-9جلوگیری از خطر نقص مادرزادی در کودک
ویتامین B-12حفظ یکپارچگی سیستم عصبی مرکزی و ستون فقرات کودک و مادر

 

منابع غذایی ویتامین B

جدول زیر معروف ترین غذاهای غنی از ویتامین B و انواع ویتامین های موجود در هر یک از آنها را نشان می دهد:

غذاب-1ب-2ب-3ب-5ب-6ب-7ب-9ب-12
ماهی سالمون
سبزیجات برگ دار
جگر و سایر گوشت ها
تخم مرغ
شیر
گوشت گاو
صدف
حبوبات
مرغ و بوقلمون
ماست
غلات غنی شده
دانه های آفتابگردان

 

مقادیر توصیه شده ویتامین B

جدول زیر مقادیر توصیه شده روزانه ویتامین B را نشان می دهد:

ویتامینمردانزنان
ب-11.1 میلی گرم1.2 میلی گرم
ب-21.1 میلی گرم1.3 میلی گرم
ب-314 میلی گرم16 میلی گرم
ب-55 میلی گرم5 میلی گرم
ب-61.3 میلی گرم1.3 میلی گرم
ب-730 میکروگرم30 میکروگرم
ب-9400 میکروگرم400 میکروگرم
ب-122.4 میکروگرم2.4 میکروگرم

 

مکمل های ویتامین B (ویتامین B کمپلکس)

ویتامین B کمپلکس یک مکمل ویتامین B است که معمولاً شامل هشت نوع ویتامین B با هم می شود. اگرچه بیشتر افراد می توانند ویتامین های B خود را از طریق یک رژیم غذایی متعادل دریافت کنند، نیاز به ویتامین B این ترکیب به عنوان یک مکمل غذایی گاهی ضروری است. زمانی که نیاز بدن افزایش می یابد و ناتوانی آن در تامین غذای لازم به خصوص در سنین بالا و در موارد بارداری. لازم به ذکر است که مصرف بیش از حد ویتامین های گروه B به دلیل حلالیت در آب، خطر کمتری نسبت به سایر مواد مغذی دارد، اما مصرف ویتامین B کمپلکس حتما باید زیر نظر پزشک باشد.

بهترین زمان برای مصرف ویتامین B کمپلکس صبح‌ها است که از خواب بیدار می‌شوید، زیرا مصرف آن با معده خالی به جذب ویتامین کمک می‌کند. همچنین، خوردن آن در اواخر روز ممکن است بر توانایی خواب فرد تأثیر بگذارد، زیرا توانایی آن در افزایش انرژی بدن است.

 

همچنین بخوانید : 

خواص نشاسته برای بدن چیست ؟

چای سبز با نعنا چه فوایدی دارد

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا