تغذیه

مضرات نوشابه چیست ؟ مواد تشکیل دهنده نوشابه

مضرات نوشابه چیست : نوشابه ها نوشیدنی های سالم محسوب نمی شوند. در مواردی که نوشیدن آن در مقادیر زیاد ممکن است باعث برخی مشکلات سلامتی شود، و آسیب های سلامتی ناشی از نوشابه شامل موارد زیر است:

مضرات نوشابه چیست ؟

اضافه وزن : نوشیدن نوشابه‌های گازدار با افزایش وزن مرتبط است، زیرا حاوی مقادیر زیادی فروکتوز ساده است که به مهار تولید هورمون گرسنگی به نام گرلین کمک نمی‌کند یا احساس سیری را تقویت نمی‌کند. هضم غذاهای نشاسته ای، طبق مطالعه منتشر شده در Public Health Nutrition در سال 2018، مصرف نوشابه های شیرین شده با شکر یا شیرین کننده های مصنوعی با افزایش دور کمر مرتبط است .

مضرات نوشابه
مضرات نوشابه

افزایش خطر ابتلا به دیابت

مصرف نوشیدنی های شیرین شده با قند ممکن است منجر به دیابت نوع 2 شود که در نتیجه افزایش یا عدم مقاومت به انسولین باعث افزایش قند خون می شود و مصرف مقادیر زیاد نوشابه با افزایش وزن، چاقی و چاقی مرتبط است.

افزایش خطر بیماری قلبی

نوشابه ممکن است خطر بیماری قلبی را افزایش دهد. این به این دلیل است که حاوی قند است که مصرف آن برای مدت طولانی با خطر ابتلا به بیماری قلبی مرتبط بوده است و دلیل آن این است که حاوی فروکتوز است که جذب آن از روده با افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی مرتبط است. بیماری عروق کرونر قلب و التهاب عروق کرونر

افزایش خطر ابتلا به نقرس

نوشابه‌های گازدار خطر ابتلا به نقرس را افزایش می‌دهند که با التهاب و درد در مفاصل به‌ویژه انگشتان شست پا مشخص می‌شود، زیرا به دلیل تبدیل سطح بالای اسید اوریک در خون به کریستال، قند فروکتوز عامل اصلی افزایش سطح آن است.

احتمال ایجاد پوسیدگی دندان

قندها و اسیدهای موجود در نوشابه ها بر سلامت دندان ها تأثیر منفی می گذارد. همانطور که برخی از اسیدها منجر می شوند. مانند اسید فسفریک و اسید کربنیک محیطی بسیار اسیدی ایجاد می‌کنند که احتمال پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهد، زیرا این اسیدها در نوشابه‌های شیرین‌شده با قند یا شیرین‌کننده‌های مصنوعی یافت می‌شوند و مصرف مکرر آنها ممکن است منجر به فرسایش مینای دندان شود. که عامل اصلی پوسیدگی دندان است.

محتوای کافئین

اکثر نوشابه ها حاوی کافئین هستند که ممکن است باعث سردرد، ناراحتی معده، عصبی شدن، مشکلات خواب، علاوه بر برخی اختلالات رفتاری و اختلالات سیستم عصبی شود.برای کودکان، مقادیر کم برای ایجاد این تغییرات کافی است.

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، نوشابه ها حاوی مقدار زیادی قند افزوده و درصد بسیار کمی از مواد مغذی هستند و برای این منظور به بزرگسالان توصیه می شود تا حد امکان مصرف خود را کاهش دهند و علاوه بر مواردی که باید از مصرف آن ها به طور کامل توسط کودکان اجتناب کنند. قبلاً اشاره شد، برخی از نوشیدنی های انرژی زا حاوی قند و کافئین بالایی هستند، بنابراین توصیه می شود برای انتخاب بهترین، برچسب های تغذیه ای روی بسته های نوشابه را بررسی کنید.

بیماری های کبدی

مصرف نوشابه خطر ابتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی را افزایش می دهد که عمدتاً به دلیل تأثیر قند فروکتوز در تشکیل و تجمع چربی در کبد است، علاوه بر این که فروکتوز حاوی ترکیبات نهایی فرآیند گلیکوزاسیون است. که ممکن است به افزایش خطر عفونت کمک کند.

سندرم متابولیک

طبق یک مطالعه بالینی که در مجله تغذیه بریتانیا در سال 2017 منتشر شد، مصرف نوشابه با افزایش خطر ابتلا به سندرم متابولیک در زنان میانسال همراه بود که نشان دهنده تفاوت در خطر ابتلا به سندرم متابولیک مرتبط با رژیم غذایی بین دو جنس است.

آیا نوشابه های معمولی مزایایی دارند؟

نوشابه ها هیچ ارزش غذایی ندارند و بنابراین فواید تغذیه ای برای بدن ندارند.

آیا نوشابه های بدون قند فوایدی دارند؟

در مورد نوشابه های بدون قند، آنها حاوی همان مواد نوشابه معمولی هستند، با این تفاوت که آنها حاوی جایگزین های قند هستند که بیشتر آنها مغذی نیستند. یعنی ممکن است انرژی کمی یا اصلاً برای بدن تامین کنند و نمونه هایی از آنها عبارتند از: آسپارتام، آسه سولفام پتاسیم و سوکرالوز.

از سوی دیگر، نوشابه‌های بدون قند به اندازه نوشابه‌های معمولی کالری ندارند و در نتیجه بدن طعم شیرین را احساس می‌کند و نیاز خود را به کالری‌های متناسب با طعم افزایش می‌دهد که منجر به جبران می‌شود. برای این کالری از دست رفته از سایر غذاهایی که در طول روز خورده می شوند.

مواد تشکیل دهنده نوشابه چیست؟

نوشابه‌های غیرالکلی حاوی 90 درصد آب در نوشیدنی‌های معمولی و 99 درصد در نوشیدنی‌های بدون قند هستند، علاوه بر این حاوی مواد شیرین‌کننده، دی‌اکسید کربن، طعم‌دهنده‌ها، عوامل رنگ‌دهنده، اسیدی‌کننده‌ها و نگهدارنده‌های شیمیایی در محدوده‌های قانونی، علاوه بر مواد کف‌کننده آنتی‌اکسیدان هستند. مانند ساپونین‌ها، برخی از نوشابه‌های غیرالکلی نیز حاوی جایگزین‌های قند هستند که برخی از آن‌ها ممکن است برای سلامتی خطرناک باشند که در مقادیر زیاد مصرف شوند.

نکاتی برای کاهش مصرف نوشابه

چند تغییر ساده به شما کمک می کند تا نوشیدنی های گازدار را متوقف کنید. برای حفظ و بهبود سلامت از جمله این تغییرات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آب بیشتری بنوشید

در برخی موارد، میل به نوشابه می تواند با تشنگی مخلوط شود، بنابراین بهتر است زمانی که می خواهید نوشابه بنوشید، یک لیوان بزرگ آب بنوشید و چند دقیقه صبر کنید، زیرا ممکن است به خلاص شدن از شر این احساس کمک کند. نیاز به مصرف نوشابه و نوشیدن آب به هیدراته شدن بدن کمک می کند.

از احساس گرسنگی خودداری کنید

احساس گرسنگی محرک اصلی در میل به مصرف نوشابه است و بنابراین خوردن منظم در طول روز همراه با میان وعده های سالم ممکن است به جلوگیری از احساس گرسنگی و در نتیجه کاهش میل به مصرف نوشابه کمک کند و از قبل آماده کردن وعده های غذایی کمک می کند.

جایگزین های حاوی قند طبیعی بخورید

جایگزین‌های نوشابه‌های سالم شیرین در برخی موارد به کاهش میل به نوشابه کمک می‌کنند. این جایگزین‌ها عبارتند از: میوه‌ها. مانند سیب، توت، آناناس، انبه و انگور، علاوه بر شیری که حاوی تکه های کوچک میوه است، اما باید از جایگزینی آب میوه با نوشابه ها خودداری شود، هر چند دارای مواد مغذی باشند. زیرا حاوی درصد بالایی از قند است.

نوشیدنی های بدون کافئین

علت سختی قطع مصرف نوشابه ها به دلیل داشتن کافئین است که باعث اعتیاد متوسط ​​می شود و به همین دلیل توصیه می شود نوشابه های بدون کافئین را انتخاب کنید و به تدریج از نوشابه های مصرفی روزانه بکاهید. به خصوص آنهایی که حاوی کافئین هستند، به ترک نوشیدن نوشابه های گازدار کمک می کند، دقیقاً علاوه بر رهایی از اعتیاد به کافئین، معمولاً چندین هفته طول می کشد تا از شر هوس خلاص شوید.

نوشابه های بدون قند بنوشید

گام اصلی انتقال برای خلاص شدن از شر نوشابه ها ممکن است جایگزینی آنها با نوشابه های بدون قند باشد، بنابراین توصیه می شود به جای خوردن حجم زیادی از یک نوشابه معمولی، مقدار کمتری از نوشابه های بدون قند مصرف کنید.

خلاصه مقاله

نوشابه ها مشکلات زیادی برای سلامتی بدن ایجاد می کنند. مانند: افزایش وزن، افزایش خطر ابتلا به دیابت، بیماری های قلبی، نقرس و احتمال ایجاد پوسیدگی دندان علاوه بر ارتباط آن با برخی بیماری های کبدی، سندرم متابولیک و تراکم استخوان پایین در زنان یائسه و باید اشاره کرد که هیچ فوایدی برای سلامتی ندارد و به همین دلیل توصیه می شود با تغییرات و نکاتی که قبلا در مقاله ذکر شد از مصرف آن پرهیز یا کاهش دهید.

 

همچنین بخوانید :

چطور در یک هفته ۱۰ کیلو کاهش وزن داشته باشید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا