تغذیهسلامتی

خواص کافئین چیست ؟ مضرات آن کدام است

خواص کافئین چیست : کافئین فواید بسیاری برای سلامتی بدن انسان دارد و در زیر برخی از این فواید را با توجه به درجه اثربخشی با جزئیات شرح داده شده است:

خواص کافئین بهبود وضعیت مبتلایان به میگرن

یک مطالعه منتشر شده در مجله سردرد و درد در سال 2017 نشان داد که استفاده از داروهای حاوی کافئین با سایر داروهای تسکین دهنده سردرد مانند پاراستامول، کافئین در کنترل درد حاد میگرنی ایمن و موثر است.

کافئین

بهبود وضعیت مبتلایان به سردرد 

مطالعه‌ای که در سال 2017 در مجله قبلی منتشر شد، نشان داد که کافئین به تسکین سردرد تنشی نیز کمک می‌کند، زیرا نشان داد که استفاده از کافئین و ایبوپروفن با هم برای درمان سردرد مؤثرتر از استفاده از هر یک از آنها به تنهایی است، زیرا این مطالعه نشان داد که استفاده از کافئین و ایبوپروفن با هم ممکن است به تسکین سردرد در زمان کوتاه‌تر کمک کنند.

یک مطالعه منتشر شده در مجله تحقیقات خواب در سال 2018 نشان داد که استفاده از دوزهای بالای کافئین به افزایش قابل توجهی هوشیاری ذهنی کمک می کند، به خصوص زمانی که برای مدت طولانی قطع شود.

بهبود توانایی های شناختی که با افزایش سن کاهش می یابد

یک مطالعه منتشر شده در مجله تغذیه، سلامت و پیری در سال 2015 نشان داد که مصرف کافئین به حفظ عملکردهای شناختی مغز در افراد مبتلا به زوال عقل یا آلزایمر کمک می کند.

به افزایش عملکرد فیزیکی کمک کنید

بررسی منتشر شده در مجله British Journal of Sports Medicine در سال 2019 نشان داد که مصرف کافئین ممکن است با افزایش استقامت و قدرت عضلانی به بهبود عملکرد ورزشی کمک کند، اما شایان ذکر است که نیاز به انجام مطالعات بیشتری بر روی برخی از گروه‌ها مانند زنان است.

بهبود وضعیت بیماران آسمی

یک مطالعه قدیمی نشان داد که کافئین در افراد مبتلا به آسم تا 4 ساعت عملکرد راه های هوایی را تا حدود 4 ساعت بهبود می بخشد، بنابراین فرد باید قبل از انجام آزمایش های مختلف عملکرد ریه به مدت 4 ساعت از مصرف کافئین خودداری کند. نوشیدن کافئین ممکن است منجر به نتایج نادرست شود، اما مصرف کافئین بر نتایج آزمایش اکسید نیتریک تأثیری نمی‌گذارد ، اما شایان ذکر است که مطالعات بیشتری برای تأیید این موضوع ضروری است.

کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2

نکته قابل توجه این است که نوشیدن قهوه و کافئین ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد، زیرا یک مطالعه منتشر شده در مجله (Nutrition, Metabolism and Cardiovascular Diseases) در سال 2018 نشان داد که تأثیر کافئین بر بیماران دیابتی با دوز مصرفی مرتبط است. از آنجایی که نوشیدن دو فنجان قهوه A در روز خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را به میزان بیشتری نسبت به نوشیدن یک فنجان قهوه کاهش می دهد.

با این حال، شایان ذکر است که برخی تحقیقات نشان می دهد که کافئین ممکن است بر نحوه استفاده از قند در بدن در افراد دیابتی تأثیر بگذارد که ممکن است بر دیابت تأثیر بگذارد و آن را بدتر کند، بنابراین هنوز نیاز به انجام مطالعات بیشتر در مورد تأثیر کافئین بر روی دیابت وجود دارد. بیماران دیابتی، بر این اساس، افراد مبتلا به دیابت باید کافئین را در حد اعتدال مصرف کنند.

خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا را کاهش دهید

یک بررسی سیستماتیک در سال 2015 منتشر شده در Alimentary Pharmacology and Therapeutics نشان داد که مصرف قهوه کافئین دار ممکن است به پیشگیری از سنگ کیسه صفرا کمک کند.

کافئین

کمک به افزایش فشار خون پایین

مصرف نوشیدنی های کافئین دار باعث افزایش فشار خون در سالمندانی می شود که پس از خوردن غذا دچار افت فشار خون می شوند و لازم به ذکر است که در مصرف کافئین برای افراد مبتلا به فشار خون بالا باید اعتدال رعایت شود. توجه داشته باشید که تاثیر کافئین بر روی مقادیر فشار خون برای افرادی که به طور منظم کافئین مصرف می کنند کمتر است.

به تقویت حافظه کمک کنید

یک مطالعه منتشر شده در Frontiers در روانشناسی در سال 2016 نشان داد که قهوه با نوشیدن آن در صبح زود، تأثیر مثبتی بر حافظه دانش آموزان دارد و تأثیر آن در هنگام امتحانات در صبح زود روی دانش آموزان قابل توجه بود.

کمک به کاهش وزن

شایان ذکر است که نوشیدن قهوه ممکن است با کاهش وزن مرتبط باشد ، زیرا یک مطالعه منتشر شده در مجله (Nutrients) در سال 2019 نشان داد که نوشیدن قهوه به دلیل کافئین موجود در آن و برخی ترکیبات دیگر تأثیر کمی بر وزن به خصوص در مردان دارد.

به تسکین درد کمک کنید

کافئین ممکن است در تسکین درد نقش داشته باشد، همانطور که یک مطالعه منتشر شده در مجله Anesthesiology and Pain Medicine در سال 2016 نشان داد که کافئین ممکن است از طریق تأثیر خود بر گیرنده های آدنوزین که در روند احساس درد نقش دارند، به تسکین درد کمک کند. لازم به ذکر است که برای آگاهی از نقش کافئین در تسکین انواع درد و تاثیر افزایش دوز مصرفی کافئین در تسکین درد، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

برخی از فواید کافئین وجود دارد که شواهد کافی برای اثبات اثربخشی آنها وجود ندارد، بنابراین تأیید نمی شوند و برای اثبات اثربخشی آنها به مطالعات بیشتری نیاز است که در زیر برخی از این فواید را بیان می کنیم:

امکان تسکین افسردگی

مصرف کافئین ممکن است به تسکین علائم افسردگی کمک کند. یک بررسی سیستماتیک در سال 2015 که در مجله روانپزشکی استرالیا و نیوزلند منتشر شد نشان داد که خطر افسردگی با قهوه کافئین دار کاهش می یابد، اما مطالعات بیشتری برای بررسی آن ضروری است.

کاهش درد عضلانی ناشی از ورزش

یک مطالعه منتشر شده در مجله فیزیولوژی کاربردی در سال 2019 نشان داد که مصرف کافئین ممکن است به طور قابل توجهی درد عضلانی را که ممکن است در روز دوم و سوم ورزش رخ دهد کاهش دهد، و عملکرد ورزش هنگام مصرف کافئین بهتر بود.

بهبود توانایی تنفس در حین ورزش

بررسی منتشر شده در مجله بین المللی فیزیولوژی و عملکرد ورزشی در سال 2020 نشان داد که مصرف کافئین قبل از ورزش ممکن است تنفس را در حین ورزش بهبود بخشد.

کاهش خطر سکته مغزی

مطالعه‌ای که در سال 2020 در مجله Nutrients منتشر شد، نشان داد که مصرف طولانی‌مدت کافئین ممکن است به کاهش خطر سکته مغزی کمک کند، اما هنوز مطالعات بیشتری مورد نیاز است، زیرا مشخص نیست که آیا این اثر ناشی از کافئین یا سایر مواد موجود در قهوه است.

مزایای دیگر

کافئین فواید دیگری دارد که قبلاً ذکر نشده است، اما شایان ذکر است که این فواید اثبات نشده است و توضیح آنها در زیر آمده است:

کاهش سوزش و قرمزی پوست.

درمان کمبود اکسیژن در خون که در نتیجه ورزش ایجاد می شود.

بهبود وضعیت افراد مبتلا به سردرد خواب؛ این سردردی است که برخی افراد را هنگام خواب درگیر می کند.

عوارض جانبی کافئین

در زیر لیستی از مضرات کافئین با جزئیات ذکر شده است:

ایمنی کافئین

کافئین در صورت استفاده در مقادیر متوسط، احتمالاً برای اکثر بزرگسالان بی خطر است. معادل 4 فنجان قهوه در روز که حاوی تقریباً 400 میلی گرم کافئین است، اما شایان ذکر است که نوشیدن کافئین برای مدت طولانی یا به مقدار بیش از 400 میلی گرم در روز ممکن است خطرناک باشد.

  • بیخوابی.
  • تنش و عصبی بودن.
  • تحریک معده؛
  • تهوع و استفراغ.
  • افزایش ضربان قلب؛
  • افزایش تعداد تنفس.

دوزهای بالای کافئین ممکن است باعث سردرد و درد قفسه سینه و همچنین صدای زنگ در گوش شود، بنابراین شایان ذکر است که اجتناب از مصرف محصولات حاوی غلظت بالای کافئین ضروری است.

آیا کافئین برای مادران شیرده و زنان باردار بی خطر است؟

مصرف کافئین در دوران بارداری و شیردهی برای استفاده با دوز کمتر از 300 میلی گرم در روز که معادل 3 فنجان قهوه است، بی خطر در نظر گرفته می شود. ممکن است خطر سقط جنین را افزایش دهد، علاوه بر این که کافئین ممکن است به شیر مادر وارد شود، که ممکن است باعث مشکلات خواب در نوزادان شود، علاوه بر این ممکن است باعث افزایش فعالیت روده برای کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند.

هنگام مصرف کافئین در برخی شرایط بهداشتی، از جمله موارد زیر، احتیاط توصیه می شود: 

اختلالات اضطرابی: کافئین می تواند سلامتی را بدتر کند، بنابراین باید در حد اعتدال مصرف شود.

اسکیزوفرنی: یا چیزی که به نام اسکیزوفرنی شناخته می شود. کافئین ممکن است علائم را بدتر کند.

اختلالات قلبی: کافئین ممکن است باعث ایجاد ضربان قلب نامنظم در افرادی شود که به کافئین حساس هستند.

اسهال: کافئین می تواند اسهال را بدتر کند، به خصوص زمانی که به مقدار زیاد مصرف شود.

بیماری های هموراژیک: نشان داده شده است که کافئین ممکن است شدت بیماری های خونریزی دهنده را افزایش دهد، بنابراین در صورت ابتلا به این اختلالات باید با احتیاط مصرف شود.

صرع: افرادی که از تشنج های صرع رنج می برند باید از مصرف دوزهای بالای کافئین خودداری کنند و با احتیاط زیاد در مقادیر کم مصرف کنند.

از دست دادن کنترل مثانه: کافئین باعث افزایش تکرر ادرار و نیاز به ادرار می شود، بنابراین افرادی که در از دست دادن کنترل مثانه مشکل دارند باید در حد اعتدال از آن استفاده کنند.

سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، به ویژه زمانی که در مقادیر زیاد استفاده شود.

گلوکوم: یا آنچه به نام آب سیاه شناخته می شود. کافئین باعث افزایش فشار داخل چشم می شود و این افزایش در عرض 30 دقیقه پس از مصرف کافئین رخ می دهد و 90 دقیقه طول می کشد.

فشار خون بالا: کافئین ممکن است فشار خون را برای افرادی که از فشار خون بالا رنج می برند افزایش دهد، اما نشان داده شده است که افزایش فشار خون برای افرادی که به طور منظم کافئین می نوشند، همانطور که قبلا ذکر شد، ممکن است کمتر باشد.

دیابت: کافئین ممکن است بر نحوه مصرف قند موجود در بدن تأثیر بگذارد، بنابراین ممکن است دیابت را بدتر کند، اما رابطه بین کافئین و دیابت هنوز مورد مطالعه قرار نگرفته است، بنابراین همانطور که قبلا ذکر شد، کافئین باید در افراد دیابتی با احتیاط مصرف شود.

پوکی استخوان : کافئین ممکن است میزان کلسیم دفع شده از طریق ادرار را افزایش دهد، بنابراین در موارد پوکی استخوان یا تراکم استخوان پایین، نباید بیش از 300 میلی گرم کافئین در روز مصرف کنید که معادل 2 تا 3 فنجان قهوه است. کلسیمی که با مصرف مکمل‌های کلسیم از دست می‌رود. در چارچوب بحث، نشان می‌دهیم که زنان مسن دارای بیماری‌های ژنتیکی که بر نحوه استفاده بدن از ویتامین D تأثیر می‌گذارد، باید کافئین را در حد متعادل مصرف کنند. ویتامین D با کلسیم برای ساختن استخوان ها کار می کند.

اختلال دوقطبی از آنجایی که دوزهای بالای کافئین می تواند سلامتی را بدتر کند، در صورت ابتلا به اختلال دوقطبی کافئین باید با احتیاط مصرف شود.

شناخته شده است که قهوه حاوی کافئین است، اما منابع دیگری از کافئین وجود دارد. کافئین در انواع مختلف چای یافت می شود، و همچنین در انواع مختلف قهوه و شکلات یافت می شود و در ادامه بیان می شود:

منبع
مقدار کافئین
یک فنجان چای سبز
25-29 میلی گرم
یک فنجان چای سیاه
25-48 میلی گرم
50 میلی لیتر قهوه اسپرسو
200-150 میلی گرم
250 میلی لیتر نوشیدنی انرژی زا
80 میلی گرم
1 قاشق چایخوری قهوه فوری
80 میلی گرم
375 میلی لیتر نوشابه
36 میلی گرم
50 گرم شکلات تلخ
60 میلی گرم
250 میلی لیتر قهوه قطره ای
240-150 میلی گرم
250 میلی لیتر قهوه بدون کافئین
2-6 میلی گرم
50 گرم شکلات سفید
10 میلی گرم

 

همچنین بخوانید :

چگونه در یک هفته چربی شکم را بسوزانیم

خواص قهوه برای شما چیست ؟ آیا مضراتی دارد

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا