تغذیهسلامتی

نوشیدنی هایی که به تسکین درد پریود کمک می کنند

اکثر خانم ها در طول دوره قاعدگی احساس ناراحتی و درد می کنند، به خصوص در ناحیه اطراف شکم، کمر و ران ها و در این مقاله به برخی از نوشیدنی هایی که به تسکین درد پریود کمک می کنند اشاره می کنیم:

اب

دریافت آب کافی و هیدراته نگه داشتن بدن ممکن است مستقیماً گرفتگی عضلات را تسکین ندهد، بلکه نفخ را که باعث بدتر شدن گرفتگی عضلات می‌شود، کاهش می‌دهد، بنابراین توصیه می‌شود در زمان پریود یک بطری آب در دسترس داشته باشید و می‌توانید برگ‌های نعنا را اضافه کنید.

درد پریود

زنجبیل

زنجبیل اغلب به داشتن خواص تسکین درد و آرامش‌ بخش معروف است و ممکن است برای تسکین دردهای قاعدگی مفید باشد، طبق مطالعه‌ای که در مجله پزشکی جایگزین و مکمل در سال 2009 بر روی 150 دانشجو انجام شد. به آنها کپسول هایی حاوی 250 میلی گرم پودر زنجبیل 4 بار در روز به مدت 3 روز ارائه شد که زنجبیل به کاهش دیسمنوره کمک می کند. مطالعه دیگری که در مجله تحقیقات گیاه درمانی در سال 2014 منتشر شد، نشان داد که زنجبیل یکی از نوشیدنی‌هایی است که به کاهش خونریزی شدید قاعدگی کمک می‌کند.

این مطالعات برای تایید اثر زنجبیل بر چرخه قاعدگی کافی نیست و هنوز هم نیاز به انجام تحقیقات بیشتر در مورد اثرات زنجبیل در سایر علائم مرتبط با دیسمنوره، بی خطر بودن دوزهای مصرفی و دوره ای وجود دارد که در طی آن می تواند وجود داشته باشد. قابل استفاده است و شایان ذکر است که اطلاعات کافی در مورد بی خطر بودن مصرف زنجبیل در دوران شیردهی وجود ندارد، بنابراین توصیه می شود از مصرف زنجبیل در این دوران استفاده نکنید، علاوه بر این که مصرف زنجبیل برای افرادی که از اختلالات خونریزی رنج می برند ممکن است منجر به افزایش خطر خونریزی شوند.

زردچوبه

کورکومین (Curcumin) یک ماده شیمیایی طبیعی است که در زردچوبه یافت می‌شود و به تسکین علائم مرتبط با چرخه قاعدگی کمک می‌کند، مطالعه‌ای که در مجله درمان‌های مکمل در پزشکی در سال 2015 منتشر شد، نشان داد که کورکومین اثر مفیدی دارد. در کاهش علایم دیسمنوره ؛ این کار با تعدیل انتقال دهنده های عصبی، علاوه بر خواص ضد التهابی کورکومین انجام می شود.

 

از سوی دیگر، زردچوبه ممکن است روند لخته شدن خون را کند کند، که ممکن است بر افرادی که از اختلالات خونریزی رنج می‌برند، مانند افراد مبتلا به دیابت، تاثیر بگذارد. کورکومین موجود در زردچوبه ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد، بنابراین توصیه می شود هنگام مصرف آن مراقب باشید تا از افت قابل توجه سطح قند خون جلوگیری کنید. 

دانه رازیانه

مطالعات متعددی نشان داده است که مصرف دانه های رازیانه در دوران قاعدگی اثر آرام بخشی دارد.مطالعه ای که در سال 2012 در مجله فصلنامه بین المللی تحقیقات آیورودا منتشر شد، که بر روی دختران و زنان 15 تا 24 ساله انجام شد، نشان داد که رازیانه اثر دارد. 

لازم به ذکر است که مصرف چای رازیانه در دوران شیردهی ممکن است بی خطر نباشد . این به دلیل آسیب آن به سیستم عصبی در نوزادان است، و شایان ذکر است که رازیانه می تواند روند لخته شدن خون را کند کند، که ممکن است منجر به افزایش خطر خونریزی در افرادی شود که از اختلالات خونریزی رنج می برند. 

دارچین

یکی از مطالعات منتشر شده در مجله پزشکی هلال احمر ایران در سال 2015 نشان داد که دارچین بر علائم مرتبط با چرخه قاعدگی تاثیر دارد. مانند تسکین خونریزی، درد، حالت تهوع و استفراغ، علاوه بر آن برای کسانی که از دیسمنوره رنج می برند بدون ایجاد عوارض مفید است.

لازم به ذکر است که مصرف دارچین کاسیا زمانی که به صورت خوراکی در مقادیر زیاد و برای مدت طولانی مصرف شود به طور بالقوه ناامن است. از آنجایی که ممکن است در بسیاری از افراد منجر به عوارض جانبی شود، دارچین کاسیا می‌تواند حاوی سطوح بالایی از یک ماده شیمیایی به نام کومارین باشد که می‌تواند باعث بیماری کبدی شود یا در افرادی که از آلرژی رنج می‌برند آن را تشدید کند. 

شایان ذکر است که اطلاعات کافی در مورد بی خطر بودن مصرف دارچین در دوران شیردهی وجود ندارد و به همین دلیل توصیه می شود از مصرف آن خودداری کنید. وقتی دارچین به مقدار بیشتر از مقدار موجود در غذا مصرف می شود، سطح قند خون را کنترل کنید. 

شوید

مطالعه ای که در سال 2014 در مجله تحقیقات علوم پزشکی منتشر شد و بر روی 75 زن بین 18 تا 28 سال انجام شد، نشان داد که مصرف 1000 میلی گرم پودر شوید به مدت 5 روز به کاهش درد قاعدگی کمک می کند. مشابه اثر مفنامیک اسید در تسکین شدت درد دیسمنوره است، اما هنوز تحقیقات بیشتری برای بررسی عوارض جانبی آن مورد نیاز است. 

شایان ذکر است که اطلاعات کافی در مورد بی خطر بودن مصرف آن در دوران شیردهی وجود ندارد و به همین دلیل توصیه می شود از مصرف آن خودداری شود همچنین مصرف شوید می تواند در افرادی که به گیاهان هویج حساسیت دارند واکنش های آلرژیک ایجاد کند.

درد پریود

بابونه

دمنوش بابونه یکی از گیاهانی است که نوشیدن آن در دوره قاعدگی توصیه می شود. مطالعه ای که در مجله زنان و زایمان ایران در سال 2010 منتشر شد نشان داد که مصرف روزانه دو فنجان چای بابونه در طول دوره قاعدگی برای یک دوره 3 ماهه به کاهش درد ناشی از دیسمنوره، علاوه بر مشکلات روانی و اجتماعی ناشی از این دردها کمک می کند. 

شایان ذکر است که لازم است حتماً گیاهان دارویی و مکمل های غذایی را از منابع شناخته شده و معتبر خریداری کنید. زیرا اکثر داروهای گیاهی و مکمل های غذایی دارای عوارض جانبی هستند، به خصوص اگر فرد از داروها استفاده کند، بنابراین قبل از مصرف آنها باید با پزشک مشورت شود. 

غذاهای زیادی وجود دارند که علائم سندرم پیش از قاعدگی را تسکین می دهند، و برخی غذاها ممکن است این دردها را بدتر کنند و باعث نفخ یا التهاب شوند. از جمله این غذاها به موارد زیر اشاره می کنیم:

کافئین: مصرف کافئین ممکن است گرفتگی های مرتبط با دیسمنوره را بدتر کند، بنابراین به زنان توصیه می شود از نوشیدنی های کافئین دار دوری کنند. مانند قهوه در دوران قاعدگی و قبل از آن.همچنین توصیه می شود در این دوران از مصرف نوشابه، نوشابه های انرژی زا، شکلات یا چای خودداری شود و به جای این نوشیدنی ها; آب سبزیجات را می توان نوشید. 

لازم به ذکر است که مصرف کافئین خوراکی به مدت طولانی یا در دوزهای بالا بیش از 400 میلی گرم در روز ممکن است بی خطر نباشد. زیرا ممکن است منجر به عصبی شدن، بی خوابی، تحریک معده، حالت تهوع، استفراغ، افزایش ضربان قلب و تنفس و سایر عوارض جانبی شود و این احتمال وجود دارد که مصرف بیش از حد کافئین در دوران شیردهی خطرناک باشد. از آنجا که ممکن است به شیر مادر وارد شود تا به کودک برسد، بنابراین مادران شیرده باید آن را در مقادیر کم مصرف کنند، مانند افرادی که اختلالات خونریزی دارند. هنگام مصرف کافئین مراقب باشید؛ زیرا ممکن است این مشکل را تشدید کند.

چربی های اشباع شده: در طول چرخه قاعدگی؛ به زنان توصیه می شود از منابع چربی اشباع دوری کنند.

غذاهای فوق فرآوری شده

غذاهایی با محتوای سدیم یا قند بالا.

محصولات پخته شده با آرد سفید؛ مانند نان سفید یا پاستا.

غذاهایی که باعث ایجاد گاز و نفخ می شوند

در اینجا چند نکته تغذیه ای وجود دارد که به تسکین درد پریود کمک می کند:

خوردن میوه ها و سبزیجات بیشتر: برای دریافت مواد مغذی، مهم است که سبزیجات برگدار بیشتری با رنگ های مختلف مصرف کنید. از جمله: کلم، برگ شلغم یا شاتوت سوئیسی که همگی منبع غنی آهن و ویتامین های گروه B هستند که به رفع خستگی و خستگی کمک می کند، زیرا می توانید مقداری سبزیجات را با روغن زیتون هم بزنید و کمی خرد شده اضافه کنید.

مصرف بیشتر کلسیم و لبنیات کم‌چرب: مصرف مکمل‌های کلسیم در دوران قبل از قاعدگی یکی از راه‌هایی است که به کاهش اختلالات خلقی کمک می‌کند، زیرا مصرف بیشتر کلسیم در رژیم غذایی روزانه به کاهش علائم مرتبط با دیسمنوره کمک می‌کند و می‌توان کلسیم دریافت کرد. 

ویتامین D را می توان به طور طبیعی از بسیاری از غذاها به دست آورد. اعتقاد بر این است که افزایش مصرف ویتامین D مانند ساردین، صدف و ماهی سالمون به همراه مکمل های غذایی می تواند به کاهش علائم PMS کمک کند.

مصرف غذاهای غنی از آهن: علاوه بر مکمل های غذایی و غذاهای غنی شده با آهن. آن را می توان از سبزیجات برگ سبز، آجیل ، دانه ها و حبوبات به دست آورد و لازم به ذکر است که با مصرف غذاهای غنی از ویتامین C با منابع گیاهی آهن می توان جذب آهن را افزایش داد.

نکات دیگر: بسیاری از نکات دیگر وجود دارد که می توان برای کمک به تسکین درد قاعدگی رعایت کرد. از جمله موارد زیر: 

رژیم غذایی سرشار از غلات کامل، میوه ها و سبزیجات را دنبال کنید و همچنین مصرف نمک، شکر و کافئین را کاهش دهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا