تغذیهسلامتی

خواص دانه سویا چیست ؟ آیا ضرر هم دارد

خواص دانه سویا چیست : کاهش سطح قند : بیشتر شواهد نشان می‌دهد که مصرف سویا و فرآورده‌های آن، مانند فیبر سویا و سویا تخمیر شده، سطح قند خون را در افراد مبتلا به دیابت کاهش می‌دهد، اما در مصرف سویا با داروهایی که سطح قند خون را کاهش می‌دهند، باید احتیاط کرد. شایان ذکر است که محصولات سویا فرآوری شده مانند پروتئین سویا بر سطح قند خون تأثیر نمی گذارد.

از سوی دیگر، یک بررسی در سال 2019 که در دانشگاه علوم زندگی در لوبلین انجام شد، نشان داد که سویا ممکن است خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد و حساسیت سلول‌ها را به هورمون انسولین افزایش دهد، که پاسخ آن سلول‌ها به هورمون و جذب قند بیشتر؛ از آنجایی که مشکل مقاومت سلول ها به انسولین در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 رخ می دهد، زیرا سلول های آنها قند را کمتر جذب می کند و در جریان خون باقی می ماند که باعث ایجاد خطر برای بدن می شود.

سویا

خواص دانه سویا چیست

سطح کلسترول را کاهش دهید : در یک بررسی در سال 2015 که در مجله تغذیه بریتانیا منتشر شد، محققان دریافتند که خوردن محصولات سویا باعث افزایش کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) یا کلسترول “خوب” و کاهش کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم یا کلسترول “بد” (LDL) می شود. به ویژه در افرادی که سطح کلسترول بالایی دارند، اما مکمل های سویا اثری مشابه محصولات سویا بر روی سطح کلسترول ندارند و مکمل های ایزوفلاون سویا این اثر را ندارند، بنابراین مصرف سویا در غذا به جای مکمل ترجیح داده می شود.

همچنین فیبر و فسفولیپیدهای موجود در سویا در کاهش سطح کلسترول مضر نقش دارند در مطالعه ای که در مجله اروپایی تغذیه در سال 2005 منتشر شد و بر روی 121 بیمار مبتلا به کلسترول بالا انجام شد، آنها 25 نفر را خوردند. گرم پروتئین سویا با یا بدون فیبر و فسفولیپید سویا به مدت 8 هفته و نتیجه این بود که مصرف پروتئین سویا با فیبر و فسفولیپیدها سطح کلسترول را بیش از دو برابر مصرف پروتئین سویا به تنهایی کاهش داد.

کاهش فشار خون

سویا حاوی مقدار زیادی پروتئین و کربوهیدرات کمی است. که در صورت مصرف منظم آن را به غذای مناسبی برای کاهش فشار خون تبدیل می کند، زیرا 2 تا 5 امتیاز از سطح فشار خون سیستولیک کاهش می دهد و اگرچه درصد کمی به نظر می رسد، ممکن است در کاهش خطر ابتلا به این بیماری نقش داشته باشد.

کاهش علائم سندرم روده تحریک پذیر

در یک مطالعه کوچک که در سال 2015 در مجله بیماری های گوارشی خاورمیانه منتشر شد، به 67 فرد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر کپسول های حاوی ایزوفلاون سویا به مدت 6 هفته داده شد. با این حال، بهبود قابل توجهی در کیفیت زندگی آنها نشان داده شده است و مطالعات بیشتر هنوز نیاز به دانستن تأثیر سویا بر IBS وجود دارد.

کاهش خطر بیماری کلیوی در افراد مبتلا به دیابت

مصرف پروتئین سویا به عنوان بخشی از رژیم غذایی به جای پروتئین حیوانی به تسکین علائم کمک می کند و خطر بیماری کلیوی را در افراد دیابتی کاهش می دهد، اما این مزیت یکی از فواید شیر سویا نیست.

شایان ذکر است که محصولات سویا حاوی مقادیر زیادی ماده شیمیایی به نام اگزالات است که جزء اصلی سنگ کلیه است. بنابراین، خوردن محصولات سویا ممکن است خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد و محصولات سویا حاوی مواد شیمیایی مانند: فیتواستروژن است که ممکن است در مقادیر زیاد مصرف شود، به ویژه در افراد مبتلا به نارسایی کلیوی یا کسانی که سابقه بیماری در خانواده دارند. ، به آنها توصیه می شود از خوردن مقادیر زیاد محصولات سویا خودداری کنند.

رفع اسهال

دادن به نوزادان مبتلا به اسهال غنی شده با شیر خشک فیبر سویا به تنهایی، یا با محلول های آبرسانی خوراکی، می تواند طول مدت اسهال را در مقایسه با استفاده از شیر خشک تهیه شده از شیر گاو کاهش دهد.

با وجود این، سایر مطالعات نشان دادند که استفاده از فرآورده های شیر سویا با استفاده از فرآورده های شیر گاو تفاوتی ندارد و هنوز مطالعات بیشتری برای دانستن تأثیر سویا بر اسهال مورد نیاز است.

سویا

کاهش علائم سندرم متابولیک

اکثر تحقیقات نشان می دهد که مصرف محصولات سویا حاوی پروتئین سویا، سطح قند خون افراد مبتلا به سندرم متابولیک را کاهش می دهد، وضعیتی که خطر ابتلا به دیابت و بیماری قلبی را افزایش می دهد.

مطالعه ای که در سال 2007 در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شد نشان داد که رژیم غذایی حاوی آجیل سویا – که دانه های سویا هستند که در آب خیس می شوند، سپس فیلتر می شوند و برشته می شوند – قند خون و کلسترول بد را در زنان کاهش می دهد. این مطالعه همچنین نشان داد که رژیم غذایی مصرف آجیل سویا نسبت به رژیم غذایی حاوی پروتئین سویا در بهبود علائم سندرم متابولیک در زنان بهتر است.

خطر بیماری قلبی را کاهش دهید

برخی شواهد اولیه حاکی از آن است که خوردن یک رژیم غذایی غنی از سویا خطر حمله قلبی، مرگ ناشی از بیماری قلبی یا سکته را در زنان یائسه کاهش می دهد و این شامل زنان یا مردان قبل از یائسگی نمی شود.

همچنین، خوردن سویا به عنوان جایگزینی برای محصولات لبنی و غذاهای با منشاء حیوانی که حاوی مقدار زیادی چربی هستند، ممکن است به حفظ سلامت قلب و کاهش کلسترول مضر با مصرف حداقل 20 گرم پروتئین سویا در روز کمک کند.

بهبود عملکرد مغز

سویا حاوی نوعی ایزوفلاون به نام دایدزین است که اعتقاد بر این است که در کاهش زوال شناختی یا بیماری های مربوط به شناخت یا رفتار نقش دارد. یک مطالعه در سال 2016 منتشر شده در Current Medicinal Chemistry نشان داد که خوردن دانه سویا ممکن است خطر از دست دادن حافظه مرتبط با افزایش سن و کاهش مهارت های تفکر را کاهش دهد.

کاهش قولنج در کودکان
یک بررسی در سال 2012 در دانشگاه لیون نشان داد که استفاده از شیر خشک سویا ممکن است کولیک را در نوزادان کاهش دهد.

اگرچه ساکارز و فیبر موجود در ترکیب غذای سویا ممکن است به تسکین قولنج در نوزادان کمک کند، اما هنوز مطالعات بیشتری برای تایید این مزیت مورد نیاز است.

کاهش علائم بیماری کرون

یک مطالعه منتشر شده در مجله اروپایی گوارش و کبد در سال 2000 نشان داد که خوردن رژیم غذایی حاوی سویا و بدون لاکتوز ممکن است وضعیت تغذیه را بهبود بخشد و وزن بدن را افزایش دهد، بدون اینکه متابولیسم انرژی را در بیماران مبتلا به بیماری کرون تحت تاثیر قرار دهد. در فعالیت بدنی، و کسانی که به عدم تحمل لاکتوز مبتلا هستند.

خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهید

چندین مطالعه اولیه نشان داد که خوردن سویا ممکن است خطر ابتلا به چندین نوع سرطان از جمله سرطان روده بزرگ، سرطان ریه و سرطان پروستات را به دلیل خواص ضد سرطانی آن کاهش دهد، که تجزیه و تحلیل جامع تعدادی از مطالعات منتشر شده است. در مجله اپیدمیولوژی سرطان، نشانگرهای زیستی و پیشگیری در سال 2000، مصرف محصولات تخمیر شده و تخمیر نشده سویا ممکن است خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش دهد، اما همه این مطالعات تأثیر سایر غذاهای مصرف شده توسط شرکت کنندگان را که ممکن است بر نتیجه تأثیر بگذارد را در نظر نگرفتند. از جمله: میوه ها و سبزیجات و نمک خوراکی.

مصرف مقادیر زیاد ایزوفلاون های سویا نیز ممکن است خطر ابتلا به سرطان ریه را کاهش دهد، و در یک مطالعه در سال 2018 که در Nutrients منتشر شد، اشاره شد که خوردن سویا به عنوان بخشی از رژیم غذایی ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را در مردان کاهش دهد.

شایان ذکر است که از مصرف غذاهای حاوی سویا برای افراد مبتلا به سرطان مثانه یا افرادی که در معرض خطر بالای ابتلا به آن هستند، مانند داشتن سابقه خانوادگی سرطان مثانه، باید خودداری شود. زیرا محصولات سویا ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهند.

کاهش ویروس هپاتیت C

مصرف مکمل های سویا ممکن است سطح یک آنزیم ناقل به نام آلانین ترانس آمیناز یا ALT را در بیماران هپاتیت C کاهش دهد و در نتیجه التهاب را در آنها کاهش دهد. همچنین بر اساس یک مطالعه گروهی از بیماران بیماری کبد چرب را در بیماران مبتلا به هپاتیت C تسکین داد. منتشر شده در مجله جهانی گوارش در سال 2012.

تقویت عضلات

بر اساس بررسی سال 2015 در دانشگاه توکوشیما، مصرف مکمل های پروتئین سویا ممکن است به کاهش خطر آتروفی عضلانی ناشی از فلج کمک کند.

بهبود موارد آرتریت دژنراتیو

مطالعه‌ای که در سال 2004 در Phytomedicine منتشر شد، نشان داد که مصرف مکمل‌های پروتئین سویا ممکن است به افزایش دامنه حرکتی مفاصل، تسکین درد و بهبود کیفیت زندگی در افراد مبتلا به استئوآرتریت کمک کند.

کاهش وزن

ما اغلب در مورد فواید سویا برای چاق شدن می شنویم در واقع ممکن است برای کاهش وزن مفید باشد نه برای افزایش آن، اما نتایج مطالعات در تعیین فایده مصرف ایزوفلاون سویا در کاهش وزن متفاوت بوده است. یک متاآنالیز منتشر شده در Nutrition در سال 2013 نشان داد که مصرف مکمل های ایزوفلاون سویا ممکن است به کاهش وزن در زنان یائسه کمک کند و همچنین اشاره شد که به کنترل قند خون و سطح انسولین آنها کمک می کند.

از سوی دیگر، بررسی اخیر منتشر شده در مجله تغذیه پیشرفته در سال 2017، شامل بیش از 40 مطالعه در مورد تأثیر مصرف پروتئین سویا بر کاهش وزن، کاهش دور کمر و توده چربی بود. نتایج برای تایید این مزایا است. کاهش وزن به صورت کاهش در شاخص توده بدنی، تنها تحت شرایط خاص، در گروه خاصی از زنان که کمتر از 100 میلی گرم مکمل ایزوفلاون سویا در روز برای دوره ای بین دو تا شش ماه مصرف می کردند نشان داده شد.

به طور کلی، شواهد علمی کافی برای اثبات نقش مکمل های ایزوفلاون سویا در کاهش وزن در مقایسه با پروتئین آب پنیر یا کازئین وجود ندارد.

فواید سویا برای زنان

سویا فوایدی برای سلامتی زنان دارد . مانند کاهش علائم یائسگی، بهبود شرایط زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک و مزایای دیگر.

عوارض جانبی سویا

مصرف غذاهای حاوی پروتئین سویا یا خوردن محصولات پروتئینی سویا اغلب بی خطر تلقی می شود و مصرف مکمل های غذایی حاوی عصاره سویا در صورت استفاده کوتاه مدت و برای مدتی که بیش از 6 ماه نباشد، احتمالاً ایمن است، اما ممکن است به سویا برای مردان آسیب برساند. زنان هنگام استفاده از دوزهای بالای آن در طولانی مدت، و در زیر اطلاعاتی در مورد درجه ایمنی سویا برای برخی موارد آمده است:

زنان باردار و شیرده: مصرف سویا در مقادیر متوسط ​​در دوران بارداری و شیردهی اغلب بی‌خطر تلقی می‌شود ، اما مصرف آن در مقادیر زیاد در دوران بارداری احتمالاً بی‌خطر است، زیرا ممکن است باعث ایجاد خطر برای رشد جنین در این دوره شود.

کودکان: مصرف سویا توسط کودکان در مقادیر متوسط ​​در غذا یا شیر خشک نوزادان تا حد زیادی بی خطر تلقی می شود ، اما با وجود فواید شیر سویا، نمی توان از آن استفاده کرد که برای نوزادان به عنوان جایگزینی برای شیر در نظر گرفته نشده است. زیرا این امر ممکن است منجر به کمبود برخی مواد مغذی برای آنها شود و این امکان وجود دارد که مصرف سویا برای کودکان مبتلا به آلرژی به شیر ناامن باشد. از آنجایی که آنها اغلب از حساسیت به سویا نیز رنج می برند و به طور کلی ترجیح داده می شود از دانه های سویا برای کودکان به مقدار زیاد استفاده نشود زیرا شواهد کافی مبنی بر ایمنی آن وجود ندارد.

از جمله مضرات سویا برای مردان و زنان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

افراد مبتلا به رینیت آلرژیک: افراد مبتلا به رینیت آلرژیک یا به اصطلاح رینیت آلرژیک، اغلب به پوسته سویا حساسیت دارند.

مبتلایان به آسم: ترجیحاً از مصرف محصولات سویا توسط افراد مبتلا به آسم اجتناب شود. احتمال ابتلا به آلرژی به سویا در آنها بیشتر است.

کودکان مبتلا به فیبروز کیستیک: خوردن شیر سویا ممکن است در تجزیه و تحلیل پروتئین های بدن در بدن کودکان مبتلا به این بیماری اختلال ایجاد کند، بنابراین بهتر است از خوردن محصولات سویا خودداری کنید.

افراد مبتلا به کم کاری تیروئید: خوردن سویا ممکن است وضعیت افراد مبتلا به کم کاری تیروئید را بدتر کند.

ارزش غذایی سویا

جدول زیر محتوای مواد مغذی موجود در یک فنجان یا معادل 186 گرم دانه سویا را نشان می دهد: 

عنصر تغذیه ایتعداد
کالری830 کالری
اب15.9 گرم
پروتئین67.9 گرم
چربی ها37.1 گرم
کربوهیدرات ها56.1 گرم
فیبر رژیمی17.3 گرم
کلسیم515 میلی گرم
اهن29.2 میلی گرم
منیزیم521 میلی گرم
فسفر1310 میلی گرم
پتاسیم3340 میلی گرم
سدیم3.72 میلی گرم
فلز روی9.1 میلی گرم
فلز مس3.08 میلی گرم
منگنز4.68 میلی گرم
سلنیوم33.1 میکروگرم
ویتامین سی11.2 میلی گرم
ویتامین B11.63 میلی گرم
ویتامین B21.62 میلی گرم
ویتامین B33.02 میلی گرم
ویتامین B51.48 میلی گرم
ویتامین B60.701 میلی گرم
فولات698 میکروگرم
ویتامین A40.9 IU
ویتامین E1.58 میلی گرم
ویتامین K87.4 میکروگرم

همچنین بخوانید :

خواص پوست انار چیست ؟ فواید آن را بشناسیم

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا