سلامتیکودک

غذای نوزاد در ماه چهارم چیست؟

غذای نوزاد در ماه چهارم چیست : تغذیه کافی و مناسب در دوران کودکی در رشد کودک و سلامت او در بقیه عمر ضروری و بسیار مهم است، زیرا غذا انرژی و مواد مغذی مهم برای رشد او را تامین می کند و نوزادان در 6 ماه اول زندگی باید فقط به تغذیه با شیر مادر تکیه کنید، زیرا برای رشد بسیار مهم است در حالت ایده آل، شیر مادر حاوی تمام مواد معدنی و ویتامین هایی است که نوزاد در آن سن به آن نیاز دارد، و اگر مادر قادر به شیر دادن نباشد، می توان به شیرخشک متوسل شد. غذای جامد باید به تدریج به رژیم غذایی کودک وارد شود تا تمام عناصر غذا به مقدار کافی به دست آید.

غذا دادن به نوزاد چهار ماهه

اغلب مادران بسته به آمادگی و نیازهای تغذیه ای و نشانه های آمادگی کودک برای خوردن غذای جامد بین 4 تا 7 ماهگی شروع به معرفی غذای جامد به فرزندان خود می کنند.

كشيدن غير ارادي زبان را در شيرخوار متوقف كنيد، حركتي كه از خفگي شيرخوار جلوگيري مي كند و باعث مي شود غذا را از دهانش خارج كند.

توانایی کودک در حمایت از سر، زیرا کودک باید توانایی کنترل گردن و سر خود را داشته باشد و قبل از اینکه مادرش غذای جامد را به او بدهد، بنشیند.

خیره شدن کودک به غذا و تلاش برای گرفتن آن، این نشانه آمادگی او برای خوردن غذای جامد است.

توانایی ابراز سیری با برگرداندن صورت خود از شیشه شیر یا سینه مادر، که نشان دهنده توانایی کودک در تعیین مقدار غذایی است که می‌تواند از تغذیه بیش از حد مادر به کودک خود جلوگیری کند.

وزن نوزاد را دو برابر کنید.

بیدار شدن مکرر در نیمه شب.

وقتی کودک آماده خوردن غذاهای جامد است، مادر باید زمانی را انتخاب کند که کودک خسته و بدخلقی نباشد ، به طوری که نیمه گرسنه باشد و در ابتدا کمی به او شیر بدهند و صاف بنشینند، سپس شروع کنند. قاشق را به دهان کودک بیاورد و غذا را بو کند و بچشد و اگر پسرش در ابتدا از غذا امتناع کند، مادر نباید تعجب کند، بلکه باید به تلاش خود ادامه دهد، حتی اگر تمام صورتش به غذا آلوده شود. در واقع ترتیب تغذیه کودک با غذاهای مختلف مهم نیست، اما مهم است که سرعت را کم کنید و چند روز بین یک نوع غذا و نوع دیگر باقی بگذارید، که به مادر امکان می دهد غذاهایی را که کودک آلرژی دارد تعیین کند. و ممکن است ماه ها طول بکشد تا کودک غذای جامد را بیاموزد، بنابراین مادر در صورت امتناع کودک از برخی از غذاها نگران تغذیه او نباشد، زیرا در این صورت همچنان به او شیر می دهد.

غذاهایی که کودک چهار ماهه می تواند بخورد

آکادمی اطفال آمریکا توصیه می کند که مادران شش ماهه بهترین سن برای تغذیه کودک با غذاهای جامد باشند، اما برخی از متخصصان اطفال توصیه می کنند که از چهار ماهگی شروع شود، اما باید به علائم آمادگی کودک توجه کنید. خوردن غذاهای جامد به این معنا نیست که کودک به چهار ماهگی رسیده است و خوردن این غذاها واجب است و این غذاها عبارتند از:

غلات: غلات گندم و برنج به عنوان کم‌حساس‌ترین غلات در کودکان به حساب می‌آیند، بنابراین اغلب مادران معمولاً آن‌ها را شروع می‌کنند، اما شروع با آن‌ها الزامی نیست، زیرا می‌توان آن را با آووکادو یا موز شروع کرد.

میوه ها: مادر بعد از هشت ماهگی شروع به عرضه میوه های خام به فرزندش می کند و در صورت نرم بودن میوه ها مانند موز و در صورتی که کودک مشکل هضم نداشته باشد، می تواند قبل از آن با آنها شروع کند.

سبزیجات: سبزیجاتی مانند سیب زمینی شیرین را باید در این سن به صورت پخته و له شده سرو کرد تا زمانی که کودک به یک سالگی برسد و سپس بتواند خوب بجود.

پروتئین یا گوشت: مادر باید مواظب باشد که به فرزندش گوشتی که خوب پخته شده است بخورد و باید له شود.

شیر : مادر نباید قبل از یک سالگی شیردهی به فرزندش را اعم از طبیعی و یا حتی مصنوعی به دلیل خطر سلامتی کودک به طور کامل قطع کند و نباید به کودک شیر کم چرب داده شود . یا اصلاً بدون آن، به عنوان شیر پرچرب که در این سن ضروری است.

مادر باید با یک قاشق کوچک غذای له شده یا غلاتی که برای کودکان در نظر گرفته شده است شروع کند که باید با 5-4 قاشق چایخوری شیرخشک مخلوط شود تا قوام آن تا حدودی مایع شود و سپس شروع به افزایش مقدار کند تا بزرگ شود. یک قاشق غذاخوری غذای له شده یا غلات، قرار است مادر دو بار در روز با کاهش شیری که به آن اضافه می کند.

چند توصیه

اگر فرزندش برای بار اول غذا نپذیرفت، مادر باید ظرف چند روز دوباره امتحان کند.

برای مادر بسیار مفید است که اگر سعی کند غذاهایی را که فرزندش می خورد روز به روز ثبت کند تا به راحتی بتواند غذاهایی را که باعث واکنش آلرژیک در فرزندش می شود کشف کند.

در صورتی که یک یا چند نفر از اعضای خانواده کودک به انواع خاصی از غذاها حساسیت داشته باشند باید احتیاط کرد، زیرا احتمال ابتلای کودک نیز وجود دارد و از جمله علائمی که مادر باید به آن توجه کند عبارتند از ; بثورات پوستی، نفخ، افزایش گاز، استفراغ و اسهال .

خوردن عسل قبل از رسیدن به یک سالگی اکیدا ممنوع است، زیرا ممکن است حاوی نوع خاصی از هاگ باشد که به بزرگسالان آسیبی نمی رساند، اما ممکن است باعث مسمومیت غذایی به نام بوتولیسم در کودکان شود.

شیر گاو نباید به کودکان زیر یک سال داده شود، زیرا حاوی مواد مغذی مورد نیاز نوزادان نیست.

همچنین بخوانید :

گردو و بادام چه خواصی دارند ؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا