تغذیهسلامتی

فواید نوشیدن آب برای بدن چیست

فواید نوشیدن آب برای بدن : کمک به آبرسانی : بدن با دریافت آب کافی برای انجام صحیح وظایف خود، هیدراته می شود و مشخص است که آب بهترین وسیله طبیعی برای مرطوب کردن بدن است.

بهبود عملکرد مغز: هیدراتاسیون مغز را سالم نگه می‌دارد و به درستی کار می‌کند، زیرا کم‌آبی خفیف یا از دست دادن مایعات بین 1٪ تا 3٪ وزن بدن می‌تواند بر نحوه عملکرد مغز تأثیر منفی بگذارد و ننوشیدن آب کافی می‌تواند منجر به خلق و خوی بد شود.

فواید نوشیدن آب

تنظیم دمای بدن: آب ذخیره شده در لایه های میانی پوست هنگام گرم شدن بدن به صورت عرق به سطح پوست خارج می شود و سپس عرق در سطح پوست در معرض تبخیر قرار می گیرد و بدن را خنک می کند. توانایی تحمل استرس گرمایی کاهش می‌یابد، بنابراین مقادیر کافی آب در بدن می‌تواند به کاهش استرس فیزیکی در حین ورزش در هنگام بروز استرس گرمایی کمک کند، اما نیاز به تحقیقات علمی بیشتری در مورد این اثرات وجود دارد.

بهبود انعطاف پذیری مفاصل: غضروف مفاصل و دیسک های ستون فقرات حاوی حدود 80 درصد آب است و کم آبی می تواند منجر به کاهش توانایی مفاصل در جذب شوک در دراز مدت شود که خطر درد مفاصل را افزایش می دهد.

حفظ سلامت راه‌های هوایی: بدن هنگام قرار گرفتن در معرض کم‌آبی، راه‌های هوایی را محدود می‌کند تا سعی کند از دست دادن آب از بدن را کاهش دهد که می‌تواند برخی از شرایط سلامتی مانند: آسم و آلرژی را بدتر کند.

در دسترس بودن مواد مغذی به بدن: بسیاری از مواد مغذی ضروری مانند مواد معدنی در آب حل می‌شوند، بنابراین در دسترس بودن مقدار کافی آب در بدن باعث می‌شود که مواد مغذی را به قسمت‌های مختلف بدن برساند و نیازهای آن‌ها را برطرف کند.

کاهش نفخ شکم: نفخ معده یک بیماری ناراحت کننده برای سلامتی است که معمولاً به دلیل هضم ضعیف یا افزایش مصرف سدیم ایجاد می شود و همچنین با نوسانات هورمونی مربوط به چرخه قاعدگی در زنان مرتبط است و بسیاری از مردم بر این باورند که باید از نوشیدن مقادیر مناسب آب اجتناب کرد. نفخ با این حال، این باور نادرست است، زیرا آب یک درمان طبیعی برای کمک به کاهش نفخ است و نوشیدن مقدار مناسب آب در طول روز برای کمک به دفع مواد زائد بدن ضروری است.

بهبود فرآیند هضم: عدم مصرف مایعات کافی می تواند بر روند هضم تأثیر منفی بگذارد، بنابراین برای حفظ یکپارچگی فرآیند هضم باید آب کافی بنوشید و آن را با سرعت منظم و راحت نگه دارید و خطر یبوست ممکن است افزایش یابد. نتیجه عدم مصرف مقدار کافی آب به این دلیل است که آب مصرفی در طول روز با فیبرهای محلول در روده بزرگ مرتبط است که به افزایش حجم مدفوع، کاهش زمان ماندن آن در روده و تسهیل دفع کمک می کند. مواد زائد بدن که منجر به یبوست می شود.

بهبود خلق و خو: کم آبی می تواند باعث افزایش تحریک پذیری و کاهش احساس راحتی شود که ممکن است بر خلق و خوی تأثیر منفی بگذارد و مشکلات زیادی را در رابطه با آن ایجاد کند.

کمک به تشکیل بزاق: آب علاوه بر مقادیر کمی الکترولیت، مخاط و آنزیم جزء اصلی بزاق است که برای تجزیه غذاهای جامد و حفظ سلامت دهان و دندان ضروری است و شایان ذکر است که بدن در حالت عادی هنگام مصرف منظم مایعات بزاق کافی تولید می کند، با این حال، تولید بزاق ممکن است در نتیجه افزایش سن یا مصرف برخی داروها و درمان های پزشکی کاهش یابد.

افزایش سطح انرژی: نوشیدن آب می تواند به فعال شدن متابولیسم کمک کند، فعال شدن آن با تأثیر مثبت بر سطوح انرژی مرتبط است، و مطالعه ای که در مجله Clinical Endocrinology & Metabolism در سال 2003 منتشر شد، نشان داد که نوشیدن 500 میلی لیتر آب کمک می کند. افزایش 30 درصدی متابولیسم در مردان و زنان و نتایج نشان داد که این اثر در عرض 10 دقیقه پس از نوشیدن آب شروع شد و بیش از یک ساعت ادامه داشت.

کمک به مبارزه با بیماری: بررسی منتشر شده در Nutrition Reviews در سال 2005 نشان داد که نوشیدن آب کافی می تواند به کاهش خطر ابتلا به برخی از بیماری ها کمک کند، مانند: آسم ناشی از ورزش، عفونت دستگاه ادراری، فشار خون بالا و سنگ کلیه.

کمک به کاهش وزن: مطالعه ای که در سال 2008 در Obesity منتشر شد، ارتباط بین افزایش نوشیدن آب و کاهش وزن و کاهش چربی را در طول زمان نشان داد. خوردن یک رژیم غذایی سالم و ورزش می تواند در کاهش وزن اضافی نقش داشته باشد.

مقادیر توصیه شده آب

مقادیر توصیه شده روزانه آب به عوامل مختلفی از جمله جنسیت، سن، سطح فعالیت بدنی، آب و هوا، وضعیت سلامتی، بارداری و شیردهی بستگی دارد. شایان ذکر است که در صورت شیردهی باید 1.5 تا 2.5 فنجان علاوه بر مقدار توصیه شده آب، و اگر بیش از یک ساعت در روز ورزش می کنید، ممکن است مقدار بیشتری مورد نیاز باشد، و جدول زیر مصرف روزانه توصیه شده آب از نوشیدنی های مختلف را نشان می دهد:

گروه سنیمقدار توصیه شده روزانه آب
کودکان 4 تا 8 سال5 فنجان که معادل 1183 میلی لیتر است
کودکان از 9 تا 13 سال7 تا 8 فنجان که 1656 تا 1892 میلی لیتر است
مرد و زن 14 تا 18 سال8 تا 11 فنجان، یعنی 1892 تا 2602 میلی لیتر
مردان 19 سال به بالا13 فنجان که معادل 3075 میلی لیتر است
زنان 19 سال به بالا9 فنجان که معادل 2129 میلی لیتر است
حامله10 فنجان که معادل 2365 میلی لیتر است
شیر دادن13 فنجان که معادل 3075 میلی لیتر است

مضرات نوشیدن آب زیاد

مشخص است که هر سلول بدن برای عملکرد صحیح به آب نیاز دارد، اما نوشیدن بیش از حد آب می تواند منجر به مسمومیت با آب و پیامدهای جدی برای سلامتی شود و شایان ذکر است که نوشیدن آب زیاد امکان پذیر نیست. به طور تصادفی، اما می تواند در نتیجه نوشیدن بیش از حد در طول شرکت در رویدادهای ورزشی طولانی، یا ورزش شدید رخ دهد، زمانی که فرد مقدار زیادی آب مصرف می کند، سلول های مغز شروع به متورم شدن می کند و فشار داخل جمجمه افزایش می یابد.

شایان ذکر است که علائم معمولا زمانی ظاهر می شوند که سطح سدیم در بدن به کمتر از 120 میلی مول در لیتر کاهش یابد و مسمومیت بدون هیچ علامتی رخ دهد. تغییر وضعیت ذهنی، گیجی، رفتار نامناسب، هذیان، هماهنگی ضعیف بدن، سطح سدیم بیشتر کاهش می یابد و وضعیت سلامتی ایجاد می شود، علائم و نشانه های افزایش فشار داخل جمجمه به طور چشمگیری افزایش می یابد، برخی تغییرات حیاتی در بدن ممکن است شروع به ظاهر شدن کنند، مانند: فشار نبض بالا، نامنظم شدن تنفس.

سوالات متداول در مورد زمان نوشیدن آب

فواید نوشیدن آب بعد از غذا خوردن چیست؟

نوشیدن آب بعد از غذا می تواند به بهبود هضم کمک کند، زیرا آب و سایر مایعات به تجزیه غذا کمک می کند تا بدن بتواند مواد مغذی را جذب کند و آب به نرم شدن مدفوع کمک می کند که خطر یبوست را کاهش می دهد.

فواید نوشیدن آب قبل از غذا خوردن چیست؟

نوشیدن آب قبل از غذا می تواند به کاهش سطح اشتها و مصرف کالری کمتر در طول روز کمک کند.

مضرات نوشیدن آب با غذا چیست؟

برخی اطلاعات وجود دارد که نوشیدن آب همراه با غذا ممکن است اسیدیته معده را کاهش دهد، اما این اطلاعات نادرست است، زیرا مشخص شده است که نوشیدن آب ممکن است به بهبود هضم غذا کمک کند.

 

همچنین بخوانید :

خواص بادام هندی چیست ؟ در مورد آن چه می دانید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا