تغذیهسلامتی

فیبر غذایی چیست ؟ و مقدار توصیه شده برای شما

فیبر غذایی نشان دهنده یکی از قسمت های خوراکی گیاهان یا عصاره های آنها است که قابل هضم یا جذب در روده کوچک نیستند و معمولاً در روده بزرگ تخمیر کامل یا جزئی می شوند، پلیمرهای کربوهیدرات‌ها با ده واحد مونو یا بیشتر مرتبط هستند که توسط آنزیم‌های روده کوچک انسان تجزیه نمی‌شوند.

فیبرهای غذایی با خواص فیزیکی و شیمیایی بسیاری مشخص می شوند که مسئول رفتار عملکردی آنها هستند، مانند حلالیت، تخمیر، ویسکوزیته و جذب آب، همچنین باید توجه داشت که فیبرها به فیبرهای رژیمی تقسیم می شوند که به طور طبیعی در غذاها وجود دارد. و فیبرهای کاربردی که فیبرهایی هستند که استخراج می شوند یا از غذاهای کامل جدا می شوند و سپس به غذاهای فرآوری شده اضافه می شوند.

انواع فیبرهای غذایی

الیاف غذایی بر اساس ترکیب خود به پلی ساکاریدهای دارای مولکول خطی یا غیرخطی یا بر اساس حلالیت به محلول یا نامحلول طبقه بندی می شوند و این طبقه بندی رایج ترین و مبادله شده است و در ادامه توضیح داده شده است :

فیبر محلول در آب: فیبر محلول در آب از پلی ساکاریدهای غیر سلولزی مانند پکتین ، صمغ و ژله گیاهی تشکیل شده است، و این الیاف آب را جذب کرده و ماده ژلاتینی را در دستگاه گوارش تشکیل می دهند و مقداری آنها را می توان توسط باکتری های مفید موجود تخمیر کرد. در روده بزرگ مانند: جو، جو، صمغ گوار خام،  آجیل، دانه ها، برخی حبوبات مانند عدس، نخود و لوبیا، علاوه بر برخی میوه ها. و سبزیجات و برخی از آنها آب را جذب می کنند.

الیاف نامحلول در آب: الیاف نامحلول در آب از اجزای دیواره سلولی مانند سلولز تشکیل شده است و این الیاف در آب حل نمی شوند و در آب نگه نمی دارند و به خوبی تخمیر نمی شوند، از جمله سبوس گندم . سلولز و آرد گندم کامل و برخی از انواع سبزیجات مانند: گل کلم یا گل کلم، لوبیا سبز و سیب زمینی، شایان ذکر است که اکثر گیاهان دارای فیبر غیر محلول در آب هستند. در مقادیر مختلف، که بخش مهمی از یک رژیم غذایی سالم است، که برای حمایت از بسیاری از سیستم های بدن ضروری است.

مقادیر توصیه شده فیبرهای غذایی

به طور کلی، کارشناسان افزایش میزان دریافت فیبر را به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل توصیه می‌کنند و به دنبال راه‌هایی برای افزایش دریافت آن هستند و مقادیر زیر برای گروه‌های سنی مختلف توصیه می‌شود:

کودکان 2 تا 5 ساله: روزانه به 15 گرم نیاز دارند.

کودکان 5 تا 11 ساله: روزانه به 20 گرم نیاز دارند.

کودکان 11 تا 16 ساله: روزانه به 25 گرم نیاز دارند.

 

همچنین بخوانید :

چه غذایی تقویت کننده اعصاب است ؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا