سلامتیکودک

غذای نوزاد در ماه پنجم چیست ؟

غذای نوزاد در ماه پنجم چیست : دوران کودکی یکی از مهم ترین مراحل رشد انسان و کسب مهارت ها و توانایی های لازم برای بقا است، بنابراین باید به آنچه در آن مرحله به کودک آموزش داده می شود توجه شود، زیرا مرحله ای است که در آن ذهن خود را می سازد. ، شخصیت و بدن در نتیجه رشد برخی حواس جدید برای او چیزهای زیادی دارد و همه مطالعات نشان می دهد که کودک می تواند شروع به خوردن غذاهای جامد غیر از شیر کند.

تغذیه نوزاد در ماه پنجم

کارشناسان معتقدند مرحله سنی از چهار ماهگی تا شش ماهگی دوره ای است که کودک می تواند غذاهای جامد بخورد، زیرا این دوره بسیار مهم است که بداند چه چیزی را دوست دارد و چه چیزی را دوست ندارد و شروع به عادت دادن او به غذا، کاهش شیردهی تا مرحله از شیر گرفتن و وابستگی کامل به غذایی که بزرگسالان می خورند، با علم به اینکه شیر غذای اصلی در این مرحله است و تا زمانی که این مرحله با بهترین فایده برای مادر و کودک بگذرد، این نکات مربوط به برای تغذیه کودک در ماه پنجم:

با در نظر گرفتن روش تدريجي تغذيه كودك، اينكه مادر شروع به تغذيه كودك به مقدار كم مي كند، مثلاً براي چند روز يك قاشق، سپس دو قاشق و به همين ترتيب تا پايان به پنج قاشق برسد.

نکته مهمی وجود دارد که مادر نباید فراموش کند و آن اهمیت دادن دوزهای آب به کودک است زیرا یکی از اجزای اصلی غذا است، در ابتدا می توان از قاشق و سپس شیشه و در مرحله پیشرفته تر استفاده کرد. کودک عادت دارد از فنجانی که حاوی آن است (سالمونا) یا فنجان معمولی استفاده کند.

اگر کودک از نوع خاصی از غذا امتناع کرد، ترجیحاً برای بار دوم یا روز دوم به او عرضه شود و باید توجه داشت که این مرحله مهم است. به دلیل نقشی که در حفظ سلامت، ایمنی و رشد کودک دارد و آغازی برای معرفی غذای جامد است، میزان استقبال کودک از انواع غذاها را نیز آشکار می کند.

غذاهایی که باید به کودک داده شود:

غلات: برنج و بلغور جو دوسر کم آلرژی زا هستند، بنابراین توصیه می شود با آنها شروع کنید، اما می توانید به جای آن از آووکادو یا موز نیز شروع کنید.

میوه ها : سرو میوه های خام در این سن تا هشت ماهگی توصیه نمی شود.

سبزیجات: همیشه تا دوازده ماهگی به صورت پخته سرو کنید، یا تا زمانی که بتواند خوب بجود تا در خطر خفگی قرار نگیرد.

پروتئین: همیشه کاملاً پخته شده باشد تا جایی که رنگ صورتی نباشد و هرگز گوشت یا ماهی خام ندهید.

به عنوان خلاصه لیست غذای کودک در ماه پنجم، آنها عبارتند از: سرلاک ، برنج، سیب، موز، گلابی، زردآلو، هلو، آووکادو، سیب زمینی شیرین، کدو تنبل و کدو سبز.
در این مرحله از مصرف برخی مواد غذایی مانند عسل، اسفناج و هویج باید پرهیز کرد، همچنین توصیه می شود به غذای کودک نمک و شکر اضافه نشود و به غذاهایی که باعث ایجاد حساسیت می شود توجه شود. مانند ماهی، تخم مرغ، حبوبات و آجیل.

چگونه از آمادگی کودک برای غذا خوردن مطلع شویم

باید به برخی از مهارت هایی که کودک باید قبل از شروع به غذا دادن به غذای جامد داشته باشد توجه کرد و اینها مهمترین چیزهایی است که کودک باید داشته باشد:

معمولاً توصیه می شود که کودک قبل از وارد کردن غذاهای جامد به وعده های غذایی خود بتواند بدون کمک بنشیند یا حداقل بتواند گردن خود را به درستی نگه دارد و با تکیه گاه سبک بنشیند.

کودک باید رفلکس (فشار زبان) را از دست بدهد، که یک غریزه طبیعی برای بیرون راندن همه چیز از دهان کودک در صورت ورود چیزی غیر از مایع به دهان است.

افزایش اشتها ، زیرا کودک ناراضی به نظر می رسد یا از شیری که خورده راضی نیست.

افزایش علاقه به تماشای غذا خوردن اطرافیانش و این شاید چیزی جز کنجکاوی نباشد.

تغییرات در نوزاد در ماه پنجم

کودک هر روز در این سن مهارت ها و توانایی های جدیدی به دست می آورد و تا پنج ماهگی، رشد مهارت های زیر برای کودک طبیعی است ، در غیر این صورت مادر باید برای ارزیابی وضعیت او به پزشک مراجعه کند :

در این ماه کودک می تواند بین رنگ های بسیار شفاف تمایز قائل شود و همچنین توانایی شناخت افراد غریبه با خانواده را به دست می آورد و با دیدن آنها علائمی از اضطراب و ترس از خود نشان می دهد اما با گذشت زمان شروع به سازگاری با غریبه ها می کند.

یک پیشرفت مهم در این ماه این است که کودک می تواند نام خود را هنگام صدا زدن تشخیص دهد.

با توجه به رشد حرکتی، کودک اکنون می تواند برای مدت کوتاهی بدون کمک بنشیند و دوست دارد چیزهایی را در دهانش بگذارد و متوجه می شویم که اغلب با خودش، در دست یا پا بازی می کند.

کودک تکرار صداها، نوسانات و حرکت زیاد را دوست دارد.

او می تواند روی یک شی یا شخص خاص تمرکز کند و با چشم و سر او را دنبال کند.

به دلیل رشد حس چشایی، کودک هر چیزی را که به دست می آورد در دهانش می گذارد.

 

همچنین بخوانید :

غذای نوزاد در ماه چهارم چیست؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا