تغذیهسلامتی

نوشیدنی هایی برای درمان یبوست

نوشیدن آب میوه ممکن است به رفع یبوست کمک کند و مقدار کمی از آن برای آن کافی است و برای حصول نتیجه مطلوب، نوشیدن مقداری معادل 1/2 فنجان تا یک لیوان کامل آب میوه یک بار در روز، ترجیحا در صبح، و به طور کلی، نوشیدن هشت فنجان یا بیشتر مایعات در روز که به حفظ حرکات منظم روده کمک می کند.

آب :

نوشیدن آب کافی و هیدراته نگه داشتن بدن بسیار مهم است، زیرا کم آبی بدن می تواند منجر به یبوست شود، علاوه بر این نوشیدن آب گازدار می تواند به آبرسانی بدن و بهبود حرکت روده در صورت یبوست کمک کند. همچنین توصیه می شود برای جلوگیری از یبوست، 2-4 لیوان آب اضافی در طول روز افزایش دهید.

درمان یبوست

آب هلو:

آب آلو معمولاً برای رفع یبوست استفاده می شود، زیرا هر فنجان 240 میلی لیتری حاوی حدود 2.6 گرم فیبر است که معادل حدود 10 درصد از نیاز روزانه شما به فیبر است. لازم به ذکر است که فیبر غذایی ممکن است حجم مدفوع را افزایش دهد و سوربیتول موجود در آب آلو به نرم شدن آن کمک می کند و دفع آن را آسان می کند از طرف دیگر آب آلو منبع خوبی از ویتامین C و آهن است. 

در مطالعه‌ای که در سال 2007 در مجله تحقیقات تغذیه منتشر شد، 54 داوطلب، زن و مرد، آب هلو را به مدت دو هفته مصرف کردند و در بزرگسالانی که از علائم خاصی در دستگاه گوارش رنج می‌برند، اثر ملین خفیفی داشت، اما نفخ را نیز افزایش داد. اما به طور کلی آب آلو را می توان به عنوان جایگزین ملین ها در موارد یبوست خفیف مصرف کرد.

آب سیب:

آب سیب اغلب برای کودکانی که از یبوست رنج می برند توصیه می شود. از آنجایی که حاوی درصد بالایی فروکتوز در مقایسه با محتوای گلوکز و سوربیتول است، اما ممکن است در هنگام دریافت مقادیر زیادی از آن باعث ناراحتی در روده ها شود. 

یک مطالعه آزمایشگاهی منتشر شده توسط Food & Function مجله ای در سال 2020، نشان داد که فروکتان، که در نوشیدنی های ساخته شده از آب سیب یافت می شود، می تواند به افراد مبتلا به یبوست مزمن کمک کند.

 

از سوی دیگر، برخی ممکن است فکر کنند که خوردن سس سیب ممکن است در موارد یبوست نیز مفید باشد، اما این واقعا کمکی نمی کند زیرا سس سیب در مقایسه با آب سیب دارای سطح بالاتری پکتین است و پکتین ماده ای است که به مدفوع حجیم می کند. سفت تر می شود و عبور آن از روده ها سخت تر می شود و همین امر باعث می شود سس سیب گزینه بهتری در موارد اسهال باشد.

آب گلابی:

آب گلابی اغلب برای کودکانی که از یبوست رنج می برند توصیه می شود. سوربیتول آن چهار برابر بیشتر از آب سیب است، از طرفی آب گلابی در مقایسه با آب آلو دارای ویتامین کمتری است، اما بسیاری از کودکان طعم آن را ترجیح می دهند.

در مطالعه‌ای که در سال 2006 در مجله پرستاری چینی منتشر شد، برای تعیین تأثیر آب گلابی بر پیشگیری از یبوست در بیماران پس از سکته مغزی انجام شد و شامل 62 بیمار مبتلا به سکته مغزی حاد شد و نتایج نشان داد که شرکت‌کنندگان گلابی تازه می‌نوشیدند. آب میوه به مدت دو هفته به پیشگیری از یبوست آنها کمک کرد. 

در مطالعه دیگری که در سال 2001 در مجله استرالیایی تغذیه و رژیم غذایی و 111 بیمار سالمند بستری در بیمارستان منتشر شد، برای تعیین تأثیر مکمل آب گلابی بر یبوست در مقایسه با اثر مکمل فیبر، نتایج نشان داد که مکمل آب گلابی برای بهبود عملکرد طولانی مدت روده مفید است.

لیموناد:

لیمو حاوی درصد بالایی از ویتامین C است، یک ترکیب آنتی اکسیدانی که به جذب آب و افزایش محتوای آن در داخل روده کمک می کند، که به نرم شدن مدفوع و تحریک حرکات روده کمک می کند و نوشیدن مخلوط لیمو و آب ممکن است به رفع یبوست در برخی افراد کمک کند. رطوبت بدن را حفظ می کند و از کم آبی که باعث یبوست می شود جلوگیری می کند و برای حفظ رطوبت بدن می توان آب لیمو را نیز به وعده های غذایی اضافه کرد.

گیاه سنا :

سنا گیاهی حاوی ترکیبات گیاهی به نام گلیکوزید است که اعصاب روده را تحریک می کند که به تسریع حرکت آنها کمک می کند. گیاه سنا یک ملین گیاهی است که به رفع یبوست کمک می کند. یک مطالعه منتشر شده در مجله جهانی گوارش در سال 2014، نشان داد که گیاه سنا در بهبود علائم مربوط به یبوست ناشی از مصرف مواد افیونی نقش دارد.

درمان یبوست

یک بررسی علمی منتشر شده در مجله جراحی کودکان در سال 2018، نشان داد که خوردن گیاه سنا به رفع یبوست در کودکان کمک می کند. باید توجه داشت که گیاه سنا اغلب برای بزرگسالان و کودکان بالای دو سال بی خطر در نظر گرفته می شود. هنگامی که برای دوره های کوتاه مصرف می شود، و سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) استفاده از آن را تایید کرده است، این احتمال وجود دارد که این گیاه برای استفاده طولانی مدت یا در دوزهای بالا بی خطر باشد.

از سوی دیگر، پزشکان معمولاً استفاده از گیاه سنا را برای زنان باردار یا شیرده یا افرادی که شرایط سلامت خاصی دارند، مانند بیماری التهابی روده، توصیه نمی کنند.

مواد غذایی برای رفع یبوست:

در اینجا برخی از مواد غذایی که به رفع یبوست کمک می کنند آورده شده است:

غذاهای حاوی پروبیوتیک : خوردن غذاهای حاوی پروبیوتیک ممکن است به کاهش یبوست کمک کند، زیرا فیبرهای کربوهیدراتی غیرقابل هضم هستند که نمونه هایی از آنها عبارتند از: الیگوساکاریدها و اینولین که پری بیوتیک ها ممکن است با تغذیه باکتری های مفید روده به بهبود سلامت سیستم گوارش کمک کنند. که کمک های حیاتی را افزایش می دهد. یا آنچه به عنوان پروبیوتیک شناخته می شود و تعادل باکتری های روده را بهبود می بخشد، برخی از انواع پری بیوتیک ها ممکن است به نرم شدن مدفوع و افزایش حرکت روده کمک کنند. به موارد زیر اشاره می کنیم: 

پیاز

سیر.

تره فرنگی .

موز

غذاهای غنی از فیبر: فیبر غذایی به افزایش نرمی و حجم مدفوع کمک می کند که خروج آن را تسهیل می کند و توصیه می شود به تدریج مقدار فیبر غذایی را در رژیم غذایی افزایش دهید تا حداقل 20 تا 35 گرم از آن به دست آید. 

غلات کامل و فرآورده های آنها مانند: نان، برنج قهوه ای .

سبوس غلات.

سبزیجات.

میوه های پر فیبر: مانند سیب.

جو دوسر .

لوبیا: لوبیا یکی از غنی ترین منابع فیبر غذایی است، زیرا یک فنجان از آن حاوی 10 گرم فیبر از جمله فیبر محلول در آب است و مقداری از آن در آب محلول نیست، اما هر دو نوع آن به رفع یبوست و ادامه آن کمک می کند. حرکت غذا در روده و یکی از انواع حبوبات مفید در موارد یبوست که می توان آن را به غذاهای پاستا، سالاد یا سوپ اضافه کرد، به موارد زیر اشاره می کنیم:

لوبیا پخته.

لوبیا چشم بلبلی یا نخود سیاه چشم.

نخود؛

لوبیا چیتی یا لوبیا سفید 

لوبیا چشم بلبلی .

از سوی دیگر، لوبیا ممکن است باعث افزایش گاز شکمی شود که یکی از غذاهای سرشار از FODMAP است و خوردن آن ممکن است علائم IBS را در افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر تشدید کند. 

سیب زمینی : محتوای فیبر بالای موجود در سیب زمینی شیرین به رفع یبوست کمک می کند، زیرا یک سیب زمینی شیرین متوسط ​​حاوی 3.8 گرم فیبر است که بیشتر آن در پوست سیب زمینی یافت می شود، علاوه بر این که سیب زمینی معمولی منبع خوبی از فیبر است. فیبر به دلیل داشتن لوبیا ریز حاوی 3 گرم است و هنگام خوردن آن برای حفظ پوست و پرهیز از افزودنی های پرکالری مانند کره و خامه ترش توصیه می شود. 

میوه‌ها: بیشتر میوه‌ها منبع عالی فیبر غذایی هستند که علاوه بر نقشی که در تامین بسیاری از فواید تغذیه‌ای دیگر برای بدن دارند، برای رفع یبوست مناسب هستند و بسیاری ممکن است متوجه شوند که انواع میوه‌های خشک یا پخته شده، بدن بهتر پاسخ می‌دهد. نسبت به میوه های تازه، در اینجا برخی از انواع میوه هایی که ممکن است در رفع یبوست مفید باشند، آورده شده است: 

میوه های تازه: مانند؛ زردآلو، زغال اخته، انجیر، انگور، کیوی، پاپایا ، هلو، گلابی، آناناس، آلو، تمشک ، توت فرنگی.

میوه های خشک: از جمله؛ زردآلو، خرما، انجیر، هلو و کشمش.

آجیل: هم گردو و هم بادام منابع فیبر هستند که می توانند برای رفع یبوست به رژیم غذایی اضافه شوند. 

دانه ها: دانه ها منابع عالی فیبر رژیمی هستند و می توان آنها را به اسموتی ها اضافه کرد یا روی ماست یا سالاد پاشید. دانه چیا ، دانه کتان آسیاب شده و پسیلیوم از جمله مفیدترین دانه ها در موارد یبوست هستند.

نکات کلی برای رفع یبوست :

توصیه می‌شود برای ثبت غذای مصرفی دفترچه یادداشتی داشته باشید و غذاهایی را که با بروز یبوست مرتبط هستند شناسایی کنید تا از آنها اجتناب کنید:

افزایش فعالیت بدنی: فعالیت بدنی ممکن است به حفظ حرکات منظم روده کمک کند. از آنجایی که افرادی که فعالیت بدنی منظمی ندارند بیشتر از یبوست رنج می برند و پیاده روی به مدت 10 تا 15 دقیقه بعد از هر وعده غذایی می تواند به حفظ حرکات طبیعی روده کمک کند. 

مصرف مکمل های فیبر غذایی: مکمل های فیبر رژیمی را می توان مصرف کرد. این ممکن است برای افرادی که نمی توانند غذاهای غنی از فیبر بیشتری را در رژیم غذایی خود بگنجانید مفید باشد، اما از آنجایی که مکمل های فیبر رژیمی می توانند باعث افزایش یا ایجاد یبوست شوند. توصیه می شود قبل از مصرف با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

از غذاهای پرچرب و کم فیبر اجتناب کنید: این غذاها می توانند یبوست را افزایش دهند، مانند پنیر و سایر محصولات لبنی، غذاهای فرآوری شده و گوشت. 

از نوشیدنی‌های کافئین‌دار اجتناب کنید : نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند قهوه و نوشابه‌ها می‌توانند باعث کم‌آبی بدن شوند و برخی ممکن است نیاز داشته باشند مصرف این نوشیدنی‌ها را تا زمانی که حرکات روده‌شان به حالت عادی بازگردد، متوقف کنند.

همچنین بخوانید :

چربی اشباع چیست؟ چه تاثیری روی سلامتی دارد؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا