تغذیهسلامتی

قند گلوکز چیست ؟ در مورد آن چه می دانید ؟

قند گلوکز چیست : گلوکز واژه‌ای یونانی به معنای شیرین است که انسان آن را از غذا به دست می‌آورد و از آن برای تولید انرژی لازم برای بدن استفاده می‌کند. بدن گلوکز دارای فرمول شیمیایی (C 6 H 12 O 6 ) یعنی شش اتم کربن و اکسیژن و دوازده اتم هیدروژن است و قند گلوکز دکستروز یا شکر انگور نامیده می شود. همانطور که به آن قند خون یا گلوکز خون گفته می شود، زیرا به راحتی جذب می شود تا وارد جریان خون شود و از طریق آن به سلول ها برسد.

گلوکز

دریافت گلوکز از غذا

بدن گلوکز را عمدتاً از غذاهای غنی از کربوهیدرات مانند نان، میوه ها، سبزیجات و محصولات لبنی به دست می آورد. پس از ورود غذا به بدن انسان، دستگاه گوارش، به ویژه معده، غذا را هضم کرده و از طریق اسیدها و آنزیم ها که در آن کربوهیدرات ها به تجزیه می شوند، غذا را به قطعات کوچک تبدیل می کند. مولکول‌های مختلف قند در طی این فرآیند، یکی از مهم‌ترین مولکول‌ها برای بدن، گلوکز است، زیرا در روده‌ها جذب می‌شود تا مستقیماً به خون برسد. شایان ذکر است که تغییر سطح قند خون در طول روز. به طوری که بعد از غذا بالا می رود و یک ساعت بعد از غذا کاهش می یابد و قبل از صبحانه در پایین ترین حد خود قرار می گیرد.

از گلوکز انرژی بگیرید

سلول های مختلف بدن برای به دست آوردن انرژی لازم به گلوکز، اسیدهای آمینه و چربی نیاز دارند. گلوکز منبع اصلی انرژی برای عملکرد خوب مغز است. جایی که نورون ها و فرستنده های شیمیایی در فرآیند پردازش اطلاعات به آن نیاز دارند. شایان ذکر است که بدن سعی می کند با تنظیم سطح قند خون و ثابت نگه داشتن آن به حالت تعادل و ثبات درونی برسد، بنابراین سلول های بتا در پانکراس به طور خودکار ترشح می کنند. هورمون انسولین پس از خوردن غذا وارد جریان خون می شود و سطح قند خون بالا می رود، به دلیل نیاز به سلول های لازم برای انسولین برای معرفی گلوکز به آنها، و انسولین نشان دهنده کلید ورود گلوکز به سلول های عضلانی، سلول های چربی، و سلول های کبدی، و هر زمان که گلوکز از سلول ها بیشتر شود، سطح قند به مقدار طبیعی باز می گردد.

ذخیره سازی گلوکز اضافی

پس از اینکه سلول ها نیاز خود به گلوکز را تامین کردند، بدن گلوکز اضافی را به شکل بسته های کوچکی به نام گلیکوژن در سلول های کبد و ماهیچه ذخیره می کند، جایی که بدن می تواند نیاز یک روزه خود را حفظ کند. گلیکوژن نقش مهمی در حفظ فرآیندهای بدن در طول دوره های گرسنگی و در نتیجه در حفظ ثبات داخلی بدن ایفا می کند، زیرا هورمون گلوکاگون توسط سلول های آلفا در لوزالمعده ترشح می شود. سطح قند خون پایین است و گلوکاگون کبد را تحریک می کند تا گلیکوژن را به مولکول های گلوکز تجزیه کند و سپس این مولکول ها برای تغذیه سلول ها وارد جریان خون می شوند. کبد همچنین می تواند گلوکز را از مواد زائد بدن، اسیدهای آمینه و چربی ها تولید کند.

سطح گلوکز در خون

کنترل سطح قند خون در حد و حدود طبیعی برای حفظ سلامت بدن بسیار مهم است و برای حفظ آن در محدوده طبیعی می توان از سبک زندگی سالم با حفظ یک رژیم غذایی سالم و سرشار از سبزیجات و سبزیجات استفاده کرد.

جدول زیر سطوح طبیعی قند خون را در افراد سالم و بیماران دیابتی طبق توصیه های انجمن دیابت آمریکا نشان می دهد، زیرا تمام مقادیر موجود در جدول به شرح زیر است.

قند ناشتادو ساعت بعد از غذا
سالم70-99کمتر از 140
دیابتی ها80-130کمتر از 180

قند خون بالا

قند خون بالا تجمع گلوکز در جریان خون، ناتوانی آن در ورود به سلول ها و وجود دائمی سطوح قند بالاتر از حد طبیعی است. یکی از مهم ترین علائم قند خون بالا، خشکی دهان، تکرر ادرار و تشنگی زیاد است و این ممکن است به دلیل سندرم کوشینگ یا آنچه به عنوان سندرم کوشینگ شناخته می شود یا با مصرف داروهای استروئیدی یا ابتلا به دیابت کنترل نشده ایجاد شود. لازم به ذکر است که دو نوع اصلی دیابت وجود دارد. دیابت نوع 1 که در آن بیمار انسولین کافی ندارد و دیابت نوع 2 که در آن بیمار از کمبود پاسخ سلول ها به انسولین موجود رنج می برد.

قند ناشتابعد از دو ساعت غذا خوردن
سطح قند خونبالای 125بیش از 200

 

قند خون پایین

افت قند خون یا افت غلظت قند خون به کمتر از حد طبیعی یعنی کمتر از 70 میلی گرم در دسی لیتر و مهمترین علائم قند خون پایین لرزش دست ها و سایر قسمت های بدن است. رنگ پریدگی صورت، بی حسی لب ها، تعریق و افزایش ضربان قلب اگر چه خوردن یک وعده غذایی یا نوشیدن آبمیوه ممکن است به افزایش سطح قند خون کمک کند، اما موارد جدی وجود دارد که نیاز به مراقبت پزشکی دارند، مانند از دست دادن آگاهی دلایل مختلفی برای کاهش قند خون وجود دارد.

آزمایشات سطح گلوکز خون

دو نوع آزمایش وجود دارد که می توان برای پایش یا تشخیص دیابت انجام داد . آنها یک آزمایش ادرار و یک آزمایش خون هستند.

آزمایش ادرار

کلیه ها خون را فیلتر می کنند، مواد مورد نیاز بدن را برمی گردانند و از شر مواد زائد خلاص می شوند.به طور معمول، ادرار حاوی گلوکز نیست، اما اگر قند خون از حد معینی بالاتر رود، بخشی از گلوکز به داخل ادرار نشت می کند. اگر گلوکز در ادرار وجود دارد، انجام آزمایش خون برای تأیید وجود یا عدم وجود دیابت مهم است.

آزمایش خون

انواع مختلفی از آزمایش خون برای تعیین سطح گلوکز موجود در آن وجود دارد. از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آزمایش تصادفی قند خون: جایی که نمونه برداری در هر زمانی از روز انجام می شود، اما تشخیص دیابت باید با استفاده از آزمایش قند ناشتا تأیید شود.

آزمایش قند خون ناشتا : آزمایش قند خون ناشتا یک آزمایش دقیق قند است که در آن نمونه صبح زود پس از ناشتا بودن از غذا و نوشیدنی به جز آب برای مدت زمانی بین 8 تا 10 ساعت گرفته می شود.

تست تحمل گلوکز خوراکی : این نوع تست به ندرت برای تشخیص دیابت استفاده می شود، اما معمولا برای تایید وجود دیابت بارداری استفاده می شود و این آزمایش صبح ها با دادن نوشیدنی حاوی 75 گرم گلوکز به فرد انجام می شود. یک نمونه خون دو ساعت بعد گرفته شد تا ببینند بدن چگونه با قند برخورد می کند.

پیگیری در منزل: این کار با استفاده از دستگاه گلوکز متر انجام می شود، جایی که نتیجه در مدت کوتاهی ظاهر می شود، با قرار دادن یک قطره خون از انگشت بر روی نوار تست که حاوی مواد شیمیایی خاص می باشد.

آزمایش تجمعی گلوکز: آزمایش تجمعی گلوکز سطح گلوکز خون را طی دو یا سه ماه گذشته اندازه گیری می کند، بنابراین نیازی به روزه گرفتن قبل از انجام آن ندارد و در اینجا باید توجه داشت که اگر ارزش آزمایش بیش از 6.5٪ است، فرد بیمار در نظر گرفته می شود.

 

همچنین بخوانید :

خواص قارچ چیست ؟ انواع آن ها کدامند ؟

بدن به چند کالری در روز نیاز دارد؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا