سلامتی

فواید نوشیدن چای سبز قبل از خواب

آیا چای سبز قبل از خواب مفید است؟

چای سبز حاوی ترکیبی به نام تیانین است که ترکیب اصلی چای است که مسئول بهبود خواب است. این چای با کاهش تحریک نورون ها و کاهش هورمون های استرس به آرامش مغز کمک می کند، بنابراین چای سبز ممکن است به بهبود کیفیت خواب کمک کند.

اما شایان ذکر است که چای سبز حاوی کافئین است که ممکن است اثر تیانین را خنثی کند و خواب را دشوار کند. احساس خستگی را کاهش می دهد و هوشیاری، تمرکز و هوشیاری را افزایش می دهد، اما می توان مقدار کافئین را در هنگام تهیه چای با استفاده از آب در دمای اتاق به جای آب جوش کاهش داد.

یک مطالعه منتشر شده در Nutrients در سال 2017 نشان داد که چای سبز کم کافئین ممکن است کیفیت خواب را بهبود بخشد و استرس را کاهش دهد و از سوی دیگر، نوشیدن مایعات کمتر از دو ساعت قبل از خواب می‌تواند میل به ادرار کردن در طول شب را افزایش دهد که ممکن است خواب را مختل کند. کیفیت آن به ویژه در هنگام مصرف نوشیدنی های ادرار آور مانند نوشیدنی های حاوی کافئین کاهش می یابد.

چای سبز

ارزش غذایی چای سبز

جدول زیر میزان مواد مغذی موجود در 100 گرم نوشیدنی چای سبز را نشان می دهد:

عنصر تغذیه ای
مقدار تغذیه ای
اب
99.88 میلی لیتر
کالری
0 کالری
پروتئین
0 گرم
چربی ها
0 گرم
کربوهیدرات ها
0 گرم
کلسیم
1 میلی گرم
اهن
0 میلی گرم
منیزیم
0 میلی گرم
فسفر
26 میلی گرم
پتاسیم
19 میلی گرم
سدیم
7 میلی گرم
فلز روی
0.01 میلی گرم
فلز مس
0.005 میلی گرم
کافئین
12 میلی گرم

 

فواید عمومی چای سبز

منبع غنی آنتی اکسیدان

چای سبز همانطور که قبلا ذکر شد حاوی بیشترین میزان آنتی اکسیدان نسبت به انواع دیگر چای است و مهمترین این آنتی اکسیدان ها پلی فنول ها هستند که بین 20 تا 40 درصد وزن چای را تشکیل می دهند و دارای آنتی اکسیدان هستند. خواص التهابی و ممکن است به کاهش خطر عفونت کمک کند.

شایان ذکر است که کاتچین ها مهم ترین نوع پلی فنول موجود در چای هستند و بین 60 تا 80 درصد آن را تشکیل می دهند و اعتقاد بر این است که آنها مسئول محتوای پروبیوتیک های چای و فواید افزایش متابولیسم آنها هستند.

منبعی از مواد معدنی، ویتامین ها و برخی عناصر دیگر

چای سبز حاوی برخی مواد معدنی و عناصر است که 5 درصد وزن خشک چای را تشکیل می دهد. کلسیم، منیزیم، کروم، منگنز، آهن، مس، علاوه بر روی، سلنیوم ، سدیم، فسفر، نیکل، پتاسیم و چای نیز حاوی مقادیر کمی ویتامین B، ویتامین C، ویتامین E و مقدار کمی چربی های سالم مانند به عنوان اسید آلفا، اسید لینولئیک و اسید لینولئیک.

فواید چای سبز برای دیابتی ها

چای سبز ممکن است به بهبود وضعیت افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در صورت مصرف در یک رژیم غذایی سالم برای این بیماری کمک کند، همانطور که یک مطالعه اولیه منتشر شده در مجله علوم پزشکی ایران در سال 2014 نشان داد که چای سبز ممکن است به کاهش مقاومت به انسولین در بیماران مبتلا به این بیماری کمک کند.

فواید چای سبز برای دستگاه ادراری

بر اساس یک مطالعه آزمایشگاهی منتشر شده در Frontiers in Microbiology در سال 2013، چای سبز ممکن است به کاهش عفونت دستگاه ادراری کمک کند. نتایج نشان داد که عصاره چای سبز توانایی مهار رشد سویه های باکتری اشریشیا کلی را دارد که باعث ایجاد آن از 80 درصد تا 90 درصد عفونت های ادراری

این علاوه بر وجود یکی از ترکیبات چای معروف به اپی گالوکاتچین در ادرار در غلظت های بالا است که نشان می دهد چای سبز دارای اثر ضد میکروبی است.

چای سبز

فواید چای سبز برای روده بزرگ

چای سبز ممکن است به کاهش خطر سرطان روده بزرگ و رکتوم کمک کند. یکی از مطالعات اولیه منتشر شده در مجله سرطان زایی نشان داد که مصرف مداوم چای سبز ممکن است به کاهش خطر ابتلا به این نوع سرطان در افراد غیر سیگاری کمک کند.

نتایج این مطالعه نشان داد که افزایش مصرف چای سبز به طور متوسط ​​2 گرم در روز ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را تا 12 درصد در افراد غیر سیگاری کاهش دهد، در حالی که در این مطالعه اشاره شد که این خطر را کاهش نمی دهد.

با توجه به یک مطالعه اولیه منتشر شده در مجله Inflammatory Bowel Diseases، که در آن مطالعه نشان داد که ترکیب Epigallocatechin-3-Gallate موجود در چای سبز دارای خواص ضد التهابی است و شرایط بد را کاهش می دهد، چای سبز ممکن است به تسکین کولیت اولسراتیو نیز کمک کند.

فواید چای سبز برای معده

چای سبز ممکن است به کاهش خطر سرطان معده کمک کند، همانطور که یک مطالعه اولیه منتشر شده در مجله Cancer Causes & Control نشان داد که مصرف چای سبز با کاهش خطر ابتلا به سرطان معده مرتبط است ، زیرا می تواند به جلوگیری از روند سرطان زایی یا تومور کمک کند.

از سوی دیگر، کافئین موجود در چای سبز ممکن است بر برخی افراد تأثیر منفی بگذارد و باعث درد معده، اسهال و حالت تهوع شود.

عوارض جانبی چای سبز

چای سبز به طور کلی برای بزرگسالان سالم در نظر گرفته می شود که در مقادیر متوسط ​​که بیش از 8 فنجان در روز مصرف نمی شود، در حالی که احتمالاً برای مصرف در مقادیر متوسط ​​توسط کودکان بی خطر است و ممکن است زنان در دوران بارداری و شیردهی آن را مصرف کنند. با مقداری که بیش از 6 فنجان در روز نباشد، اما ممکن است مصرف مقادیر بیشتر از این برای زنان باردار خطرناک باشد و ممکن است منجر به افزایش خطر سقط جنین و سایر اثرات منفی شود.

مضرات استفاده از چای سبز

خوردن چای سبز ممکن است منجر به عوارض جانبی مانند مشکلات خواب و احساس بسیار عصبی یا عصبی شود، زیرا حاوی کافئین است، همچنین توصیه می شود در مصرف چای سبز برای افرادی که برخی از مشکلات سلامتی دارند احتیاط کنید.

دیابت
مصرف ترکیب کافئین موجود در چای سبز ممکن است توانایی کنترل سطح قند خون را کاهش دهد، بنابراین به افراد دیابتی توصیه می شود در مصرف آن احتیاط کنند و سطح قند خون خود را با دقت بسیار کنترل کنند.

سندرم روده تحریک‌پذیر
مصرف ترکیب کافئین موجود در چای سبز ممکن است علائم مرتبط با سندرم روده تحریک پذیر را تشدید کند و می تواند اسهال را افزایش دهد، به خصوص اگر به مقدار زیاد مصرف شود.

فشار خون
افزایش مصرف چای سبز همراه با کافئین آن ممکن است منجر به افزایش فشار خون در بیماران مبتلا به فشار شود، در حالی که این افزایش در افرادی که عادت به مصرف منظم نوشیدنی های کافئین دار دارند، دیده نمی شود.

پوکی استخوان
نوشیدن چای سبز می تواند میزان کلسیم دفع شده از طریق ادرار را افزایش دهد که این امر وضعیت افراد مبتلا به پوکی استخوان را بدتر می کند.

مشکلات کبدی
عصاره غلیظ چای سبز ممکن است در برخی افراد مشکلات کبدی ایجاد کند و اگرچه شواهد کافی برای اثبات این مضرات وجود ندارد، توصیه می شود عصاره غلیظ چای سبز را همراه با غذا مصرف کرده، مصرف آن را قطع کرده و در صورت ابتلا به پزشک مراجعه کنید. اختلال در کبد یا برخی علائم مرتبط با مشکلات کبدی؛ مانند یرقان ، درد شکم یا تغییر رنگ ادرار به رنگ تیره.

آلرژی
به ندرت پیش می آید که چای سبز واکنش آلرژیک جدی ایجاد کند، اما اگر پس از مصرف چای سبز احساس سرگیجه شدید، مشکل در تنفس، نفخ، خارش و بثورات پوستی در صورت، گلو و زبان کردید، توصیه می شود با پزشک مشورت کنید.

چای سبز

تداخلات دارویی چای سبز
چای سبز ممکن است اثر گروهی از داروهای مختلف از جمله موارد زیر را تحت تأثیر قرار دهد:

آنتی بیوتیک ها
مانند سیپروفلوکساسین و تروافلوکساسین.

داروهای ضد بارداری
اینها داروهای ترکیبی مانند اتینیل استرادیول با نورتیسترون یا اتینیل استرادیول با لوونورژسترل هستند.

داروهای آسم
مانند متاپروترنول و تربوتالین.

داروهای ضد انعقاد
مانند آسپرین و ناپروکسن.

داروهای افسردگی
مانند فنلزین و ترانیل سیپرومین.

داروهایی که از طریق پمپ ها وارد سلول ها می شوند
مانند اتوپوساید و نادولول.

داروهایی که ممکن است به کبد آسیب برساند
مانند کاربامازپین و استامینوفن معروف به پاراستامول.
داروهای دیابت
مانند گلیمپراید و انسولین .
محرک ها
مانند سودوافدرین و اپی نفرین.
داروهایی که توسط کبد تغییر می کند
مانند لواستاتین (لواستاتین) و ایتراکونازول (ایتراکونازول).
سایر داروها
مانند آمفتامین، افدرین، فنیل پروپانولامین، آدنوزین، دی پیریدامول، بورتزومیب، سایمتیدین، کلوزاپین، دی سولفیرام (Fluxulfiram) و فلووکسامین.
علاوه بر قرص های استروژن، لیتیوم، پنتوباربیتال، ریلوزول، تئوفیلین، وراپامیل، فلوکونازول، وارفارین، مکزیلتین، میدازولام، نیکاردیپین، تربینافین).

سوالات متداول در مورد چای سبز

 

آیا چای سبز حاوی کافئین است؟

برای افرادی که می خواهند مصرف کافئین خود را کاهش دهند یا کنترل کنند، چای سبز، همانطور که قبلا ذکر شد، مانند سایر انواع چای حاوی کافئین است، زیرا هر حدود 237 میلی لیتر از آن حاوی 28 میلی گرم کافئین است، اما این مقدار کمتر از مقدار موجود در چای است. به همین میزان چای سیاه که حاوی 47 میلی گرم است.

مزایای چای سبز برای زنان باردار چیست؟

در مورد فواید چای سبز به ویژه برای زنان باردار اطلاعاتی در دسترس نیست، اما به خانم باردار توصیه می شود از افزایش مصرف آن خودداری کند زیرا در برخی خواص با انواع دیگر چای تفاوتی ندارد. توانایی بدن برای جذب آهن از منابع غیر حیوانی را کاهش می دهد و همچنین توانایی جذب اسید فولیک را کاهش می دهد که یک ماده مغذی مهم برای کاهش خطر ابتلا به اسپینا بیفیدا و سایر نقایص لوله عصبی است.

مزایای چای سبز برای پس از زایمان چیست؟

اطلاعاتی در مورد فواید چای سبز برای زنان در دوران پس از زایمان به ویژه در دسترس نیست، اما لازم به یادآوری است که باید به میزان کافئین مصرفی در این دوره توجه شود، زیرا کافئین می تواند به شیر مادر منتقل شود، که ممکن است در صورت شیردهی بر روی نوزاد تاثیر می گذارد.

چای سبز در ماه رمضان چه فوایدی دارد

در مورد فواید چای سبز به ویژه در ماه رمضان اطلاعاتی در دسترس نیست، اما به طور کلی به روزه داران توصیه می شود که برای حفظ بدن سالم و هیدراته در طول دوره روزه داری مایعات مصرف کنند.

فواید و مضرات کپسول چای سبز چیست؟

مکمل‌های چای سبز معمولاً به دلیل توانایی آنها در افزایش مقدار آنتی اکسیدان‌های مصرفی بدون نیاز به نوشیدن مقادیر زیاد چای به بازار عرضه می‌شوند و این مکمل‌ها می‌توانند به کاهش خطر بیماری قلبی، تومورهای دهان و سرطان پروستات کمک کنند.

در مورد خسارات آن اگرچه توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده به عنوان یک محصول به طور کلی به عنوان یک محصول ایمن طبقه بندی شده است، ممکن است با توجه به تجربه برخی از کاربران آن عوارض جانبی ایجاد کند.

یک مطالعه منتشر شده در مجله تحقیقات سرطان بالینی نشان داد که مصرف حداکثر دوز 1200 میلی گرم مکمل کاتچین چای سبز ممکن است عوارض جانبی مانند درد شکم، سرگیجه، یبوست، سوزش سر دل، حالت تهوع ، درد عضلانی، علاوه بر سردرد، ایجاد کند.

مزایای چای سبز بعد از خوردن چیست؟

نوشیدن چای سبز بعد از غذا به مدت کافی می تواند به دستیابی به فواید سلامتی آن کمک کند، با علم به اینکه فواید آن به خوردن آن در یک زمان خاص محدود نمی شود، با این حال باید در نظر داشت که چای سبز توانایی بدن را برای جذب غیرمعمول کاهش می دهد. آهن هِم و کلسیم در صورت مصرف با منابع غذایی آنها.

چای سبز برای معده خالی چه تاثیری دارد؟

نوشیدن چای سبز به شدت تخمیر شده با معده خالی می تواند باعث تحریک معده در برخی افراد شود.

چای سبز و انواع دیگر چای قرمز و سیاه یا چای اولانگ از گیاه کاملیا سیننسیس تهیه می شود. در بین انواع مختلف چای، چای سبز به دلیل غلظت بالای آنتی اکسیدان ها متمایز می شود. روش ساخت؛ برای حفظ کیفیت و جلوگیری از اکسید شدن مواد تشکیل دهنده، می توان برگ های تازه چای را تا خشک شدن حرارت داد یا کمی بخارپز کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش سلامتی سایت مراجعه نمایید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا