داروسلامتی

فواید قرص کلسیم را بیشتر بشناسیم

مزایای قرص کلسیم به شرح زیر است : مصرف قرص کربنات کلسیم به عنوان ضد اسید در رفع سوء هاضمه موثر است.

کمک به کاهش موارد پتاسیم بالا در خون

یک بررسی در سال 2012 منتشر شده در مجله دیدگاه های پزشکی داخلی بیمارستان محلی نشان داد که استفاده از گلوکونات کلسیم برای کنترل سطوح بالای پتاسیم در خون و کاهش آسیب به کاردیومیوسیت ها موثر است.

کمک به کنترل سطوح پایین کلسیم در خون

مروری بر چندین مطالعه که در سال 2008 در The BMJ منتشر شد، نشان داد که راه‌های زیادی برای کنترل هیپوکلسمی بسته به درجه آن و دلیل این کاهش وجود دارد، به عنوان مثال، سطوح پایین کلسیم مداوم می‌تواند به دلیل کمبود ویتامین D باشد. بنابراین، کمبود آن باید با مصرف مکمل‌های ویتامین D و کلسیم برطرف شود، در حالی که در بیماری آلرژی به گندم که باعث سوء جذب برخی مواد معدنی می‌شود، بیماران باید با رعایت رژیم غذایی بدون گلوتن از مکمل‌های کلسیم و ویتامین D استفاده کنند.

قرص کلسیم

کمک به کاهش سطح فسفات در بیماران دیالیزی

مطالعه ای که در سال 2004 در Kidney International منتشر شد، نشان داد که استات کلسیم به کنترل سطح فسفر در بیماران تحت دیالیز و مبتلا به هیپرفسفاتمی، بدون افزایش سطح کلسیم آنها کمک می کند. با بسیاری از مشکلات سلامتی مرتبط است که ممکن است خطر مرگ را افزایش دهد.

از سوی دیگر، باید توجه داشت که کسانی که از سطوح بالای فسفات در خون یا سطوح پایین خون رنج می‌برند، باید قبل از مصرف مقدار زیادی کلسیم با پزشک مشورت کنند. زیرا می تواند تعادل بین سطوح کلسیم و فسفات را تحت تاثیر قرار دهد و به آنها آسیب برساند.

حفظ سلامت استخوان در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید

یک مطالعه منتشر شده در Annals of Internal Medicine نشان داد که مصرف مکمل های کلسیم و ویتامین D به کاهش از دست دادن تراکم استخوان در بیماران مبتلا به ستون فقرات کمری و تروکانتر کمک می کند.B آرتریت روماتوئید که دوزهای پایین کورتیکواستروئید مصرف می کردند.

کاهش خطر پرکاری پاراتیروئید

مطالعه‌ای که در مجله آمریکایی بیماری‌های کلیه منتشر شد نشان داد که مصرف دوزهای معین کربنات کلسیم باعث کاهش سطح هورمون پاراتیروئید می‌شود که به کاهش هیپرپاراتیروئیدیسم در بیماران مبتلا به هیپرپاراتیروئیدیسم کمک می‌کند.

از سوی دیگر، شایان ذکر است که مصرف کلسیم توسط افراد مبتلا به کم کاری تیروئید ممکن است با داروهای مصرفی آنها برای درمان این کمبود تداخل ایجاد کند.

خطر ابتلا به پوکی استخوان را کاهش دهید

کلسیم یکی از عناصر مهم برای کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان است و برخی از محققان نشان می‌دهند که مصرف این عنصر پس از یائسگی در درازمدت 10 درصد استحکام استخوان‌ها را بهبود می‌بخشد و مکمل‌های کلسیم می‌توانند به کاهش خطر کمک کنند.

تسکین سندرم پیش از قاعدگی

یک مطالعه منتشر شده در علوم زنان و زایمان در سال 2017 نشان داد که مصرف دوزهای خاصی از مکمل‌های کلسیم به کاهش علائم مرتبط با سندرم پیش از قاعدگی از جمله اختلالات خلقی کمک می‌کند. اضطراب، افسردگی و تغییرات فیزیکی؛ مانند احتباس مایعات در دختران مبتلا به سندرم پیش از قاعدگی.

کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ

یک مطالعه مشاهده ای منتشر شده در مجله موسسه ملی سرطان در سال 2002 نشان داد که مصرف بالای کلسیم با کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در مردان و زنان مرتبط است، اما مطالعات بیشتری در مورد این اثر مورد نیاز است.

حفظ سلامت استخوان های جنین در دوران بارداری

مطالعه ای که در سال 2012 در ژورنال غدد درون ریز و متابولیسم هند منتشر شد، نشان داد که افزایش نیاز کلسیم باید در دوران بارداری پوشش داده شود. در جایی که جذب کلسیم افزایش می یابد، علاوه بر فرآیند جذب استخوان که در آن کلسیم از ذخایر آن منتقل می شود. یعنی از استخوان تا خون و بنابراین مصرف کلسیم به مقدار مناسب در این دوران علاوه بر ویتامین D برای حفظ سلامت استخوان های زن و جنین در دوران بارداری و بعد از آن و کاهش خطر پوکی استخوان در دراز مدت

قرص کلسیم

کاهش خطر فلوروزیس دندانی

یک مطالعه اولیه منتشر شده در مجله علوم پزشکی در سال 2017 نشان داد که مصرف طولانی مدت مکمل های کلسیم می تواند خطر ابتلا به فلوروز دندان را در کودکانی که در مراحل اولیه از این مسمومیت رنج می برند، کاهش دهد.

به کاهش سطح کلسترول کمک کنید

در جایی که یک مطالعه منتشر شده در آرشیو طب داخلی نشان داد که کربنات کلسیم با کاهش سطح کلسترول مضر و افزایش سطح کلسترول خوب به کنترل سطوح کلسترول بالا تا حدی کم تا متوسط ​​کمک می کند. اما شایان ذکر است که در کاهش سطح تری گلیسیرید تاثیری نداشته است.

کمک به کاهش فشار خون

یک مطالعه منتشر شده در مجله آمریکایی تغذیه بالینی نشان داد که مکمل کلسیم می تواند فشار خون دیاستولیک را در نوجوانانی که مقادیر کافی از منابع کلسیم در رژیم غذایی مصرف نمی کنند، کاهش دهد.

کاهش خطر پره اکلامپسی

یک بررسی در سال 2014 در پایگاه داده کاکرین از مرورهای سیستماتیک نشان داد که مصرف دوزهای خاصی از مکمل های کلسیم خطر پره اکلامپسی را کاهش می دهد. به طور قابل توجهی، به ویژه در زنانی که مقادیر کمی از منابع کلسیم مصرف می کنند.

کاهش خطر ابتلا به راشیتیسم

مطالعه‌ای که در سال 2016 در مجله تحقیقات استخوان و مواد معدنی منتشر شد، نشان داد که کودکان مبتلا به راشیتیسم می‌توانند روزانه دوزهای خاصی از مکمل‌های کلسیم را به مدت 24 هفته مصرف کنند و برخی از کودکان ممکن است نیاز به ادامه مصرف دوز داشته باشند. برای رسیدن به این مقدار بیش از 24 هفته طول می‌کشد. از سوی دیگر، باید توجه داشت که افزایش دوز مصرفی به بیش از 1000 میلی گرم با تسکین سریع این راشیتیسم همراه نیست.

کاهش خطر از دست دادن دندان در سالمندان

مطالعه‌ای که در سال 2001 در مجله آمریکایی پزشکی منتشر شد، بر روی 145 سالمند سالم انجام شد و به مدت 3 سال طول کشید، نشان داد که برخی از آنها که دوزهای خاصی از مکمل‌های کلسیم و ویتامین D مصرف می‌کردند، خطر از دست دادن دندان را در مقایسه با گروهی که مصرف می‌کردند کاهش دادند. این مکمل ها را مصرف نکرد.

فواید کلسیم برای کودکان

مصرف کلسیم یا منابع غنی آن در دوران نوجوانی، به ویژه، به کاهش خطر پوکی استخوان و پوکی استخوان کمک می کند. این به این دلیل است که اکثر استخوان های بدن در دوران نوجوانی رشد می کنند.

شایان ذکر است که نوجوانان، به ویژه دخترانی که مقادیر کافی از مواد مغذی مهم برای استخوان سازی را مصرف نمی کنند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های استخوانی هستند و کودکان و نوزادانی که مقادیر کافی کلسیم و ویتامین D مصرف نمی کنند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های استخوانی هستند. راشیتیسم که منجر به نرم شدن می شود.

فواید کلسیم برای زنان باردار

همانطور که قبلا ذکر شد؛ کلسیم برای حفظ سلامت استخوان‌های جنین در دوران بارداری مهم است ، بنابراین مصرف کلسیم با ویتامین D به مقدار کافی در این دوران برای حفظ سلامت استخوان‌های زن و جنین در دوران بارداری و پس از آن و کاهش خطر آن مهم است.

فواید قرص کلسیم برای مو

کلسیم نقش اساسی و مهمی در حفظ سلامت مو دارد و به کاهش دو شاخه شدن و خشکی مو کمک می کند، علاوه بر این استفاده از قرص های کلسیم به تقویت رشد مو و جلوگیری از ریزش آن کمک می کند.

مقادیر توصیه شده کلسیم

جدول زیر مقادیر توصیه شده روزانه کلسیم را، چه از طریق غذا یا مکمل های غذایی، بر اساس جنسیت، گروه سنی و برخی موارد نشان می دهد:

گروه سنی
مقدار توصیه شده روزانه (میلی گرم)
نوزادان 0-6 ماهه
200
نوزادان 7-12 ماهه
260
کودکان 1-3 ساله
700
بچه های 4-8 ساله
1000
کودکان 9-13 ساله
1300
افراد 14-18 ساله
1300
زنان باردار و شیرده 14-18 سال
1300
افراد 19-50 ساله
1000
زنان باردار و شیرده 19 تا 50 سال
1000
مردان 51-70 ساله
1000
زنان 51-70 ساله
1200
افراد 71 سال یا بیشتر
1200

افراد با سطوح پایین اسید معده یا به اصطلاح از دست دادن اسید معده. این یکی از مضرات قرص های کلسیم بر معده است، زیرا با معده خالی جذب کلسیم کمتری دارد، بنابراین توصیه می شود آن را همراه با غذا مصرف کنید تا بتواند آن را جذب کند.

افراد با سطوح بالای فسفات در خون یا سطوح پایین در خون؛ از آنجایی که در بدن بین سطح کلسیم و فسفات تعادل وجود دارد و بنابراین مصرف مقدار زیادی کلسیم ممکن است این تعادل را تحت تاثیر قرار دهد و باعث آسیب شود و بنابراین قبل از مصرف این مقدار از آن باید با پزشک مشورت کرد.

افراد مبتلا به کم کاری تیروئید کلسیم ممکن است با داروهایی که برای درمان این کمبودها استفاده می شود تداخل داشته باشد، بنابراین مصرف آن 4 ساعت پس از مصرف این داروها توصیه می شود.

کسانی که عملکرد کلیه دارند؛ مصرف مقادیر زیاد مکمل های کلسیم ممکن است باعث افزایش بیش از حد سطح آنها شود.

سیگاری ها؛ جایی که سطح جذب کلسیم در افراد سیگاری کاهش می یابد.

کسانی که قبلا سکته کرده اند؛ طبق مطالعات اولیه، اعتقاد بر این است که زنان مسن‌تری که سکته قبلی داشته‌اند، مکمل‌های کلسیم را به مدت 5 سال یا بیشتر مصرف می‌کنند، ممکن است خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهند، اما مطالعات بیشتری برای تعیین اینکه آیا باید از مصرف این مکمل‌ها اجتناب شود، نیاز است.

کسانی که داروهای خاصی را برای یبوست مصرف می کنند. مکمل های کلسیم اثر کمی در ایجاد یبوست دارند، اما مصرف آن با سایر داروهای یبوست ممکن است این وضعیت را برای آنها بدتر کند.

در مورد مضرات قرص کلسیم برای زنان باردار، می توان گفت که قرص های کلسیم در صورت مصرف خوراکی و با دوز صحیح عموماً بی خطر تلقی می شوند و در صورت مصرف بیش از حد، خانم باردار دچار همان علائم قبلی می شود. مانند یبوست، سطح پایین هورمون پاراتیروئید و غیره.

علائم مربوط به اختلال عصبی

افزایش خطر ابتلا به برخی بیماری ها؛ مانند: بیماری کلیوی، بیماری قلبی، علاوه بر سرطان پروستات.

تداخل دارویی با کلسیم

در ادامه به برخی از داروهایی که کلسیم می تواند در اثر آنها در بدن اختلال ایجاد کند، اشاره شده است و توصیه می شود قبل از مصرف همزمان با پزشک مشورت کنید:

سفتریاکسون : مصرف کلسیم همراه با این دارو می تواند آسیب جدی به ریه ها و کلیه ها وارد کند، بنابراین بین مصرف کلسیم وریدی و این دارو باید 48 ساعت فاصله باشد.

دولوتگراویر: دارویی است که در موارد ویروس نقص ایمنی انسانی (به انگلیسی: HIV) استفاده می شود و مصرف کلسیم همراه با این دارو می تواند باعث کاهش سطح آن در خون شود که ممکن است اثر آن را در بدن کاهش دهد و به همین دلیل مصرف این دارو دو بار توصیه می شود.

Elvitegravir: دارویی است که در موارد عفونت HIV استفاده می شود و مصرف کلسیم همراه با این دارو باعث کاهش سطح آن در خون می شود که ممکن است اثر آن را در بدن کاهش دهد و بنابراین توصیه می شود این دارو را دو ساعت قبل یا دو ساعت بعد از آن مصرف کنید.

نمک‌ آلومینیوم:  مکمل‌های سیترات کلسیم می‌توانند توانایی بدن در جذب آلومینیوم را هنگام مصرف با آلومینیوم هیدروکسید افزایش دهند که ممکن است برای بیماران کلیوی سمی باشد، اما باید توجه داشت که این اثر توسط انواع مکمل های کلسیم ایجاد نمی شود.

آنتی بیوتیک کینولون: گروهی از آنتی بیوتیک ها مانند: سیپروفلوکساسین، لووفلوکساسین و افلوکساسین که کلسیم می تواند توانایی بدن در جذب کینولون را کاهش دهد که ممکن است اثر آن را کاهش دهد و به همین دلیل مصرف کینولون دو توصیه می شود.

بیس فسفونات ها: مصرف کلسیم می تواند جذب و اثر بیس فسفونات ها را در بدن کاهش دهد، بنابراین مصرف بیس فسفونات ها 30 دقیقه قبل از مصرف کلسیم توصیه می شود.

calcipotriol: این داروی مشابه ویتامین D است که به جذب کلسیم در بدن کمک می کند، بنابراین مصرف کلسیپوتریول همراه با کلسیم می تواند باعث افزایش چشمگیر سطح کلسیم شود.

دیگوکسین: دارویی است که برای افزایش قدرت ضربان قلب استفاده می شود و کلسیم می تواند بر قلب تاثیر بگذارد و مصرف آن با این دارو ممکن است باعث نامنظم شدن ضربان قلب شود، بنابراین توصیه می شود قبل از مصرف همزمان با پزشک مشورت کنید.

دیلتیازم : مصرف مقادیر زیاد کلسیم با این دارو می تواند اثر آن را کاهش دهد.

لووتیروکسین: این دارو زمانی استفاده می شود که عملکرد غده تیروئید کاهش می یابد و کلسیم می تواند جذب و اثر این دارو را در بدن کاهش دهد، بنابراین توصیه می شود حداقل 4 ساعت بین مصرف آن فاصله داشته باشید.

لیتیوم: که در آن استفاده طولانی مدت می تواند باعث افزایش سطح کلسیم در خون شود و مصرف آن با مکمل های کلسیم ممکن است خطر افزایش سطح کلسیم در خون را افزایش دهد.

رالتگراویر: دارویی است که در موارد عفونت HIV استفاده می شود و مصرف طولانی مدت کلسیم با آن می تواند باعث کاهش سطح دارو در خون و در نتیجه کاهش اثر آن شود.

سوتالول: مصرف کلسیم با آن باعث کاهش جذب دارو در بدن می شود که ممکن است اثر آن را کاهش دهد و به همین دلیل مصرف کلسیم دو ساعت قبل یا 4 ساعت بعد از مصرف سوتالول توصیه می شود.

وراپامیل: این دارو و کلسیم می‌توانند بر قلب تأثیر بگذارند و به همین دلیل توصیه می‌شود از مصرف همزمان آنها خودداری شود.

استروژن: که به جذب کلسیم در بدن کمک می کند و بنابراین خوردن آنها با مقادیر زیاد کلسیم می تواند سطح آن را در بدن افزایش دهد.

مسدود کننده های کانال کلسیم: نوعی دارویی است که برای فشار خون بالا استفاده می شود و کلسیم در صورت مصرف داخل وریدی می تواند اثر آن را در بدن کاهش دهد اما در مورد میزان تأثیر آن بر روی این مسدود کننده ها در صورت مصرف کلسیم در شکل مکمل ها یا از منابع غذایی آن.

انواع قرص کلسیم

مکمل‌های کلسیم انواع مختلفی دارند و پزشک بر اساس نیاز فرد، وضعیت سلامتی و داروهایی که استفاده می‌کند، نوع مناسب آنها را تعیین می‌کند. مکمل‌ها می‌توانند حاوی سطوح مختلفی از کلسیم و ترکیبات آن باشند. نمونه هایی از آنها شامل موارد زیر است:

کربنات کلسیم: که در دسترس ترین است و قیمت آن پایین و مناسب است و حاوی 40 درصد عنصر کلسیم است و لازم به ذکر است که مصرف آن با غذا توصیه می شود. جایی که اسید معده به جذب بدن کمک می کند.

سیترات کلسیم: که حاوی 21 درصد عنصر کلسیم است، برای افرادی که از کاهش اسید معده، بیماری التهابی روده و مقداری جذب رنج می برند، مناسب است.

 

همچنین بخوانید : 

با نوشیدنی های چربی سوز آشنا شوید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا