تغذیهسلامتی

فواید نان تست به همراه ارزش غذایی آن

نان فوایدی برای سلامتی بدن دارد که از جمله این فواید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

منبع کربوهیدرات: نان منبع مهمی از کربوهیدرات های پیچیده است که انرژی مورد نیاز بدن را تامین می کند، علاوه بر این به تعادل سطح قند خون کمک می کند و خوردن نان در مقادیر متوسط ​​می تواند بسیاری از مواد مغذی ضروری را برای بدن فراهم کند.

احتمال داشتن شاخص گلیسمی پایین: مطالعه ای که در سال 2007 در مجله اروپایی تغذیه بالینی منتشر شد نشان می دهد که برشته کردن نان تازه یا برشته کردن نان پس از انجماد و ذوب مجدد آن منجر به کاهش پاسخ گلیسمی می شود و اعتقاد بر این است که روش‌های خانگی نگهداری نان ممکن است پاسخ گلیسمی را کاهش دهد. برای نان سفید، به این معنی که نان سفید ممکن است همیشه غذایی با شاخص گلیسمی بالا در نظر گرفته نشود، داده‌ها نشان می‌دهد که رژیم غذایی با شاخص گلیسمی پایین خطر ابتلا به دیابت نوع 2 ، قلبی عروقی را کاهش می‌دهد. بیماری، و این احتمال وجود دارد که یک رژیم غذایی با GI پایین به کنترل وزن کمک کند، و مشخص شد که غذاهایی که شاخص گلیسمی پایینی دارند، یا غذاهایی که شاخص گلیسمی آنها پایین است، ممکن است احساس گرسنگی را کاهش دهند، که این میزان را کاهش می دهد.

نان تست

امکان در نظر گرفتن منبع خوبی از فیبر: فیبر یکی از مواد مغذی مهم در رژیم غذایی به ویژه برای افراد دیابتی است، زیرا فیبر به کند کردن روند افزایش سطح قند خون کمک می کند، احساس سیری را افزایش می دهد و به کاهش سطح کلسترول کمک می کند. به بدن می رسد و نظم اجابت مزاج را حفظ می کند و توصیه می شود نان حاوی مقدار مناسبی فیبر و دو برش نان تست حداقل 3 گرم فیبر داشته باشد.

ارزش غذایی نان تست

ارزش غذایی یک تکه نان سفید برشته به وزن 28.35 گرم، و یک تکه نازک نان قهوه ای برشته شده به وزن 22 گرم:

عنصر تغذیه ایتکه نان تست سفید برشته شدهتکه نان تست قهوه ای برشته شده
کالری (کالری)82.260.9
آب (ml)8.627.26
پروتئین (گرم)2.553.01
چربی (گرم)1.130.847
کربوهیدرات (گرم)15.510.3
فیبر (گرم)0.8221.45
قندها (گرم)1.761.05
کلسیم (میلی گرم)33.738.9
آهن (میلی گرم)0.9440.596
منیزیم (میلی گرم)7.3718
فسفر (میلی گرم)29.251.3
پتاسیم (میلی گرم)37.161.4
سدیم (میلی گرم)152110
روی (میلی گرم)0.1930.427
مس (میلی گرم)0.0390.055
سلنیوم (میکروگرم)8.796.2
ویتامین B1 (میلی گرم)0.1180.076
ویتامین B2 (میلی گرم)0.0960.04
ویتامین B3 (میلی گرم)1.111.07
ویتامین B6 (میلی گرم)0.0180.052
فولات (میکروگرم)29.58.58
کولین (میلی گرم)4.546.58
ویتامین E (میلی گرم)0.0680.132
ویتامین K (میلی گرم)0.9641.89

آیا برشته کردن نان عوارضی دارد؟

برشته کردن نان ماده ای به نام آکریل آمید تولید می کند و این ماده زمانی تولید می شود که غذاهای غنی از کربوهیدرات در حین پخت در معرض دمای بالا مانند سرخ کردن، پختن و برشته کردن قرار گیرند. سرطان را افزایش دهد ، اما تاییدی وجود ندارد. این، اما قرار گرفتن در معرض این ماده را می توان با برشته کردن نان به رنگ قهوه ای روشن، که آکریل آمید کمتری تولید می کند، کاهش داد.

آیا نان برشته برای رژیم غذایی مفید است؟

هیچ مطالعه ای وجود ندارد که نشان دهد نان برشته شده به کاهش وزن کمک می کند، اما شایان ذکر است که فرآیند برشته کردن نان، شاخص گلیسمی نان را بدون تأثیر بر کربوهیدرات ها یا گلوتن کاهش می دهد و نان تست حاوی همان تعداد کالری است که نان برشته نشده است. این بر اساس مطالعه ای است که در مجله اروپایی تغذیه بالینی در سال 2008 منتشر شد، که نشان داد از آنجایی که واکنش قند خون به نان سفید ممکن است تحت تأثیر برخی شرایط قرار گیرد. مانند انجماد و ذوب.

نان تست

آیا سایر انواع نان برای رژیم غذایی مناسب هستند؟

منبع کالری موجود در نان به دلیل کربوهیدرات ها است که منبع اصلی انرژی برای فعالیت های مختلف بدن است و علاوه بر آن حاوی برخی از انواع نان است. از آنجایی که نان سبوس دار حاوی فیبر رژیمی است که به تقویت احساس سیری و در نتیجه کاهش مقدار غذای دریافتی کمک می کند که به کاهش کالری و همچنین کاهش وزن کمک می کند، بنابراین متخصصان کاهش وزن به طور کلی مصرف غذاهای غنی از رژیم غذایی را توصیه می کنند.

مشاهده شده است که افرادی که از رژیم های غذایی کم کالری که شامل غلات کامل است پیروی می کنند. مانند نان سبوس دار، آنها متوجه کاهش چربی انباشته شده در اطراف ناحیه شکم نسبت به کسانی که فقط از منابع غلات تصفیه شده استفاده می کنند. مانند نان سفید و برنج سفید، شایان ذکر است که یک قرص بزرگ نان گندم کامل با اندازه 64 گرم حاوی تقریباً 3.9 گرم فیبر رژیمی است.

اقدامات احتیاطی در مصرف نان سوخاری:

حاوی آکریل آمید: ( Acrylamide)، برشته کردن بیش از حد نان ممکن است منجر به تولید آکریل آمید شود. این ماده ای است که از طریق یک واکنش شیمیایی طبیعی بین قندها و آسپاراژین تشکیل می شود. این یک اسید آمینه است که در غذاهای گیاهی یافت می شود و آکریل آمید در هنگام پخت و پز در دمای بالا تشکیل می شود.

شایان ذکر است که قرار گرفتن در معرض سطوح بالای آکریل آمید می تواند بر سیستم عصبی و تولید مثل تأثیر منفی بگذارد، با این حال مشاوره مشترک بین سازمان بهداشت جهانی (WHO) و سازمان غذا و کشاورزی (FAO) در سال 2002 به این نتیجه رسید که سطوح آکریل آمید در غذاها نگران کننده هستند، و خواستار تحقیقات بیشتر برای تعیین خطرات مرتبط با آن و آنچه باید در مورد آن انجام شود.

حساسیت به گلوتن: محصولات گندم حاوی؛ مانند نان روی نوع خاصی از پروتئین که به خمیر کمک می‌کند و بافتی انعطاف‌پذیر به نام گلوتن به آن می‌دهد ، و اگرچه برای اکثر افراد قابل هضم است، برخی از آنها از مشکلات سلامتی رنج می‌برند که ممکن است باعث شود بدن‌شان آن را تحمل نکند. مانند بیماری سلیاک; این یک اختلال خودایمنی است و گلوتن باعث آسیب به پوشش روده کوچک می شود و جذب برخی از مواد مغذی را مختل می کند. مانند: نفخ، اسهال و معده درد، بنابراین به این افراد توصیه می شود برای جلوگیری از عوارض منفی از خوردن نان گندم خودداری کنند.

نکات رژیمی:

معمولاً هدف کسانی که می خواهند لاغر شوند، یافتن راهی سریع برای رسیدن به این هدف است، اما افرادی که به تدریج و پیوسته وزن خود را کاهش می دهند. یعنی بین 0.45-0.9 کیلوگرم در هفته در حفظ وزن از دست رفته موفق تر است، بنابراین کاهش وزن سالم فقط یک رژیم غذایی نیست، بلکه یک سبک زندگی مستمر است که شامل تغییرات طولانی مدت در عادات غذایی و ورزش روزانه می شود.

تعیین اهداف واقع بینانه و منطقی: برای کاهش وزن منطقی باید برنامه ها و برنامه های مشخصی با نرخی بین 0.45-0.9 کیلوگرم در هفته تدوین کرد.

انتخاب نوشیدنی های سالم مناسب: یکی از بهترین راه ها برای کاهش کالری مصرفی به منظور کاهش وزن این است. نوشیدنی‌های سالم بدون قند را انتخاب کنید و از نوشیدنی‌های گازدار پرهیز کنید، زیرا قطع کردن یک قوطی نوشابه یا یک نوشیدنی انرژی‌زا می‌تواند ۱۵۰ کالری یا بیشتر در روز را کاهش دهد.

روی صبحانه تمرکز کنید و آن را از دست ندهید: نخوردن صبحانه به کاهش وزن شما کمک نمی کند، اما منجر به از دست دادن مواد مغذی ضروری بدن می شود که ممکن است به دلیل احساس گرسنگی منجر به خوردن میان وعده های بیشتر در طول روز شود.

افزایش فعالیت بدنی: فعالیت بدنی به هر تلاشی که ضربان قلب را افزایش می دهد، تعریف می شود. بنابراین توصیه می شود مانند پیاده روی، حداقل 150 دقیقه در هفته با شدت متوسط ​​​​ورزش کنید.

 

همچنین بخوانید :

آیا رژیم گیاهخواری برای کاهش وزن مناسب است؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا