داروسلامتی

قرص کلاژن چیست ؟ فواید و مضرات آن کدام است

قرص کلاژن چیست ؟ فواید و مضرات آن کدام است : شایان ذکر است که اکثر مکمل های کلاژن تحت هیدرولیز قرار می گیرند تا کلاژن هیدرولیز شده را تشکیل دهند که به راحتی جذب می شود و سپس به قرص، کپسول و پودر تبدیل می شود .

قرص کلاژن بهبود ظاهر پوست

مطالعه‌ای که در سال 2015 در مجله تغذیه پزشکی و مواد مغذی منتشر شد، نشان داد که مصرف مکمل‌های غذایی متشکل از کلاژن هیدرولیز شده، اسید هیالورونیک و ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری به بهبود چشمگیر عمق چین و چروک‌ها، علاوه بر بهبود خاصیت ارتجاعی، پوست و مرطوب‌سازی کمک می‌کند.

قرص کلاژن

خطر ابتلا به پوکی استخوان را کاهش دهید

یک بررسی سیستماتیک منتشر شده در Revista Brasileira de Geriatria Gerontologia در سال 2016 نشان داد که کلاژن هیدرولیز شده تأثیر مثبتی در کاهش پوکی استخوان و آرتریت دارد و همچنین به افزایش تراکم استخوان، محافظت از غضروف مفصلی و تسکین درد کمک می کند.

مطالعه دیگری که در سال 2018 در Nutrients منتشر شد، نشان داد که مصرف مکمل‌های کلاژن به افزایش تراکم استخوان در زنان یائسه کمک می‌کند و مکمل‌های کلاژن با بهبود نشانگرهای سلامت استخوان مرتبط است. بنابراین، به افزایش تشکیل استخوان و کاهش زوال آن کمک می کند.

کاهش درد عضلانی: مطالعه‌ای که در سال 2019 در مجله Amino Acids منتشر شد، نشان داد که پپتیدهای کلاژن به تسکین درد عضلانی کمک می‌کنند. با این حال، هیچ تاثیری بر التهاب یا تشکیل کلاژن استخوانی مشاهده نشد.

بهبود سلامت ناخن: یک مطالعه منتشر شده در مجله Cosmetic Dermatology در سال 2017 نشان داد که مصرف پپتیدهای کلاژن فعال زیستی به صورت روزانه به رشد و استحکام ناخن کمک می کند و همچنین کاهش شکستگی ناخن مشاهده شد.

بهبود وضعیت سلامت بیماران دیابتی: مطالعه منتشر شده در مجله علوم و فناوری غذایی در سال 2017 که بر روی حیوانات انجام شد، نشان داد که مصرف دوزهای متوسط ​​و بالای کلاژن دریایی؛ این معادل 4.5 گرم یا بیشتر به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز است. کمک به بهبود متابولیسم گلوکز و حساسیت به انسولین، کاهش استرس

تسکین درد مفاصل: مطالعه ای که در مجله Current Medical Research و نظر در سال 2008 منتشر شد، بهبود درد مفاصل را در ورزشکارانی که با محلول تغذیه ای کلاژن درمان شده بودند نشان داد.نتایج این مطالعه تأثیر مثبت کلاژن را در حمایت از سلامت مفاصل نشان داد. و خطر زوال مفصل را کاهش می دهد. با این حال، مطالعات بیشتری برای حمایت از این یافته ها مورد نیاز است.

افزایش قدرت عضلانی: یک مطالعه در سال 2015 که در مجله تغذیه بریتانیا منتشر شد نشان داد که استفاده از مکمل های کلاژن همراه با تمرینات مقاومتی با افزایش توده بدون چربی، تقویت عضلات و کاهش توده چربی به بهبود ترکیب بدن کمک می کند.

تسکین زخم بستر: زخم بستر یا آنچه که به آن زخم فشاری می گویند به ناحیه ای از آسیب موضعی به پوست یا بافت های پوششی گفته می شود که در نتیجه فشار یا فشار همراه با تنش برشی ایجاد می شود. شایان ذکر است. که استفاده از کلاژن فعال بیولوژیکی همراه با درمان اساسی به بهبود زخم بستر کمک می کند.

بهبود وضعیت افراد مسن مبتلا به آتروفی گوشت: یا آنچه به نام سارکوپنیا (به انگلیسی: Sarcopenia) معروف است. این از دست دادن توده عضلانی به دلیل سن است، که در آن یک مطالعه در سال 2015 منتشر شده در مجله تغذیه بریتانیا نشان داد که مصرف پپتیدهای کلاژن نوع 1 ممکن است به بهبود قدرت در مردان مسن که از کاهش عضلانی مرتبط با افزایش سن رنج می برند کمک کند.

بهبود وضعیت افراد مبتلا به تاندونیت آشیل: (به انگلیسی: Achilles tendinitis); این وضعیتی است که باعث درد، تورم و سفتی در تاندون آشیل یا تاندون آشیل می شود که استخوان پاشنه را به ماهیچه های ساق پا متصل می کند. یک مطالعه منتشر شده در Nutrients در سال 2019 نشان داد که مصرف مکمل‌های کلاژن به تقویت گوساله افراد مبتلا به تاندونیت آشیل کمک می‌کند.

سایر فواید: قرص های کلاژن کاربردهای دیگری نیز دارند، اما مطالعات کافی برای تایید اثربخشی آن در استفاده از آنها وجود ندارد و در زیر به برخی از فواید آن اشاره می کنیم:

 • کمک به بهبود زخم ها
 • کاهش اگزما که یکی از فواید عشق کلاژن برای پوست است.
 • کمک به کاهش فشار خون بالا.
 • کمک به تسکین پیچ خوردگی مفصل.

در ادامه به میزان ایمنی مصرف قرص های کلاژن در موارد مختلف اشاره می کنیم:

در صورت مصرف خوراکی: مصرف قرص های کلاژن به صورت خوراکی با دوز حداکثر 10 گرم در روز به مدت 5 ماه بی خطر است، زیرا به ندرت هنگام استفاده عوارض جانبی ایجاد می کنند.

هنگام مصرف در دوران بارداری و شیردهی: اطلاعات کافی در مورد بی خطر بودن مصرف قرص های کلاژن در دوزهای زیاد در دوران بارداری و شیردهی وجود ندارد و بنابراین توصیه می شود در این دو دوره از مصرف آن خودداری شود.

مضرات استفاده از قرص های کلاژن

به افرادی که از برخی بیماری‌ها رنج می‌برند توصیه می‌شود در مصرف قرص‌های کلاژن دقت و توجه داشته باشند و از این موارد به موارد زیر اشاره می‌کنیم:

کسانی که مکمل های کلسیم مصرف می کنند: قرص های کلاژن می توانند منجر به افزایش سطح کلسیم در خون شوند، بنابراین او نسبت به استفاده از مکمل های کلسیم همراه با قرص های کلاژن و استفاده از آنها فقط تحت نظر پزشک هشدار می دهد. کسانی که مکمل های کلسیم مصرف می کنند. : قرص‌های کلاژن می‌توانند منجر به افزایش سطح کلسیم در خون شوند و به همین دلیل نسبت به مصرف مکمل‌های کلسیم همراه با قرص‌های کلاژن و استفاده از آن‌ها فقط تحت نظر پزشک هشدار می‌دهند.

علائم کلسیم بالا در بدن به شرح زیر است:

 • ضعف یا اسپاسم عضلانی.
 • علائم گوارشی؛ مانند: تهوع، استفراغ، کم اشتهایی یا یبوست.
 • افزایش تشنگی یا افزایش ادرار به دلیل تغییرات در کلیه ها.
 • افزایش احساس خستگی، خستگی و سردرگمی.
 • درد و نازک شدن استخوان.

مبتلایان به آلرژی: اجزای قرص های کلاژن متفاوت است، زیرا برخی از مکمل ها از آلرژن های غذایی معمولی ساخته می شوند. مانند: ماهی، صدف، تخم مرغ و بنابراین به افرادی که به این غذاها حساسیت دارند توصیه می شود برای کاهش حساسیت از مصرف مکمل های کلاژن ساخته شده از این مواد خودداری کنند، در واقع علائم آلرژی غذایی آسیب دانه های کلاژن است. به پوست ، و در زیر بیانیه ای از علائم آلرژی غذایی است که شایع ترین آنها به شرح زیر است:

 • سوزن سوزن شدن یا خارش در دهان.
 • کهیر، خارش یا اگزمای پوست.
 • تورم لب ها، صورت، زبان، گلو یا سایر قسمت های بدن.
 • احتقان بینی، مشکل در تنفس، یا خس خس سینه.
 • درد شکم، اسهال، حالت تهوع یا استفراغ.

سایر هشدارها: برخی گزارش‌ها نشان داده‌اند که مکمل‌های کلاژن ممکن است باعث علائم گوارشی خفیف یا طعم بد در دهان شوند و قرص‌های کلاژن می‌توانند منجر به افزایش خطر استرس اکسیداتیو و تولید مواد مضر به نام گونه‌های فعال اکسیژن شوند.

دوزهای قرص کلاژن:

در حال حاضر هیچ دستورالعمل رسمی در مورد میزان مصرف روزانه کلاژن وجود ندارد و بنابراین میزان کلاژنی که باید مصرف شود بستگی به شکل کلاژن و دلیل مصرف آن دارد و بنابراین لازم به ذکر است که نیاز به مشاوره است.

بطور کلی؛ فرد هنگام پیروی از یک رژیم غذایی سالم و تغذیه بدن با تمام مواد مغذی مورد نیاز برای تولید کلاژن نیازی به مصرف مکمل های کلاژن ندارد. بدن آمینو اسیدها و مواد مغذی به دست آمده از خوردن غذاهای غنی از پروتئین را سنتز می کند. مانند: گوشت گاو، مرغ، ماهی، لوبیا، تخم مرغ، لبنیات، یا گیاهان حاوی کلاژن.

فرآیند سنتز کلاژن به ویتامین C، روی و مس و منابع ویتامین C نیاز دارد: مرکبات، فلفل قرمز و سبز، گوجه فرنگی، کلم بروکلی و سبزیجات برگدار و مواد معدنی را می توان با خوردن گوشت، صدف، آجیل، غلات کامل به دست آورد. و لوبیا، علاوه بر منگنز. منابع آن شامل چای، آجیل، سبزیجات سبز، غلات و نان است.

بررسی اجمالی کلاژن

کلاژن به عنوان یک اصطلاح کلی برای پروتئین های ساختاری اصلی موجود در پوست و بافت های همبند انسان و حیوانات تعریف می شود و کلاژن حدود 30 درصد از پروتئین بدن انسان را تشکیل می دهد، شایان ذکر است که حدود 28 پروتئین وجود دارد. انواع کلاژن و به موارد زیر اشاره می کنیم: برجسته ترین انواع کلاژن در بدن:

نوع اول: کلاژن اصلی موجود در پوست است همچنین در تاندون ها، استخوان ها، رباط ها، دندان ها و برخی بافت های همبند یافت می شود.

نوع دوم: کلاژن نوع دوم عمدتاً از غضروف تشکیل شده است و در چشم نیز یافت می شود.

نوع سوم: این نوع کلاژن در پوست، ماهیچه ها و رگ های خونی یافت می شود و گاهی اوقات به آن کلاژن کودکان نیز می گویند. این به دلیل نقش آن در شکل گیری جنین و آغاز زندگی نوزاد است.

 

همچنین بخوانید :

کربوهیدرات چیست و در کجا یافت می شوند ؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا