سبک زندگی

فواید گیاه اسطوخودوس چیست ؟

کاهش دردهای قاعدگی با گیاه اسطوخودوس

یکی از فواید اسطوخودوس برای رحم این است که به تسکین دیسمنوره کمک می کند. مطالعه ای که در مجله Complementary Therapies in Medicine در سال 2014 منتشر شد، شامل 96 زن مبتلا به دیسمنوره بود. استنشاق روغن اسطوخودوس به تسکین علائم دیسمنوره کمک کرد و در زنانی که در طول آزمایش از آن استفاده کردند، عوارض جانبی ایجاد نکرد.

تسکین درد بعد از جراحی

مطالعه ای که در مجله تحقیقات بالینی و تشخیصی در سال 2018 منتشر شد و شامل 60 بیمار بود. استنشاق روغن اسطوخودوس می تواند به تسکین درد در روزهای اول پس از جراحی بای پس شریان کمک کند.

کاهش خطر افتادن در سالمندان

برخی شواهد علمی نشان داده اند که قرار دادن یک پد حاوی روغن اسطوخودوس روی یقه لباس می تواند خطر افتادن سالمندان را در خانه های سالمندان کاهش دهد. مطالعه ای که در مجله انجمن سالمندان آمریکا در سال 2012 منتشر شد و شامل 45 سالمند بود، نشان داد که 65 سال یا بیشتر سن دارند؛ تحریک حس بویایی با اسطوخودوس به کاهش خطر سقوط و بی قراری در میان ساکنان خانه های سالمندان کمک کرد، اما تحقیقات بیشتری برای تایید این نتایج مورد نیاز است.

اسطوخودوس

از بین بردن آشفتگی ذهنی

شواهد متناقضی در مورد اثربخشی استنشاق اسطوخودوس در تسکین بی قراری وجود دارد. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که استنشاق گیاه اسطوخودوس می‌تواند تحریک و بی‌قراری را در افراد مبتلا به آلزایمر بهبود بخشد، اما این هنوز کاملاً تأیید نشده است، زیرا مطالعات دیگر هیچ اثری از اسطوخودوس پیدا نکرده‌اند.

یک مطالعه کوچک، اولیه و تایید نشده نشان داد. این شامل 15 بیمار مبتلا به زوال عقل شدید بود و در مجله بین المللی روانپزشکی سالمندان در سال 2002 منتشر شد که استنشاق روغن اسطوخودوس اندکی به کاهش بی قراری در شرکت کنندگان کمک کرد، اما لازم به ذکر است که این مطالعه بسیار کوچک و برای تأیید کافی نیست.

رفع افسردگی

نتایج متناقضی در مورد تاثیر استنشاق روغن اسطوخودوس در کاهش افسردگی وجود دارد، برخی تحقیقات نشان داده اند که ممکن است افسردگی را از بین ببرد، اما مطالعات دیگر نشان داده اند که اثر آن ممکن است کافی نباشد. نمونه هایی از مطالعات انجام شده در این زمینه عبارتند از: مطالعه‌ای که در سال 2020 در مجله درمان‌های مکمل در پزشکی منتشر شد، شامل 60 سالمند بود، که طی آن مشخص شد افرادی که چای گیاهی اسطوخودوس مصرف می‌کردند، شدت افسردگی و اضطراب را کاهش دادند.

با این حال، مطالعه دیگری منتشر شد و شامل 45 بیمار مبتلا به اختلالات روانی بود، نشان داد که با وجود فواید اسطوخودوس. با این حال، ممکن است به تنهایی برای از بین بردن افسردگی کافی نباشد و محققان در طول این مطالعه توصیه کردند که مطالعات دیگری در مقیاس بزرگتر برای درک بهتر تأثیر اسطوخودوس بر افسردگی انجام شود.

تسکین قولنج

یک مطالعه اولیه و تایید نشده روی 40 نوزاد 6 تا 12 ماهه که در مجله بین المللی پرستاری در سال 2012 منتشر شد، نشان داد: اگرچه ماساژ با روغن اسطوخودوس ممکن است به تسکین علائم قولنج در نوزادان کمک کند، این مطالعه کوچک و نامشخص است و هنوز مطالعات بیشتری برای تایید آن مورد نیاز است.

کمک به کاهش فشار خون گیاه اسطوخودوس

در یک مطالعه کوچک روی 32 بیمار، که در مجله بین المللی علوم بهداشت عمومی در سال 2016 منتشر شد. استنشاق روغن اسطوخودوس ممکن است در کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک در افراد مبتلا به فشار خون بالا تأثیر داشته باشد و شایان ذکر است که این مطالعه برای تأیید این تأثیر کوچک و ناکافی است.

رفع بی خوابی

یک مطالعه مشاهده‌ای منتشر شده در مجله PalArch’s در سال 2020 نشان داد که استنشاق روغن اسطوخودوس می‌تواند سطح استرس را کاهش دهد و به حفظ چرخه خواب منظم کمک کند، اما این مطالعه تأیید نشده است، زیرا فقط مشاهده‌ای است. هنوز مطالعات قوی‌تری در حال انجام است. برای تایید این اثر مورد نیاز است.

تسکین میگرن

مطالعه ای که در سال 2012 در European Neurology منتشر شد که شامل 47 شرکت کننده بود. علاوه بر این، استنشاق روغن اسطوخودوس ممکن است حملات میگرنی شدیدتر را در مقایسه با افرادی که روغن اسطوخودوس را استنشاق نکرده‌اند تسکین دهد.

تسکین درد آرتروز

مطالعه‌ای که در سال 2016 در مجله درمان‌های مکمل در عمل بالینی منتشر شد و شامل 90 شرکت‌کننده بود. ماساژ با اسانس اسطوخودوس درد افراد مبتلا به استئوآرتریت در ناحیه زانو را بیشتر از سایر روغن‌ها تسکین می‌دهد. در عرض یک هفته پس از استفاده از آن، اما پس از 4 هفته استفاده از آن، اثر آن با بقیه روغن ها تفاوتی نداشت، بنابراین محققان در این مطالعه نشان دادند که هنوز مطالعات بیشتری برای درک تأثیر روغن اسطوخودوس در تسکین آرتروز مورد نیاز است.

کاهش درد زایمان

مطالعه ای روی 120 زن، که در مجله درمان های مکمل در عمل بالینی در سال 2016 منتشر شد. استنشاق عصاره اسطوخودوس ممکن است به تسکین درد زایمان در زنان کمک کند.

تسکین سندرم پای بیقرار

سندرم پای بیقرار به عنوان اختلالی تعریف می شود که باعث ناراحتی پا و میل مقاومت ناپذیر برای حرکت دادن پاها می شود.مطالعه ای که در سال 2015 در مطالعات پرستاری و مامایی منتشر شد شامل 70 بیمار تحت دیالیز بود. وی به این نتیجه رسید که ماساژ با روغن اسطوخودوس ممکن است به بهبود علائم سندرم پای بیقرار در بیماران دیالیزی کمک کند و هیچ گونه اثر منفی در آنها نداشته باشد.

تسکین استرس

مطالعه ای که در سال 2011 در مجله پزشکی جایگزین و مکمل منتشر شد و شامل 30 نفر بود که از هیچ بیماری رنج نمی بردند. استنشاق روغن اسطوخودوس می تواند به میزان قابل توجهی سطح استرس را کاهش دهد.

محتوای اسطوخودوس از ترکیبات مفید

ترکیبات پلی فنول؛ به عنوان اسید رزمارینیک.

فلاونوئیدها؛ مانند آپیژنین و آروماتیک های فرار.

لینالیل استات و لینالول؛ که در روغن استخراج شده از گیاه اسطوخودوس یافت می شود. این ترکیبات دارای خواص ضد التهابی هستند و در بسیاری از اسانس ها یافت می شوند.

لازم به ذکر است که قبل از شروع مصرف گیاه اسطوخودوس باید با پزشک مشورت کرد زیرا برای افرادی که دارای برخی بیماری ها هستند نباید از آن استفاده کرد .

عوارض جانبی اسطوخودوس

گیاه اسطوخودوس اغلب در مقادیری که در غذا برای اکثر بزرگسالان استفاده می شود بی خطر در نظر گرفته می شود، و استفاده از آن در مقادیر زیاد مانند عصاره های آن در صورت مصرف خوراکی، استفاده روی پوست یا استنشاق امکان پذیر است لازم به ذکر است که روغن اسطوخودوس هنگام مصرف سمی است، و می تواند باعث تحریک پوست یا واکنش آلرژیک در برخی افراد شود. اگر پس از مصرف اسطوخودوس احساس تهوع، استفراغ یا سردرد کردید، باید آن را متوقف کنید.

باردار شیرده : اطلاعات موثق کافی در مورد بی خطر بودن مصرف اسطوخودوس در دوران بارداری و شیردهی وجود ندارد، بنابراین توصیه می شود از مصرف آن در این دوران مراقبت کنید و از مصرف آن خودداری کنید.

کودکان: استفاده از محصولات حاوی روغن اسطوخودوس روی پوست کودکان پسری که هنوز به سن بلوغ نرسیده اند، احتمالاً ناامن است .

موارد منع مصرف اسطوخودوس

برخی از افراد ممکن است در مصرف اسطوخودوس به شرایط خاصی دچار شوند که نیاز به احتیاط و توجه دارد که از جمله این موارد به موارد زیر اشاره می کنیم:

کسانی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند: اسطوخودوس می تواند کار سیستم عصبی مرکزی را کند کند، بنابراین اعتقاد بر این است که استفاده از آن همراه با بیهوشی و داروهایی که در حین و بعد از جراحی داده می شود ممکن است باعث کندی قابل توجهی در عملکرد سیستم عصبی مرکزی شود، بنابراین توصیه می شود حداقل دو هفته قبل از تاریخ جراحی برنامه ریزی شده استفاده از آن را متوقف کنید.

بیماران قلبی: اثر اسطوخودوس بر روی سیستم عصبی ممکن است برای افراد مبتلا به بیماری قلبی مضر باشد، بنابراین این بیماران نباید از اسطوخودوس استفاده کنند مگر با مشورت پزشک یا ارائه دهنده خدمات بهداشتی.

کاربردهای گیاه اسطوخودوس چیست؟

گیاه اسطوخودوس کاربردهای زیادی دارد، زیرا از آن به عنوان یک ماده طعم دهنده در غذاها و نوشیدنی ها استفاده می شود و برگ و گل اسطوخودوس اغلب با سالاد، ادویه، دسر میوه و ژله در مناطقی که رشد می کنند، استفاده می شود. اسطوخودوس به عنوان یک ماده معطر برای افزودن رایحه زیبا برای صابون، لوازم آرایشی، عطر، گل رز خشک، و در چیدمان گل و باغ استفاده می شود.

آیا اسطوخودوس برای زنان مفید است؟

همانطور که قبلا ذکر کردیم؛ گیاه اسطوخودوس ممکن است برای زنان مفید باشد و از جمله فوایدی که ممکن است به ویژه برای زنان داشته باشد به موارد زیر اشاره می کنیم:

کاهش دردهای قاعدگی

کاهش درد زایمان

کاهش علائم یائسگی.

تسکین درد بعد از زایمان سزارین.

دوز مجاز اسطوخودوس چقدر است؟

در ادامه به دوزهایی اشاره می کنیم که در برخی آزمایشات و مطالعات برای موارد زیر استفاده شده است:

تسکین اضطراب: 80-160 میلی گرم از یک محصول خاص روغن اسطوخودوس به مدت 10-6 هفته روزانه و 500 میلی گرم گل خشک اسطوخودوس دو بار در روز به مدت 8 هفته استفاده شده است.

کاهش افسردگی: 80 میلی گرم از یک محصول خاص روغن اسطوخودوس به مدت 6 هفته روزانه و 60 قطره عصاره رقیق شده اسطوخودوس روزانه به مدت 4 هفته استفاده شده است.

اسطوخودوس اشکال مختلفی دارد، از جمله:

روغن اسطوخودوس

از عصاره گیاه اسطوخودوس گلدار در تهیه اسانس اسطوخودوس استفاده می شود و لازم به ذکر است که روغن اسطوخودوس باید با احتیاط مصرف شود و از خوردن آن خودداری شود.

در مورد مصرف موضعی آن، لازم است هر نوع اسانسی را با روغن حامل رقیق کنید، زیرا می توان قبل از استفاده از روغن اسطوخودوس، چند قطره روغن اسطوخودوس را با یکی از روغن های حامل روی پوست مخلوط کرد، مانند: نارگیل. روغن یا روغن جوجوبا همچنین توصیه می شود ناحیه کوچکی از پوست را آزمایش کنید تا متوجه شوید که چگونه پوست با روغن اسطوخودوس رقیق شده تعامل می کند و روغن اسطوخودوس رقیق نشده هرگز نباید روی پوست استفاده شود، زیرا می تواند باعث ایجاد پوست شود. تحریک و التهاب آن را در پخش کننده عطر قرار دهید.

کپسول ها و مکمل های اسطوخودوس

اسطوخودوس را می توان به عنوان یک مکمل غذایی به صورت کپسول خریداری کرد و باید طبق دستورالعمل روی برچسب همراه آن مصرف شود. لازم به ذکر است که مکمل های غذایی توسط سازمان غذا و دارو تنظیم نمی شوند و هیچ دوز استانداردی برای آن وجود ندارد.

چای اسطوخودوس

گیاه اسطوخودوس را می توان برای نوشیدن آماده کرد ، زیرا یک نوشیدنی آرام بخش محسوب می شود، زیرا می تواند به تسکین اضطراب و افزایش توانایی خواب کمک کند و می توان آن را با خیساندن کیسه های چای اسطوخودوس آماده در آب داغ تهیه کرد. یا از همان گیاه تهیه شده است، با ریختن یک فنجان از آن، به نصف قاشق چایخوری جوانه اسطوخودوس آب جوش اضافه کنید و بگذارید چند دقیقه دم بکشد.

چای اسطوخودوس را می توان با افزودن یک یا دو قاشق چایخوری گیاه اسطوخودوس کامل در 235 میلی لیتر آب جوش تهیه کرد و این دمنوش را روزانه یک تا سه بار می توان نوشید.

همانطور که قبلا ذکر شد، اسطوخودوس اثرات بالقوه ای بر سیستم عصبی دارد، بنابراین قبل از استفاده از هر نوع اسطوخودوس برای افراد مبتلا به بیماری قلبی، برخی بیماری های زمینه ای خاص و افرادی که به طور منظم دارو مصرف می کنند، باید با یک مراقب مشورت کرد

 

همچنین بخوانید :

پنیر پارمزان چیست ؟ خواص آن کدام است

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا