تغذیهسلامتی

خواص سبزی جعفری چیست ؟

خواص سبزی جعفری چیست  : سبزی جعفری حاوی آنتی اکسیدان های زیادی است که برای سلامت بدن مفید است. مانند فلاونوئیدها، کاروتنوئیدها و ویتامین C. آنها ترکیباتی هستند که خطر آسیب سلولی ناشی از رادیکال‌های آزاد را کاهش می‌دهند، علاوه بر آن خطر برخی بیماری‌ها را کاهش می‌دهند. مانند دیابت نوع 2، سرطان روده بزرگ و بیماری قلبی.

علاوه بر این، سبزی جعفری حاوی لوتئین، بتاکاروتن و زآگزانتین است. این یکی از انواع آنتی اکسیدان هایی است که به سلامت چشم کمک می کند و خطر بیماری های چشمی مانند دژنراسیون ماکولا مرتبط با افزایش سن را کاهش می دهد.لازم به ذکر است که بتاکاروتن در بدن به ویتامین A تبدیل می شود. این نشان دهنده محتوای بالای این ویتامین در سبزی جعفری است که برای سلامت چشم ضروری است.

 

منبع خوب ویتامین A : نصف فنجان سبزی جعفری تازه و خرد شده یا معادل 30 گرم، حاوی 108 درصد از مقدار توصیه شده ویتامین A است و این ویتامین به حفظ شبکیه و لایه ملتحمه کمک می کند و همچنین برای رشد سیستم ایمنی و حفظ سلامت آن ضروری است.

منبع غنی ویتامین K: یک فنجان سبزی جعفری تازه و خرد شده حاوی 1230 درصد از مقدار توصیه شده این ویتامین است و 10 شاخه سبزی جعفری برای دریافت مقدار توصیه شده روزانه ویتامین K کافی است که می تواند سلامت استخوان ها را بهبود بخشد. با جذب کلسیم و کاهش دفع آن از طریق ادرار، لازم به ذکر است که کمبود ویتامین K با افزایش خطر شکستگی استخوان همراه است و از سوی دیگر شایان ذکر است که ویتامین K با داروهای رقیق کننده خون مانند تداخل دارد.

منبع خوبی از بسیاری از مواد معدنی: سبزی جعفری حاوی پتاسیم است. که به تنظیم سطح فشار خون و منگنز کمک می کند. که علاوه بر منیزیم به تنظیم عملکرد مغز و اعصاب کمک می کند. که در تنظیم عملکرد قلب ، ماهیچه ها و اعصاب و همچنین حفظ سلامت و استحکام استخوان نقش دارد.

لازم به ذکر است که این مزایا تایید نشده اند و هنوز برای اثبات اثربخشی آنها به مطالعات بیشتری نیاز است، از جمله:

کاهش خطر ابتلا به سرطان : سبزی جعفری منبع فلاون ها است که ترکیبات گیاهی هستند که با کاهش خطر ابتلا به این بیماری مرتبط هستند، از جمله آپیژنین که یک ترکیب شیمیایی طبیعی است. عوامل در شیمی دارویی دریافتند که اندازه تومور را در موارد شدید سرطان سینه کاهش می دهد . این به دلیل خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد سرطانی آن است.

تنظیم قاعدگی: طبق بررسی منتشر شده در مجله علوم دارویی پاکستان در سال 2014، اعتقاد بر این است که سبزی جعفری جریان قاعدگی را تحریک می کند. دم کرده سبزی جعفری حاوی ترکیبات میریستسین و آپیول است. تولید استروژن برای کمک به حفظ تعادل هورمونی، اما شایان ذکر است که مصرف مقادیر زیاد آن با تحریک انقباضات رحمی همراه است که ممکن است باعث سقط جنین در دوران بارداری شود و همچنین توسط مادران شیرده استفاده می شود.

سایر فواید شواهد کافی مبنی بر اثربخشی آن وجود ندارد: سبزی جعفری می تواند در کاهش برخی موارد کمک کند، که ما به موارد زیر اشاره می کنیم:

  • تسکین آسم.
  • تسکین سرفه.
  • کبودی یا کبودی را کاهش دهید.
  • کاهش ترک خوردگی پوست.

فواید سبزی جعفری برای التهاب

سبزی جعفری به دلیل داشتن آنتی اکسیدان خاصیت ضد التهابی دارد. مانند کاروتنوئیدها، فلاونوئیدها و ویتامین C، یک مطالعه مقدماتی که بر روی موش ها انجام شد و در مجله Immunopharmacology and Immunotoxicology در سال 2012 منتشر شد، نشان داد که اسانس های استخراج شده از سبزی جعفری می توانند به مهار التهاب، یکی از انواع ایمنی، و… کمک کنند.

خواص سبزی جعفری خشک

سبزی جعفری خشک می تواند حاوی مقدار بیشتری آنتی اکسیدان نسبت به سبزی جعفری تازه باشد، یک بررسی در سال 2014 که در مجله بین المللی پزشکی منتشر شد نشان داد که 100 گرم جعفری خشک حاوی 1584 میلی گرم فنل آنتی اکسیدانی است که بیش از 17 برابر آنتی اکسیدان است.

خواص سبزی جعفری برای کم خونی

سبزی جعفری یکی از منابع غذایی گیاهی سرشار از آهن است که مصرف مقادیر زیاد آن به کاهش خطر ابتلا به کم خونی کمک می کند که معمولاً در نتیجه کمبود آهن در خون اتفاق می افتد، اما باید توجه داشت که بدن مقادیر بیشتری را جذب می کند. آهن موجود در منابع حیوانی است، بنابراین برای افرادی که گوشت نمی خورند با افزایش مصرف غذاهای گیاهی غنی از آهن برای اطمینان از دریافت کافی آن توصیه می شود.

فواید آب سبزی جعفری سرد

یک مطالعه آزمایشگاهی منتشر شده در Current Research in Nutrituion and Food Science در سال 2016 نشان داد که آب سبزی جعفری سرشار از آنتی اکسیدان ها، پلی فنول ها و نیتریت ها است که برای سلامتی مفید هستند و این آنتی اکسیدان ها به نوبه خود به مبارزه با رادیکال های آزاد کمک می کنند.

یک مطالعه اولیه که بر روی موش ها انجام شد و در ژورنال Behavioral and Brain Functions در سال 2016 منتشر شد، نشان داد که این آب می تواند علاوه بر رفتار آنها، سطح انتقال دهنده های عصبی، نورون ها و سطح گلوتاتیون، به بهبود وضعیت افراد مبتلا به سمیت عصبی کادمیوم کمک کند. این یک آنتی اکسیدان در مغز آنها است و علاوه بر کاهش استرس اکسیداتیو، بروز این مسمومیت با اختلالات رفتاری، تغییر پارامترهای خون و سایر بیماری های مرتبط با بافت همراه است.

خواص سبزی جعفری آب پز

سبزی جعفری پخته یکی از راه هایی است که می توان سبزی جعفری را برای به دست آوردن فواید آن مصرف کرد و جعفری پخته شده می تواند فواید بسیاری برای سلامتی بدن به همراه داشته باشد.

فواید سبزی جعفری برای کبد

یک مطالعه اولیه روی موش‌ها که در مجله بین فرهنگی Ethnopharmacology در سال 2016 منتشر شد، نشان داد که عصاره سبزی جعفری می‌تواند به حفظ سلامت کبد کمک کند . مشاهده شده است که به دلیل آنتی اکسیدان های موجود در آن، سطح کلسترول، تری گلیسیرید و سطح یکی از محصولات جانبی پراکسیداسیون لیپیدی و سایر محصولات را کاهش می دهد. اما در اینجا باید احتیاط کرد که زیاده روی در مصرف سبزی جعفری یا خوردن آن به مقدار دارویی ممکن است برای کبد مضر باشد.

آیا می توان کبد را با سبزی جعفری پاکسازی کرد ؟

همانطور که قبلا ذکر شد، محتوای آنتی اکسیدانی سبزی جعفری ممکن است به حفظ سلامت کبد کمک کند، اما هیچ اطلاعاتی مبنی بر اینکه استفاده از آن ممکن است به پاکسازی کبد کمک کند وجود ندارد و هیچ روش خاصی برای مصرف سبزی جعفری برای این کار وجود ندارد، اما به عنوان چای سبزی جعفری شناخته می شود، با قرار دادن برگ ها در فنجان، اضافه کردن آب جوش به آن و خیس کردن آن ها به مدت تقریبی 4 دقیقه و سپس جدا کردن برگ ها و نوشیدن خیس شده، قابل ذکر است که این روش نوشیدن سبزی جعفری برای تمیز کردن کبد در نظر گرفته نشده است، اما می توان آن را به این روش مصرف کرد تا فواید متعدد آن را که قبلا ذکر شد، به دست آورید.

سبزی جعفری و کاهش وزن

یک مطالعه مقدماتی که در سال 2003 در بولتن بیولوژیکی و دارویی منتشر شد، بر روی موش‌های دیابتی انجام شد، نشان داد که دادن عصاره سبزی جعفری به آنها باعث کاهش وزن حیوانات دیابتی و حفظ سطح قند خون آنها می‌شود.

آیا دانه های سبزی جعفری برای کاهش وزن مفید هستند؟

اطلاعاتی در مورد فواید دانه های سبزی جعفری برای لاغری در دسترس نیست.

آیا سبزی جعفری پخته شده برای کاهش وزن مفید است؟

اطلاعاتی در مورد فواید سبزی جعفری پخته یا آب آن برای کاهش وزن در دسترس نیست.

ارزش غذایی جعفری

جدول زیر محتوای غذایی 100 گرم جعفری تازه را نشان می دهد:

ماده مغذیارزش غذایی
اب87.71 میلی لیتر
کالری36 کالری
کربوهیدرات ها6.33 گرم
قندها0.85 گرم
فیبر رژیمی3.3 گرم
پروتئین2.97 گرم
چربی ها0.79 گرم
کلسیم138 میلی گرم
اهن6.2 میلی گرم
منیزیم50 میلی گرم
فسفر58 میلی گرم
پتاسیم554 میلی گرم
سدیم56 میلی گرم
فلز روی1.07 میلی گرم
فلز مس0.149 میلی گرم
منگنز0.16 میلی گرم
سلنیوم0.1 میکروگرم
ویتامین سی133 میلی گرم
ویتامین B10.086 میلی گرم
ویتامین B20.098 میلی گرم
ویتامین B31.313 میلی گرم
ویتامین B50.4 میلی گرم
ویتامین B60.09 میلی گرم
فولات152 میکروگرم
کولین12.8 میلی گرم
ویتامین A8424 واحد بین المللی
ویتامین E0.75 میلی گرم
ویتامین K1640 میکروگرم

عوارض جانبی سبزی جعفری

سبزی جعفری اغلب در صورت استفاده در مقادیر غذایی ایمن تلقی می شود، در حالی که مصرف آن به صورت دارویی و برای مدت کوتاهی برای اکثر بزرگسالان به طور بالقوه بی خطر است، اما در عین حال می تواند در برخی افراد واکنش های آلرژیک در پوست ایجاد کند. در مورد مصرف دارویی. یا مقادیر بسیار زیادی سبزی جعفری، آن را اغلب ناامن می دانند . زیرا ممکن است منجر به عوارض جانبی شود. مانند کم خونی، مشکلات کلیوی یا کبدی.

علاوه بر این، سبزی جعفری را می توان در دوران بارداری به مقدار مغذی خورد، اما خوردن آن به مقدار زیاد در این دوره اغلب ناامن است . از آنجا که ممکن است باعث سقط جنین شود و برخی شواهد نشان داده اند که مصرف یک محصول حاوی ترکیبی از گیاهان دارویی. مصرف جعفری در سه ماه اول بارداری احتمال نقایص شدید مادرزادی را افزایش می دهد و به همین دلیل توصیه می شود از مصرف مقادیر زیاد آن در این دوران خودداری شود و لازم به ذکر است که اطلاعات کافی در مورد میزان ایمنی جعفری وجود ندارد. در دوران شیردهی ، بنابراین توصیه می شود که آن را در مقادیر تغذیه ای فقط مصرف کنید.

سبزی جعفری می تواند باعث حفظ سدیم و املاح در بدن شود که منجر به افزایش احتباس آب در بدن می شود و مواردی وجود دارد که در مصرف جعفری باید مراقب باشید که به موارد زیر اشاره می کنیم:

افراد مبتلا به دیابت: سبزی جعفری می تواند سطح قند خون را کاهش دهد، بنابراین به بیماران دیابتی توصیه می شود هنگام مصرف سبزی جعفری شاخص ها و سطوح پایین قند خون را کنترل کنند.

افراد مبتلا به فشار خون بالا: سبزی جعفری می تواند باعث حفظ سدیم و نمک در بدن شود که ممکن است فشار خون بالا را تشدید کند.

بیماران کلیوی: سبزی جعفری حاوی برخی مواد شیمیایی است که می تواند وضعیت بیمار کلیوی را بدتر کند و به همین دلیل به این افراد توصیه می شود از خوردن آن خودداری کنند.

بیماران جراحی: خوردن سبزی جعفری می تواند سطح گلوکز خون را کاهش دهد و می تواند در کنترل قند خون در حین و بعد از عمل اختلال ایجاد کند، بنابراین توصیه می شود حداقل دو هفته قبل از جراحی برنامه ریزی شده مصرف سبزی جعفری را متوقف کنید.

تداخلات دارویی سبزی جعفری
مصرف سبزی جعفری با برخی داروها با تداخلات همراه است که در زیر به این داروها اشاره می شود:

داروهای دیابت: مصرف مقادیر زیاد سبزی جعفری همراه با داروهای دیابت می تواند سطح قند خون را کاهش دهد و بنابراین توصیه می شود علاوه بر مشورت با پزشک، سطح آن را نیز کنترل کنید. نمونه هایی از این داروها عبارتند از: گلیمپراید، گلیبورید و انسولین و سطح تداخل در این مورد متوسط ​​است.

پنتوباربیتال : آب سبزی جعفری می تواند مدت ماندگاری این دارو در بدن را افزایش دهد که ممکن است منجر به افزایش اثر و عوارض آن شود و سطح تداخل در این مورد متوسط ​​است.

وارفارین : این داروی رقیق کننده خون است، زیرا خوردن مقادیر زیاد برگ سبزی جعفری باعث افزایش لخته شدن خون می شود که ممکن است اثر این دارو را در بدن کاهش دهد و میزان تداخل در این مورد متوسط ​​است.

دیورتیک : سبزی جعفری را می توان با این داروها مصرف کرد. مانند: کلروتیازید ، فوروزماید و کلرتالیدون که باعث از دست دادن آب بدن به مقدار زیاد می شود که ممکن است منجر به احساس سرگیجه و یک حالت قابل توجه شود. کاهش فشار خون، و سطح تداخل در این مورد متوسط ​​در نظر گرفته می شود.

آسپرین : مصرف این دارو باعث بدتر شدن وضعیت برخی از افراد حساس به سبزی جعفری می شود و به همین دلیل توصیه می شود از مصرف همزمان آنها خودداری شود و میزان تداخل در این مورد ساده است.

سوالات متداول سبزی جعفری

آیا سبزی جعفری فواید خاصی برای کودکان دارد؟

اطلاعاتی در مورد فواید سبزی جعفری برای کودکان در دسترس نیست.

آیا سبزی جعفری فواید خاصی برای زنان باردار دارد؟

هیچ اطلاعاتی در مورد در دسترس بودن فواید سبزی جعفری به ویژه برای زنان باردار در دسترس نیست، اما شایان ذکر است که روغن سبزی جعفری، آب آن و دانه‌های آن می‌توانند باعث تحریک انقباضات رحمی و در نتیجه بارداری شوند. به زنان توصیه می شود در این دوره از روغن، آب یا دانه های سبزی جعفری استفاده نکنند.

سبزی جعفری پخته چه فوایدی برای روده بزرگ دارد؟

اطلاعاتی در مورد فواید سبزی جعفری پخته شده برای روده بزرگ در دسترس نیست، اما به طور کلی سبزی جعفری یکی از گیاهانی است که برای سلامت دستگاه گوارش مفید است، زیرا یکی از گیاهان شناخته شده ای است که می تواند به بهبود روده کمک کند. علائم اختلالات گوارشی و خیساندن برگ یا دانه جعفری می تواند به رفع یبوست کمک کند.

سبزی جعفری پخته چه فوایدی برای پروستات دارد؟

در مورد فواید جوشانده سبزی جعفری برای پروستات اطلاعاتی در دست نیست.

فواید نوشیدن سبزی جعفری با معده خالی چیست؟

به ویژه در مورد فواید نوشیدن سبزی جعفری با معده خالی اطلاعاتی در دسترس نیست.

خواص سبزی جعفری برای شکم چیست؟

اطلاعاتی در مورد فواید سبزی جعفری برای شکم در دسترس نیست.

مضرات نوشیدن آب پز سبزی جعفری چیست؟

نوشیدن مقادیر زیاد سبزی جعفری پخته شده می تواند برای سلامتی خطرناک باشد، اگر از روغن سبزی جعفری یا دانه های آسیاب شده آن تهیه شده باشد، همانطور که قبلاً در بند آسیب های جعفری ذکر شد.

آیا سبزی جعفری برای کلیه ها مفید است؟

برخی از تحقیقات نشان می دهد که سبزی جعفری پخته شده می تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش دهد ، اما مطالعات در مورد این اثر در انسان محدود است و برخی تحقیقات نشان داده اند که می تواند کمی بر عوامل خطری که منجر به تشکیل سنگ کلیه می شود تأثیر بگذارد، اما هنوز وجود دارد. برای مطالعات بیشتر در مورد تأثیر آن باید توجه داشت که مصرف مقادیر زیاد سبزی جعفری برای افرادی که از مشکلات کلیوی رنج می برند توصیه نمی شود، علاوه بر این نیاز به مشورت با پزشک برای اطمینان از درجه ایمنی آن است. برای جلوگیری از بدتر شدن وضعیت کلیه استفاده کنید.

آیا سبزی جعفری برای فشار خون مفید است؟

هیچ اطلاعاتی در مورد تأثیر سبزی جعفری در کاهش فشار خون وجود ندارد و علاوه بر آن، همانطور که قبلاً در بند خسارت جعفری ذکر شد، این نگرانی وجود دارد که مصرف عصاره سبزی جعفری یا مقادیر زیاد آن باعث حفظ سدیم در بدن شود. و این ممکن است یک اثر معکوس ایجاد کند، و شما می توانید در مورد آن بیشتر بخوانید در پاراگراف به جعفری آسیب می رساند.

دانه سبزی جعفری چه فوایدی دارد؟

از دانه های سبزی جعفری برای خلاص شدن از شر گاز ، تسکین نفخ و درد قولنج استفاده می شود، اما هیچ مطالعه ای وجود ندارد که این اثر را ثابت کند.

روغن سبزی جعفری چه فوایدی دارد؟

روغن برگ یا سبزی جعفری بهتر از روغن دانه است روغن سبزی جعفری حاوی ترکیبی به نام پتروسلین و مقداری اسیدهای چرب است. به عنوان اسید اولئیک، اسید لینولئیک و اسید پالمیتیک، همچنین مشخص شد که اسانس دانه های سبزی جعفری بازسازی بافت های کبد را تحریک می کند، علاوه بر روغن برگ جعفری حاوی Myristicin، که دارای خواص کاهش دهنده سرطان است.

آیا روغن سبزی جعفری برای هموروئید مفید است؟

اطلاعاتی در مورد فواید روغن سبزی جعفری برای تسکین هموروئید در دسترس نیست .

جمع بندی :

سبزی جعفری از خانواده Apiaceae است، گیاهی است علفی چند ساله یا فقط دو ساله، برای استفاده از برگ های تازه آن برای تزئین برخی غذاها کشت می شود. مانند گوشت، ماهی و سبزیجات، علاوه بر استفاده از برگ های خشک برای طعم دادن به سالاد، سس، سوپ، خورش، تخم مرغ و غذاهای فرآوری شده که در گیاهان تازه رشد کرده ظاهر می شود و علاوه بر آن، گیاه کوچک تولید می کند.

 

همچنین بخوانید :

خواص شیر ​​شتر چیست ؟ مضرات آن کدام است

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا