تغذیهسلامتی

خواص شیر ​​شتر چیست ؟ مضرات آن کدام است

خواص شیر ​​شتر چیست : شیر شتر حاوی برخی مواد مغذی است که برای سلامتی مفید است، از جمله:

منبع غنی ویتامین

مقدار بالای ویتامین C در مقایسه با سایر انواع شیر پستانداران؛ طبق بررسی منتشر شده در مجله Family Medicine and Disease، دو تا سه برابر بیشتر از شیر گاو است و بنابراین منبع خوبی از ویتامین C در مقایسه با سایر منابع این ویتامین است که رشد آنها در بیابان دشوار است.

ویتامین A اما محتوای آن در مقایسه با آنچه در شیر گاو موجود است کمتر است.

بر اساس یک مطالعه آزمایشگاهی که در مجله بین المللی تحقیقات ویتامین و تغذیه منتشر شده است ، ویتامین E، همان مقدار موجود در شیر گاو است.

خواص شیر ​​شتر منبع غنی از مواد معدنی

شیر شتر حاوی مواد معدنی زیادی است که بدن در مقایسه با سایر انواع شیر به مقدار کمی به آنها نیاز دارد و منبع خوبی از کلسیم، آهن و روی است. برای حفظ و بهبود سیستم ایمنی مهم است.

منبع خوب چربی های سالم

شیر شتر حاوی بسیاری از چربی های سالم است، مانند؛ اسیدهای چرب با زنجیره بلند، اسید لینولئیک و اسیدهای چرب اشباع نشده ممکن است سلامت قلب و مغز را بهبود بخشند.

مطالعات علمی در مورد خواص شیر شتر
نکات زیر نتایج برخی از مطالعات در مورد فواید شیر شتر یا شیر شتر را نشان می دهد:

بهبود وضعیت افراد مبتلا به دیابت

با توجه به مزایای شیر شتر برای بیماران مبتلا به دیابت ، یک مرور سیستماتیک از 22 مطالعه که در مجله بین المللی غدد درون ریز و دسترسی متابولیسم در سال 2017 منتشر شد، نقش شیر شتر را در کمک به بهبود دیابت نشان داد . مصرف مقداری از آن تا 3 ماه باعث بهبود شاخص های مرتبط با دیابت می شود، مانند: کاهش سطح قند خون، مقاومت به انسولین و همچنین به بهبود سطح چربی در خون کمک می کند.

مبارزه با سلول های سرطانی روده بزرگ

در مورد استفاده از شیر شتر برای روده بزرگ، یک مطالعه آزمایشگاهی که در سال 2013 در Food Chemistry منتشر شد، نقش شیر شتر را در کمک به مبارزه با رشد سلول‌های سرطانی روده بزرگ به دلیل محتوای لاکتوفرین نشان داد. دارای خواص آنتی اکسیدانی است که با استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد، آسیب DNA و غیره در مقایسه با فعالیت محتوای ویتامین C و روتین آن مبارزه می کند.

ضد میکروب

یک مطالعه آزمایشگاهی منتشر شده در مجله تحقیقات لبنیات نقش پروتئین های استخراج شده از شیر شتر از جمله لیزوزیم، لاکتوفرین، لاکتوپراکسیداز، ایمونوگلوبولین C و ایمونوگلوبولین A را در کمک به مبارزه با میکروب ها ، مانند: لاکتوباسیلوس، اشریشیا کلی، استافیلوکوکوس اورئوس و سالمونلا.

علاوه بر این، لاکتوپراکسیداز موجود در آن یک عامل ضد باکتری است، همانطور که در مورد ایمونوگلوبولین ها، اثر کمتری روی باکتری ها دارند، اما آنتی بادی در برابر روتاویروس تشکیل می دهند، و بنابراین یکی از فواید شیر شتر برای معده است. که ممکن است اسهال مرتبط با عفونت روتاویروس را تسکین دهد.

ممکن است فشار خون بالا را کاهش دهد

یک مطالعه اولیه روی موش‌های مبتلا به فشار خون ضروری که در سال 2017 در Nutricion hospitalaria منتشر شد، نشان داد که مصرف کوتاه‌مدت و طولانی‌مدت دوزهای بالای شیر شتر تخمیر شده و بدون چربی ، علاوه بر کاهش سطح آنزیم مبدل آنژیوتانسین، به کاهش فشار خون کمک می‌کند . یا ACE که باعث افزایش جذب سدیم و افزایش فشار خون می شود.

فواید شیر شتر برای کودکان

شیر برای سلامتی کودکان مهم است و محتویات شیر ​​شتر از نظر مواد مغذی فراوان و دارای خواص سالم، مشابه شیر مادر است و مطالعه‌ای به فواید شیر شتر برای کودکان اشاره کرده است . لازم به ذکر است که هنوز تحقیقات بیشتری برای اثبات فواید آن مورد نیاز است و از این مطالعات به شرح زیر است:

مطالعه ای که در سال 2013 در Evidence-based Complementary and Alternative منتشر شد، نقش شیر شتر را در بهبود وضعیت کودکان مبتلا به اوتیسم نشان داد . ممکن است با تغییر سطح آنزیم های آنتی اکسیدان و سایر آنتی اکسیدان ها به کاهش استرس اکسیداتیو کمک کند، که به بهبود رفتار کودکان مبتلا به اوتیسم و ​​سایر شاخص های مرتبط با این بیماری کمک می کند.

مطالعه‌ای که در سال 2009 در Small Ruminant Research منتشر شد، نشان داد که پروتئین شیر شتر در کودکانی که به شیر گاو حساسیت دارند، واکنش آلرژیک ایجاد نمی‌کند، که ممکن است منبع جایگزینی برای آنها باشد، اما شایان ذکر است که نباید به کودکان شیر گاو داده شود.

فواید شیر شتر برای کبد

شیر شتر ممکن است به کاهش خطر چربی بالا در کبد کمک کند. یک مطالعه اولیه که روی موش‌هایی با سطوح بالای لیپوپروتئین خون انجام شد و در سال 2017 در مجله علوم پزشکی مقدونیه با دسترسی آزاد منتشر شد، نقش شیر شتر را در کاهش سطوح نشان داد.

آمینوترانسفراز (ALT) و آسپارتات آمینوترانسفراز (AST)، و همچنین کاهش سطح پروتئین کل، گلوبولین، و سایر شاخص هایی که کبد سالم را حفظ می کنند.

عوارض جانبی شیر شتر

شیر شتر اگر بعد از قرار گرفتن در معرض گرما یا از طریق جوشاندن ، پاستوریزه کردن و غیره مصرف شود، بی خطر تلقی می شود.

مصرف شیر شتر بدون جوشاندن آن با نکاتی همراه است. از جمله موارد زیر:

مشخص شد که شترهای عربی یکی از برجسته‌ترین میزبان‌های طولانی‌مدت عامل بیماری‌های عفونی مرتبط با سندرم تنفسی خاورمیانه یا MERS-CoV هستند، و اگرچه بیشتر عفونت‌ها فقط به انتقال بین انسان محدود می‌شوند، شتر ممکن است یک بیماری عفونی باشد.

نوشیدن شیر شتر یا خوردن گوشت شتر بدون قرار گرفتن در معرض گرما ممکن است با افزایش خطر عفونت همراه باشد. از آنجایی که حاوی میکروارگانیسم‌های زیادی هستند که باعث عفونت انسان می‌شوند و به طور کلی، افرادی که دارای ایمنی پایین، دیابت، نارسایی کلیوی یا بیماری‌های تنفسی هستند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به درجات شدید بیماری ناشی از این ویروس هستند، بنابراین باید از مصرف آن‌ها اجتناب کرد.

لازم به ذکر است که علائم مرتبط با MERS-CoV ممکن است نامرئی (بدون علامت) باشد و همچنین ممکن است از علائم تنفسی خفیف تا سندرم دیسترس تنفسی حاد و حتی خطر مرگ متغیر باشد.

علائم این سندرم ممکن است با افزایش دما یا تب، سرفه، تنگی نفس، برخی ممکن است به ذات الریه مبتلا شوند و برخی ممکن است بر سیستم گوارش تأثیر بگذارند و باعث اسهال شوند و در برخی موارد ممکن است نیاز به استفاده از وسایل تنفسی و شدید باشد.

فواید شیر شتر برای زنان باردار چیست؟

اطلاعاتی در مورد فواید شیر شتر به طور خاص برای زنان باردار در دسترس نیست، اما باید توجه داشت که زن باردار در معرض خطر عفونت باکتری لیستریا است که در شیر نجوش نیافته وجود دارد و ممکن است باعث سقط جنین، بیماری یا مرگ شود. شیرخوار، بنابراین نوشیدن شیری که در معرض گرما یا هر یک از فرآورده های ساخته شده از این شیر نباشد، حتی اگر زن باردار علائمی از خود نشان ندهد، ممکن است به جنین آسیب برساند.

فواید گوشت شتر چیست؟

خوردن گوشت شتر فواید بالقوه زیادی دارد ، زیرا گوشت شتر در مقایسه با سایر انواع گوشت کمی چرب است، در حالی که حاوی آب بیشتری است، از نظر محتوای پروتئینی، مشابه سایر انواع گوشت است و همچنین گوشت شتر یک منبع بسیاری از مواد مغذی ضروری و برخی ترکیبات است که ممکن است دارای خواص حیاتی برای سلامتی انسان باشد، طبق آنچه در کتاب راهنمای تحقیقات در مورد سلامت و مزایای زیست محیطی محصولات شتر در سال 2020 منتشر شده است.

خواص شیر شتر برای پوست چیست؟

شیر شتر برای پوست مفید است ، زیرا حاوی ویتامین C است که یک آنتی اکسیدان است که خطر رادیکال های آزاد را کاهش می دهد و باعث مشکلات پوستی مانند خشکی و چین و چروک می شود. ویتامین C همچنین به تولید کلاژن کمک می کند. پروتئینی است که به رشد و بازسازی سلول ها و رگ های خونی کمک می کند که با افزایش قدرت و شادابی پوست همراه است.

فواید شیر شتر برای مو چیست؟

اطلاعاتی در مورد فواید شیر شتر برای مو در دسترس نیست.

فواید شیر شتر برای رژیم غذایی چیست؟

هیچ اطلاعاتی در مورد فواید شیر شتر برای رژیم غذایی وجود ندارد، اما ممکن است مکمل خوبی برای رژیم غذایی باشد، زیرا حاوی چربی اشباع کمتری در مقایسه با شیر گاو است.

همچنین بخوانید :

دستور تهیه شربت زنجبیل

خواص دانه سویا چیست ؟ آیا ضرر هم دارد

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا