تغذیه

مضرات نوشیدن زیاد قهوه چیست

مضرات نوشیدن زیاد قهوه برای شما چیست ؟ قهوه اغلب برای اکثر بزرگسالان سالم در مقادیر متوسط ​​(حدود 4 فنجان در روز) بی خطر است، اما نوشیدن قهوه کافئین دار برای مدت طولانی یا در دوزهای بالا (بیش از 4 فنجان در روز) ممکن است باعث سلامتی بسیاری شود.

برای زنان باردار: احتمالاً مصرف دو فنجان یا کمتر قهوه کافئین دار برای زنان باردار بی خطر است و این مقدار حدود 200 میلی گرم کافئین فراهم می کند، زیرا نوشیدن بیش از این مقدار با افزایش خطر سقط جنین ، زایمان زودرس و … همراه است. وزن کم هنگام تولد، و این خطرات با افزایش میزان قهوه ای که مادر در دوران بارداری می نوشد، افزایش می یابد.

قهوه

شیردهی: یک مادر شیرده می تواند 1 تا 2 فنجان قهوه در روز بنوشد، اما مصرف کافئین در مقادیر بیشتر ممکن است علاوه بر مشکلات خواب، سیستم گوارشی نوزاد را تحریک کند.

برای کودکان: ممکن است نوشیدن قهوه کافئین دار برای کودکان خطرناک نباشد و عوارض جانبی مرتبط با کافئین معمولا در کودکان شدیدتر از بزرگسالان است.

افرادی که از برخی بیماری‌ها رنج می‌برند باید در مصرف کافئین دقت و توجه داشته باشند و از این موارد به موارد زیر اشاره می‌کنیم:

مبتلایان به اضطراب: کافئین موجود در قهوه می تواند باعث افزایش اضطراب در افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی شود.

اسهال : کافئین موجود در قهوه می تواند اسهال را تشدید کند ، به خصوص زمانی که به مقدار زیاد مصرف شود.

سندرم روده تحریک پذیر : کافئین موجود در قهوه می تواند علائم IBS و اسهال مرتبط را بدتر کند، به خصوص زمانی که به مقدار زیاد مصرف شود.

افراد مبتلا به اختلالات خونریزی: نگرانی هایی وجود دارد که قهوه ممکن است وضعیت افراد مبتلا به اختلالات خونریزی را بدتر کند.

افراد مبتلا به فشار خون بالا: نوشیدن قهوه کافئین دار می تواند باعث افزایش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون بالا شود، اما این تأثیر ممکن است برای افرادی که به طور منظم قهوه می نوشند کمتر باشد.

افرادی که سطح کلسترول بالایی دارند: نوشیدن قهوه آب پز و بدون فیلتر می تواند منجر به افزایش سطح کلسترول و سایر چربی ها در خون و همچنین سطوح بالای هموسیستئین شود که همه اینها با افزایش خطر بیماری قلبی مرتبط هستند. برخی تحقیقات نشان می دهد که ارتباط بین حملات قلبی و نوشیدن قهوه

دیابتی ها: برخی تحقیقات نشان می دهد که کافئین موجود در قهوه ممکن است نحوه برخورد بدن افراد دیابتی با قند را تغییر دهد و در نتیجه ممکن است باعث افزایش یا کاهش سطح قند خون شود، بنابراین کافئین باید با احتیاط مصرف شود و سطح قند به دقت کنترل شود.

مبتلایان به پوکی استخوان: نوشیدن قهوه کافئین دار می تواند باعث افزایش میزان کلسیمی شود که بدن از طریق ادرار از شر آن خلاص می شود، که ممکن است استخوان ها را ضعیف کند، بنابراین توصیه می شود مصرف کافئین را به کمتر از 300 میلی گرم در روز (حدود 2 تا 3 میلی گرم) کاهش دهید. برای افراد مبتلا به پوکی استخوان ، مکمل‌های کلسیم ممکن است به جایگزینی کلسیم از دست رفته کمک کند، و زنان یائسه با یک بیماری ژنتیکی که مانع از پردازش طبیعی ویتامین D در بدنشان می‌شود، باید هنگام استفاده از کافئین مراقب باشند.

بیماران نقرس: مصرف مقدار زیادی کافئین می تواند خطر حملات نقرس را در افراد مبتلا به این بیماری افزایش دهد. مصرف شش وعده یا بیشتر از نوشیدنی های کافئین دار در عرض 24 ساعت با افزایش چهار برابری خطر حملات مکرر نقرس همراه بود.

قهوه

عوارض مصرف زیاد قهوه
در اینجا برخی از عوارض جانبی که ممکن است از نوشیدن قهوه در مقادیر زیاد ایجاد شود آورده شده است:

افزایش هوشیاری و بی خوابی؛ این اثر اصلی کافئین بر بدن است و ممکن است علائم ناراحت کننده دیگری ایجاد کند.

  • تحریک عصبی و تنش؛
  • لرزیدن؛
  • خواب قطع شده
  • ضربان قلب سریع یا نامنظم.
  • سردرد
  • سرگیجه؛
  • کم آبی بدن
  • سوزش سر دل
  • لرزش عضلانی

مطالعات دیگر در مورد مضرات قهوه:
برخی از مطالعات نشان داده‌اند که قهوه ممکن است آسیب‌های دیگری به غیر از آنچه قبلاً ذکر کردیم ایجاد کند، اما هنوز مطالعات دیگری برای تأیید این اثرات قهوه مورد نیاز است و در ادامه به برخی از این مطالعات اشاره می‌کنیم:

یک مطالعه آزمایشگاهی منتشر شده در مجله بریتانیایی در سال 2011 نشان داد که کافئین ممکن است بر روند انتقال تخمک در داخل مجرای تخمک تأثیر منفی بگذارد، که ممکن است باعث تاخیر در لقاح شود و شایان ذکر است که این مطالعه بر روی موجودات زنده انجام نشده است. اما بر روی بافت های جدا شده از موش، بنابراین مطالعات بیشتری برای تایید این اثر مورد نیاز است.

مطالعه ای که در سال 2010 در نشست سالانه انجمن اوروژنیکولوژی آمریکا منتشر شد، شامل 1356 زن بود. نوشیدن 329 میلی گرم کافئین در روز ممکن است باعث مشکلات مثانه شود و ذکر شده است که 70 درصد از کسانی که این مقدار را مصرف می کنند از ادرار غیر ارادی رنج می برند و این ممکن است به دلیل اثر کافئین به عنوان یک ادرار آور باشد.

یک مطالعه مشاهده‌ای منتشر شده در ژورنال Neurology شامل 206 فرد مبتلا به سردرد مکرر بود و اشاره شد که مصرف کافئین قبل از تجربه سردرد برای این افراد معمول بود.

چقدر قهوه می توان مصرف کرد:

مصرف متوسط ​​روزانه کافئین در محدوده 300-400 میلی گرم یا حدود 3-4 فنجان از 263 میلی لیتر قهوه خانگی است.

به گفته سازمان غذا و داروی ایالات متحده، سازمان ایمنی غذای اروپا و بهداشت کانادا، مصرف کافئین تا 400 میلی گرم در روز با اثرات نامطلوب سلامتی برای اکثر بزرگسالان سالم همراه نیست.

در مورد نوجوانان 12-18 ساله؛ آنها باید مصرف کافئین خود را به 100 میلی گرم در روز یا حدود یک فنجان قهوه محدود کنند.

ارزش غذایی قهوه

جدول زیر مواد مغذی موجود در 100 گرم قهوه ترک، قهوه دم کرده یا فیلتر شده و قهوه اسپرسو را نشان می دهد:

عنصر تغذیه ایقهوه ترکقهوه دم کرده یا فیلتر شدهقهوه اسپرسو
آب (گرم)92.999.3997.8
کالری2619
پروتئین (گرم)0.110.120.12
چربی (گرم)0.040.020.18
کربوهیدرات (گرم)6.4701.67
کافئین (میلی گرم)3740212
پتاسیم (میلی گرم)4649115
منیزیم (میلی گرم)3380
کلسیم (میلی گرم)222
فسفر (میلی گرم)337
سدیم (میلی گرم)2214
آهن (میلی گرم)0.010.010.13
روی (میلی گرم)0.020.020.05
مس (میلی گرم)0.0020.0020.05
ویتامین C (میلی گرم)000.2
ویتامین B1 (میلی گرم)0.0130.0140.001
ویتامین B2 (میلی گرم)0.0720.0760.177
ویتامین B3 (میلی گرم)0.1790.1915.207
ویتامین B6 (میلی گرم)0.0010.0010.002
فولات (میکروگرم)221
ویتامین E (میلی گرم)0.010.010.01
ویتامین K (میکروگرم)0.10.10.1
کولین (میلی گرم)2.42.62.6

منبع کافئین: قهوه یکی از منابع کافئین است که یک محرک طبیعی است و می تواند به افزایش احساس فعالیت، بهبود حافظه ، خلق و خو و عملکردهای ذهنی کمک کند و کافئین می تواند استقامت و عملکرد را در حین ورزش بهبود بخشد.

منبع آنتی اکسیدان ها: قهوه یکی از مهم ترین منابع آنتی اکسیدان در رژیم غذایی است. آنتی اکسیدان ها به عنوان ترکیباتی تعریف می شوند که آسیب ناشی از قرار گرفتن در معرض مواد مضر با واکنش سریع را کاهش می دهند و اسید کلروژنیک یکی از آنتی اکسیدان های اصلی در قهوه است و برخی مطالعات نشان داده اند که ممکن است جذب گلوکز را در سیستم گوارشی کاهش دهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا