تغذیهسلامتی

معرفی کامل انواع اسید های آمینه

انواع اسید های آمینه کدامند؟ آمینو اسید ها با توجه به میزان توانایی بدن در ساخت به 3 قسمت تقسیم می شوند که در ادامه به جزئیات آن می پردازیم:

اسیدهای آمینه ضروری

آمینو اسیدهای ضروری شامل 9 نوع هستند که به مقدار کافی در بدن انسان تولید نمی شوند، اما آمینو اسیدها باید به طور روزانه از مواد غذایی حاوی آنها خورده شوند و عدم دریافت کافی هر یک از این اسیدهای آمینه منجر به بدن می شود.

اسید های آمینه

هیستیدین:

هموگلوبین حاوی 8.5 درصد هیستیدین ( Histidine) است و نقش مهمی در فرآیند هضم دارد. با تحریک معده برای تولید شیره های گوارشی، علاوه بر نقش آن در بهبود حافظه، توانایی انجام فعالیت های ذهنی و شناختی، کمک به خلاص شدن از شر مقادیر زیادی فلزات سنگین، افزایش اثر برخی داروهای سرطان و ورود به بدن تشکیل پروتئین هیستامین (Histamine)، در واکنش آلرژیک بدن و در انبساط عروق خونی که جریان خون را بهبود می بخشد، مهم است.

هیستیدین در ماهی، مرغ، گوشت، غلات کامل، دانه ها و آجیل یافت می شود.

ایزولوسین:

ایزولوسین به بسیاری از عملکردهای فیزیولوژیکی کمک می کند. مانند کمک به بهبود زخم ها، تحریک کار سیستم ایمنی، سم زدایی مواد زائد نیتروژن، علاوه بر افزایش ترشح بسیاری از هورمون ها، ایزولوسین برای تشکیل هموگلوبین، تنظیم سطح انرژی و قند خون ضروری است. ایزولوسین در پنیر، دانه ها، آجیل، عدس، تخم مرغ، گوشت، ماهی و مرغ یافت می شود.

لوسین:

لوسین معمولاً به مقدار زیاد در منابع غذایی که حاوی پروتئین با کیفیت بالا هستند موجود است. این پروتئین حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری است و در فرایندهای متابولیکی برای تولید انرژی مورد نیاز برای ساخت این پروتئین ها نقش دارد. از جمله منابع آن حبوبات، سویا، لوبیا و فرآورده های شیر است.

لیزین:

لیزین (Lysine) برای جذب کلسیم و سنتز پروتئین ضروری است. مانند کلاژن، الاستین، تولید آنزیم ها، هورمون ها و انرژی، علاوه بر نقش آن در عملکرد سیستم ایمنی بدن. می توان آن را با خوردن کینوا، سویا، لوبیا سیاه، تخم کدو، تخم مرغ و گوشت به دست آورد.

متیونین:

متیونین (Methionine) نقش کلیدی در فرآیندهای متابولیک درون سلول ها ایفا می کند. از آنجایی که به تجزیه چربی‌ها کمک می‌کند، که منجر به کاهش تجمع آنها در شریان‌ها می‌شود، علاوه بر تقویت عملکرد دستگاه گوارش، متیونین می‌تواند به سیستئین تبدیل شود که به خلاص شدن از شر فلزات سنگین کمک می‌کند و در نتیجه خطر را کاهش می‌دهد.

فنیل آلانین:

فنیل آلانین ( Phenylalanine) در ساخت بسیاری از اسیدهای آمینه دیگر ضروری است و برای ساخت و عملکرد برخی پروتئین ها و آنزیم ها مهم است. لازم به ذکر است که فنیل آلانین به تیروزین تبدیل می شود که در ساخت برخی از انتقال دهنده های عصبی نقش دارد. مانند: دوپامین  و نوراپی 

نفرین :

این اسید آمینه در منابع پروتئین حیوانی و گیاهی یافت می شود و سویا یکی از بهترین منابع گیاهی برای آن است و در برخی از مغزها و دانه ها نیز موجود است. مانند کدو و تخم کدو و از منابع حیوانی. تخم مرغ، برخی از گوشت ها، غذاهای دریایی.

ترئونین:

ترئونین یکی از اجزای اساسی پروتئین های ساختاری است. مانند: کلاژن و الاستین که جزء ضروری اجزای پوست و بافت های همبند هستند و به متابولیسم لیپیدها و عملکرد سیستم ایمنی کمک می کنند. از جمله منابع آن جوانه گندم و پنیر دلمه است.

تریپتوفان:

تریپتوفان ( Tryptophan) برای رشد نوزادان ضروری است و برای تشکیل برخی هورمون ها وارد واکنش های شیمیایی می شود. به عنوان ملاتونین ( Melatonin); که علاوه بر سروتونین، خواب را تنظیم می کند.

والین :

والین به حفظ فعالیت ذهنی، ثبات عاطفی و هماهنگی در ارتباط بین سیستم عصبی مرکزی و هماهنگی ماهیچه ها کمک می کند و از غذا و مکمل های غذایی که به فرآیند تولید انرژی، رشد عضلات و بازسازی، بافت و ترمیم کمک می کنند.

منابع فراوانی در آن وجود دارد. مانند: گوشت گاو، مرغ، شیر، ماهی و غلات کامل، مانند: جو، علاوه بر لوبیا، نخود و مقداری دانه; مانند تخم کدو، تخم کتان، آفتابگردان و غیره.

اسیدهای آمینه غیر ضروری:

این اسیدها از 11 نوع تشکیل شده اند که بدن می تواند آنها را بسازد و لزوماً از غذای روزانه به دست نمی آید.لازم به ذکر است که اکثر سلول های بدن; از جمله سلول های خون ساز ( Hematopoietic lineages) که قادر به سنتز اسیدهای آمینه غیر ضروری از گلوکز هستند.

آلانین:

آلانین ( Alanine) یکی از پرکاربردترین اسیدهای آمینه برای تشکیل پروتئین های مختلف است و همچنین به متابولیسم هر دو کمک می کند. ویتامین B6، اسید آمینه تریپتوفان، اسیدهای آلی و قندها، منبع مهم انرژی برای سیستم عصبی مرکزی و ماهیچه‌ها است و علاوه بر اثر کاهش کلسترول، به تقویت ایمنی بدن کمک می‌کند. می توان آن را با خوردن گوشت، غذاهای دریایی، برخی از دانه ها و آجیل به دست آورد.

آرژنین :

آرژنین به حفظ عملکرد هورمون ها، سیستم ایمنی، بهبود زخم ها و انبساط عروق کمک می کند و به کلیه ها کمک می کند تا از شر مواد زائد خلاص شوند و آنها را در خارج از بدن دفع کنند. آرژنین در اکثر منابع غنی از پروتئین یافت می شود. مانند گوشت قرمز، مرغ، ماهی، لبنیات و مشتقات آنها، غلات کامل، لوبیا و سویا. 

آسپاراژین:

آسپاراژین به حفظ تعادل در سیستم عصبی مرکزی کمک می کند. بنابراین کنترل بی قراری ضروری است و در مرغ، گوشت گاو، غذاهای دریایی، تخم مرغ، شیر و فرآورده های شیری و همچنین سویا، مارچوبه و غلات کامل یافت می شود.

آسپارتیک اسید:

اسید آسپارتیک به حفظ عملکرد سیستم عصبی کمک می کند و نقش مهمی در تولید و ترشح هورمون ها به قسمت های مختلف بدن دارد. از جمله منابع حیوانی آن; پرندگان وحشی، صدف ها و منابع گیاهی آنها؛ آووکادو، مارچوبه، ملاس.

اسید های آمینه

اسید گلوتامیک:

اسید گلوتامیک ( Glutamic acid) در بدن به گلوتامات تبدیل می شود. این یک ترکیب شیمیایی است که به سلول‌های عصبی در مغز کمک می‌کند سیگنال‌های عصبی را به و از بقیه بدن دریافت و ارسال کنند، که ممکن است در فرایند یادگیری مهم باشد و همچنین ممکن است به کاهش از دست دادن اسید معده کمک کند.

می توان آن را از غذاهای سرشار از پروتئین به دست آورد. مانند تخم مرغ و گوشت و ماهی و مرغ و لبنیات و مشتقات آنها و برخی حبوبات. مانند لوبیا، عدس و منابع دیگر. 

گلوتامین:

گلوتامین ( Glutamine) به تقویت عملکرد مغز کمک می کند و برای ساخت DNA و RNA ضروری است و می توان آن را از پنیر ریکوتا، پنیر دلمه، اسفناج و جعفری به دست آورد. خام، کلم، گوشت، شیر و مرغ و شیر مادر نیز منبع مهمی هستند.

گلیسین:

گلیسین جزء پوست است. از آنجایی که به بهبود زخم ها کمک می کند، علاوه بر اینکه به عنوان یک انتقال دهنده عصبی عمل می کند، در صورت وجود مقادیر زیاد می تواند باعث خستگی بدن شود  و منابع آن گوشت، ماهی، محصولات لبنی و مشتقات آنها و حبوبات است.

پرولین:

پرولین ( Proline) در انتقال سیگنال‌های عصبی در سلول‌ها مهم است، پرولین در تمام غذاهای غنی از پروتئین یافت می‌شود، اما شیر و گوشت از بهترین منابع آن هستند.

سرین:

سرین ( Serine) یکی از پروتئین‌هایی است که مغز را می‌سازد و به فرآیند تولید پروتئین‌های لازم برای سیستم ایمنی کمک می‌کند و به رشد ماهیچه‌های بدن کمک می‌کند. سرین در تخم‌مرغ یافت می‌شود. گوشت و ماهی؛ به خصوص در صدف، علاوه بر سویا، عدس، نخود و برخی آجیل. مانند گردو، بادام و بادام زمینی

آمینو اسیدهای ضروری مشروط:

گروهی از اسیدهای آمینه است که به دنبال آمینو اسیدهای غیر ضروری هستند، علاوه بر اسیدهای آمینه دیگر، که نیازی به در دسترس بودن روزانه در بدن ندارند، به این دلیل که فقط در برخی شرایط ضروری هستند، نامیده می شود. مانند: بیماری، استرس یا آسیب؛ جایی که بدن در این شرایط قادر به تولید کافی از آنها نیست. بنابراین باید از مواد غذایی یا مکمل های غذایی تهیه شود و این اسیدها عبارتند از:

آرژنین

گلوتامین؛

سیستئین؛

تیروزین؛

پرولین.

گلیسین؛

سرین

اورنیتین ( Ornithine).

عملکردهای کلی اسیدهای آمینه:

عملکرد اصلی اسیدهای آمینه سنتز پروتئین های مختلف است. معمولاً یک پروتئین از 50 تا 2000 اسید آمینه تشکیل شده است و هر نوع پروتئین دارای توالی اسیدهای آمینه متفاوتی است و این ترتیب عملکرد پروتئین و شکل سه بعدی آن و مهمترین این پروتئین ها را مشخص می کند. :

آنتی بادی: ( Antibodies); آنها پروتئین هایی هستند که توسط سیستم ایمنی تولید می شوند و نقش ضروری در از بین بردن آنتی ژن ها دارند. پروتئین های پیچیده ای هستند که بدن آنها را مضر و خارجی می داند. مانند: باکتری ها، ویروس ها، انگل ها، قارچ ها و مواد شیمیایی خطرناک.

برخی از هورمون ها: هورمون ها توسط غدد تولید می شوند و از طریق سیستم گردش خون حرکت می کنند تا عملکرد فیزیولوژیکی سایر اندام ها و سیستم ها را تنظیم کنند.

انتقال دهنده های عصبی: پروتئین هایی با زنجیره کوتاه هستند که مسئول ارتباط بین سلول های عصبی، سلول های غده ای، سلول های ماهیچه ای یا سایر سلول های عصبی هستند.

سایر پروتئین ها: ماهیچه ها از پروتئین هایی تشکیل شده اند که به حرکت بدن کمک می کنند و پروتئین های دیگری نیز وجود دارند که به برخی ترکیبات یا اتم های کوچک درون سلول ها متصل می شوند و آنها را به بقیه بدن منتقل می کنند. به عنوان مثال: پروتئین هموگلوبین که اکسیژن را بین سلول های مختلف حمل می کند، علاوه بر پروتئین هایی که به عملکردهای ذخیره سازی کمک می کنند. کال فریتین ( Ferritin) که برای ذخیره آهن در بدن لازم است.

آنزیم‌ها: این آنزیم‌ها در بسیاری از واکنش‌های شیمیایی که در داخل سلول‌ها رخ می‌دهند، نقش دارند و با خواندن اطلاعات ژنتیکی ذخیره‌شده روی اسید دی‌اکسی ریبونوکلئیک به نام DNA، به سرعت بخشیدن به آن‌ها کمک می‌کنند، زیرا به تشکیل مولکول‌های جدید کمک می‌کنند.

نیاز بدن به آمینو اسیدهای ضروری: جدول زیر مقدار توصیه شده روزانه اسیدهای آمینه ضروری را نشان می دهد:

 

اسید آمینه ضروری
مقدار توصیه شده (به میلی گرم)
لوسین
42
لیزین
38
فنیل آلانین
33
والین
24
ترئونین
20
ایزولوسین
19
متیونین
19
هیستیدین
14
تریپتوفان
5

 

همچنین بخوانید :

راه های افزایش وزن برای خانم ها

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا