تغذیهسلامتی

مواد غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

مواد غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن : غذاهای زیادی وجود دارند که به افزایش و تقویت ایمنی کمک می کنند، از جمله:

میوه های خانواده مرکبات

با افزودن مرکبات به رژیم غذایی می توان مقادیر مناسبی از ویتامین C را به دست آورد و ویتامین C یا به اصطلاح اسید اسکوربیک عنصر ضروری برای تحریک سیستم ایمنی برای افزایش قدرت آن است و همچنین نقش مهمی دارد. در مبارزه با عفونت ها، ویروس ها و باکتری ها این بر اساس مطالعه ای است که در مجله Mini-Reviews in Medicinal Chemistry در سال 2014 منتشر شده است.

تقویت سیستم ایمنی بدن

کلم بروکلی

بروکلی منبع غنی ویتامین C است و حاوی گروهی از آنتی اکسیدان های قوی مانند سولفورافان است، بنابراین خوردن منظم آن به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم گزینه خوبی برای حمایت از سیستم ایمنی سالم است.

اسفناج

اسفناج علاوه بر داشتن بتاکاروتن و بسیاری از آنتی اکسیدان ها منبع غنی ویتامین C است، بنابراین خوردن آن می تواند به افزایش توانایی سیستم ایمنی در مبارزه با عفونت کمک کند.

اسفناج همچنین یکی از بهترین منابع غذایی منیزیم است که برای متابولیسم انرژی، عملکرد عضلات و اعصاب، ضربان قلب، سلامت سیستم ایمنی و فشار خون طبیعی ضروری است.

سیر

یک بررسی در سال 2015 منتشر شده در مجله تحقیقات ایمونولوژی بیان کرد که سیر با تحریک برخی از انواع سلول‌های ایمنی مانند فاگوسیت‌ها، لنفوسیت‌ها، سلول‌های کشنده طبیعی که آنتی‌بادی تولید می‌کنند، پروفایل سیتوکین را تعدیل می‌کنند، اثر کاهش التهاب و تقویت عملکرد روده دارد.

دانه های آفتابگردان

دانه‌های آفتابگردان حاوی مقدار زیادی چربی از جمله چربی غیراشباع چندگانه است و یک مطالعه مقدماتی روی موش‌ها که در مجله بیوشیمی بالینی و تغذیه منتشر شده است نشان می‌دهد که اسیدهای چرب چند غیراشباع می‌توانند بسته به خواص تعدیل‌کننده ایمنی آن‌ها برای کاهش بیماری‌های التهابی استفاده شوند. نتایج نشان داد که افزودن این اسیدها به رژیم غذایی غنی از روغن زیتون، روغن آفتابگردان یا روغن نارگیل هیدروژنه ممکن است نقش مهمی را به عنوان یک عامل تعدیل کننده برای عملکرد سلول های ایمنی ایفا کند.

علاوه بر این، تخمه آفتابگردان منبع ویتامین E است که به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند و با رادیکال های آزاد مبارزه می کند که ممکن است عملکرد سیستم ایمنی را بهبود بخشد.

زنجبیل

آنتی اکسیدان ها و سایر مواد مغذی موجود در زنجبیل ممکن است به کاهش یا کاهش خطر عفونت ها و انواع مختلف عفونت ها کمک کند.

یک مطالعه آزمایشگاهی بر روی موش‌ها که در مجله Ethnopharmacology در سال 2006 منتشر شد، نشان داد که روغن فرار زنجبیل هم بر ایمنی سلولی و هم بر تکثیر غیراختصاصی لنفوسیت‌های T تأثیر می‌گذارد و این ممکن است اثراتی داشته باشد. در تعدادی از شرایط سلامت مفید است.

زردچوبه

زردچوبه دارای ترکیبات قوی با خواص ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی است، بنابراین توانایی تکثیر میکروب ها و ویروس ها را کاهش می دهد و علاوه بر نقش آن در افزایش توانایی سیستم ایمنی برای مبارزه با عفونت و تقویت ایمنی بدن نقش دارد.

بررسی منتشر شده در مجله ایمونولوژی بالینی در سال 2007 نشان داد که کورکومین; ترکیبی که به زردچوبه رنگ زرد یا نارنجی می دهد یک عامل ایمنی قوی است که می تواند سلول های T، سلول های B، ماکروفاژها، نوتروفیل ها، سلول های کشنده طبیعی و سلول های دندریتیک را فعال کند که ممکن است به تقویت ایمنی کمک کند.

کیوی

کیوی حاوی مقادیر خوبی از ویتامین C، کاروتنوئیدها، پلی فنول ها و فیبر غذایی است که همگی برای سیستم ایمنی ضروری و مفید هستند.

یک مطالعه اولیه که بر روی موش ها انجام شد و در مجله Food and Agricultural immunology در سال 2008 منتشر شد، نشان داد که عصاره کیوی ممکن است به سلامت سیستم ایمنی کمک کند.

کاکائو

کاکائو یک ماده غذایی نسبتاً غنی از نظر پلی فنول است که آن را به یک آنتی اکسیدان قوی تبدیل می کند و بر سیستم ایمنی تأثیر مثبت می گذارد، همانطور که یک مطالعه آزمایشگاهی روی موش ها انجام شد و در سال 2013 در Frontiers در فارماکولوژی منتشر شد.

عسل

عسل یک آنتی اکسیدان طبیعی و ضد التهاب است که ممکن است نقش مهمی در تقویت سلامت سیستم ایمنی و کاهش شانس عفونت باکتریایی داشته باشد، بر اساس مطالعه ای که در مجله پزشکی اکسیداتیو و طول عمر سلولی در سال 2018 منتشر شد.

پاپایا

یک مطالعه اولیه روی موش‌ها که در Acta informatica medica در سال 2012 منتشر شد، نشان داد که عصاره روزانه پاپایا به طور قابل‌توجهی استرس اکسیداتیو را کاهش می‌دهد و عملکرد سیستم ایمنی را بهبود می‌بخشد.

نکات کلی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

انتخاب سبک زندگی سالم و پیروی از راهکارهای زندگی سالم بهترین گام برای حفظ قدرت و سلامت سیستم ایمنی است و نکات زیر نکات کلی برای تقویت سیستم ایمنی را نشان می دهد:

از رژیم غذایی سرشار از سبزیجات و میوه استفاده کنید.

از خوردن غذاها و نوشیدنی های غنی از قند خودداری کنید؛ سلول‌های ایمنی را که به باکتری‌ها حمله می‌کنند تا حداقل چند ساعت پس از مصرف کاهش می‌دهد.
ورزش منظم به مدت 30 دقیقه، که به سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با عفونت و بهبود خواب کمک می کند.

حفظ وزن سالم

خواب کافی داشته باشید که برای بزرگسالان بین 7 تا 9 ساعت متغیر است.نخوابیدن کافی می تواند باعث سطوح بالای هورمون های استرس و التهاب در بدن شود.

کاهش استرس که باعث افزایش هورمون های استرس و استرس و کاهش پاسخ های ایمنی بدن می شود.

دست ها را مرتب بشویید و گوشت را کاملا بپزید تا از عفونت جلوگیری کنید.

از نوشیدن الکل خودداری کنید.

سوالات متداول در مورد غذاهای تقویت کننده ایمنی

آیا ویتامینی وجود دارد که ایمنی را تقویت کند؟

غذاهای حاوی ویتامین های زیادی وجود دارد که به تقویت سیستم ایمنی کمک می کند که قبلاً به برخی از آنها اشاره شد.خوردن روزانه میوه ها و سبزیجات با تامین ویتامین های ضروری بدن برای عملکرد سیستم ایمنی بدن همراه است.

آیا با گیاهان دارویی می توان سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد ؟

گیاهان دارای خواصی هستند که به تقویت سیستم ایمنی کمک می کنند و برخی تحقیقات علمی نشان داده اند که این اثر به دلیل محتوای آنها از ترکیباتی است که ممکن است ایمنی را تقویت کند.

 

همچنین بخوانید :

چگونه کمبود آهن در بدن را درمان کنیم

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا