سبک زندگیگیاه

درخت زیتون چگونه کاشته می شود ؟

بیش از یک راه برای کاشت درخت زیتون وجود دارد که در زیر مراحلی برای کاشت این درخت پیشنهاد می شود: 

گودالی به اندازه گلدانی که گیاه زیتون در آن کاشته شده است حفر کنید.

درخت زیتون را از گلدان بیرون بیاورید و ریشه ها را بررسی کنید.

قبل از کاشت درخت را به خوبی آبیاری کنید.

درخت را کمی بالاتر از سطح زمین در سوراخ قرار دهید و کمی خاک اطراف درخت را روی ریشه قرار دهید و به تدریج آن را با خاک سوراخ مخلوط کنید.

مقدار زیادی کود و مواد آلی به گودال کاشت اضافه نکنید. این امر منجر به یافتن محیط مصنوعی مناسب برای رشد می شود و درخت را تحریک می کند تا ریشه های مدور در سوراخ ایجاد کند و درخت باید با خاک جدید سازگار شود و ریشه های خود را در آن رها کند تا به درستی رشد کند.

درخت زیتون کجا رشد می کند؟

درخت زیتون در مناطقی که تابستان گرم، خشک و طولانی و زمستان سرد دارند رشد می کند. این امر به این دلیل است که منشاء درخت زیتون از منطقه مدیترانه ای است که با این آب و هوا مشخص می شود 6 ساعت و از بادهای شدید محافظت می شود.

انتخاب زمین

در انتخاب زمین برای کاشت زیتون باید توجه داشت که در مکانی باشد که در معرض سرمای شدید نباشد زیرا کاهش دمای کمتر از پنج درجه سانتیگراد باعث از بین رفتن درختان جوان و کاهش آن می شود. دمای کمتر از 9 درجه زیر صفر نیز درختان بالغ را در معرض خطر قرار می دهد، اما در زمستان به حدود 200 ساعت دمای زیر 7 درجه سانتیگراد برای تولید میوه و به طور کلی مقاومت درختان زیتون نیاز دارد. درختان زیتون در همه انواع خاک ها زندگی می کنند به جز خاک هایی با زهکشی ضعیف، زیرا اشباع آب شایع ترین عامل مرگ درختان زیتون است. وجود کمبود مواد غذایی، مواد سمی یا هاگ های قارچی، به ویژه اگر مزرعه با محصولات زراعی کاشته شود. مستعد ابتلا به قارچ هایی مانند گوجه فرنگی ، پنبه و فلفل است.

سرعت رشد درخت زیتون

درخت زیتون تا رسیدن به بلوغ بسیار کند رشد می کند، به طوری که رشد سالانه از 5-10 سانتی متر تجاوز نمی کند و درختانی که مستقیماً در زمین کاشته می شوند سریعتر از درختانی که در گلدان کاشته می شوند رشد می کنند و در جزئیات درخت زیتون کمی نشان می دهد. رشد در سال اول، زیرا به این نیاز دارد دوره سازگاری با خاکی که در آن کاشته می شود، سپس در سال دوم و سوم رشد بهبود می یابد و سپس به آرامی به رشد باز می گردد تا به بلوغ کامل برسد.

درخت زیتون در سنین بین 3 تا 5 سالگی میوه می دهد و اغلب انواع درختان زیتون خود بارور هستند اما برای گرده افشانی به باد نیاز دارند، بنابراین درختان هنگام گلدهی در دوره گرده افشانی باید در فضای باز باشند. زیتون در زمستان به مدت دو ماه به سرما نیاز دارد و درجه حرارت آن برای شروع گلدهی و باردهی بین روز و شب متفاوت است.

مراقبت از درخت زیتون

درخت زیتون نیاز به مراقبت دائمی دارد و موارد زیر مهمترین مواردی است که باید به آن توجه کرد:

آبیاری: درخت زیتون در اولین دوره پس از کاشت و در ماه های تابستان در سال اول به آب نیاز دارد، بنابراین توصیه می شود از آبیاری قطره ای استفاده شود.

تغذیه: درخت زیتون پس از بروز اولین علائم رشد شروع به تغذیه می کند و با افزودن کودهای غنی از نیتروژن، کودهای معمولی یا کودهای آلی غلیظ تغذیه می شود.

هرس: درخت در چهار سال اول زندگی خود به حداقل ممکن هرس می شود و فقط برای حفظ شکل آن کوتاه می شود و درخت زیتون جوان می تواند برای حفظ تعادل خود به تنه آن متصل شود.

چیدن میوه: کشاورزان تجاری زیتون ها را در سپتامبر یا اکتبر برای کنسرو می چینند و میوه های جوان را تا ژانویه یا فوریه رها می کنند تا روغن زیتون را فشار دهند و به دست آورند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا