تغذیهسلامتی

خواص انار چیست ؟ با فواید انار آشنا شوید

خواص انار چیست ؟ با فواید انار آشنا شوید : فواید شگفت انگیز انار برای سلامتی

خواص انار کاهش فشار خون

برخی شواهد نشان می دهد که نوشیدن روزانه آب انار ممکن است فشار خون سیستولیک را کاهش دهد. یعنی بالاترین عدد در خوانش فشار خون، بین 5 تا 21 درصد، اما فشار خون دیاستولیک یا عدد پایین را کاهش نداد.

خواص انار دیابت

آب انار و پوست آن حاوی پونیکالاژین ها هستند که آنتی اکسیدان های قدرتمندی هستند. نشان داده شده است که فعالیت آنتی اکسیدانی انار سه برابر فعالیت آنتی اکسیدانی چای سبز است، علاوه بر این روغن هسته انار حاوی اسید پونیسیک اسید است. که با اثرات بیولوژیکی قوی آن مشخص می شود و عصاره این دانه ها علاوه بر بهبود حساسیت به انسولین می تواند به کاهش سطح گلوکز خون کمک کند.

انار

افزایش عملکرد ورزشی

پس از ورزش، بدن در معرض شرایطی قرار می گیرد که به عنوان استرس اکسیداتیو شناخته می شود. این وضعیت یک پاسخ طبیعی به بدن هنگام فعالیت بدنی است و مشاهده شده است که آنتی اکسیدان های موجود در انار با بهبود عملکرد ورزشی و افزایش قدرت عضلانی به کاهش این وضعیت کمک می کند. از جمله مهم ترین آنتی اکسیدان های موجود در انار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اسید گالیک: (به انگلیسی: Gallic acid); یکی از پلی فنول های موجود در آب انار است که باعث ریکاوری عضلات و افزایش قدرت می شود؟

کوئرستین: عملکرد ورزشی را بهبود می بخشد.

نیترات‌: که در صورت مصرف در بدن به اکسید نیتریک تبدیل می‌شوند و نشان داده شده است که با انبساط رگ‌های خونی، اکسیژن رسانی به ماهیچه‌ها را افزایش می‌دهد که به بهبود عملکرد عضلات و تاخیر در احساس خستگی کمک می‌کند.

خواص انار کاهش وزن

مصرف انار می تواند بر وزن تاثیر بگذارد، اما این نیاز به مطالعات بیشتری برای اثبات آن دارد.به طور کلی، خوردن انواع میوه ها در یک رژیم غذایی سالم ضروری است و اکثر آنها کم کالری و سرشار از فیبر و مواد مغذی هستند که به افزایش احساس سیری و کاهش وزن . .

همچنین هیچ مطالعه و اطلاعاتی مبنی بر فواید خاص مصرف آب انار برای شکمبه وجود ندارد، اما همانطور که قبلا در مقاله ذکر کردیم، خوردن انار به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم ممکن است به کاهش وزن کمک کند.

کمک به تسکین آرتریت

بر اساس یک مطالعه بالینی منتشر شده در مجله Food Biochemistry در سال 2019 ، انار حاوی ترکیبات گیاهی است که اثر ضد التهابی دارد و عصاره انار می تواند آنزیمی را که باعث درد مفاصل در افراد مبتلا به آرتریت دژنراتیو می شود، مهار کند . لازم به ذکر است که این اثر هنوز به مطالعات انسانی بیشتری برای تایید آن نیاز دارد.

به مبارزه با عفونت لثه کمک کنید

علاوه بر نقش ترکیبات گیاهی در کاهش التهاب، به مقاومت در برابر برخی از انواع میکروارگانیسم های مضر مانند: برخی از انواع باکتری ها و مخمرهای کاندیدا آلبیکنس نیز کمک می کنند.

شایان ذکر است که خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی انار ممکن است در کاهش خطر ابتلا به برخی از انواع عفونت ها و التهاب هایی که ممکن است دهان را درگیر کند مانند: پریودنتیت، التهاب لثه و استوماتیت مرتبط با دندان مصنوعی نقش داشته باشد.

بهبود موارد اختلال نعوظ

استفاده از آب انار به کاهش وضعیت افراد مبتلا به اختلال نعوظ کمک می کند، که در آنجا ذکر شد که نوشیدن روزانه حدود 237 میلی لیتر آب انار به بهبود وضعیت ناتوانی جنسی کمک می کند، که از درجات خفیف تا متوسط ​​متغیر است.

افزایش سطح آنتی اکسیدان

بر اساس یک مطالعه بالینی در سال 2016 که در مجله بین المللی تحقیقات تغذیه و ویتامین منتشر شد، مصرف آب انار، آب پرتقال و سایر میوه های غنی از آنتی اکسیدان به افزایش سطح آنتی اکسیدان در بیماران مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی کمک کرد.

 

انار

انار سلامت قلب را بهبود می بخشد

انار به دلیل نقشی که در کاهش خطر ابتلا به بیماری ایسکمیک قلبی دارد، دارای خواصی است که از قلب محافظت می کند و طبق یک مطالعه بالینی که در مجله منتشر شده است، نوشیدن 220 میلی لیتر آب انار به محافظت از قلب و بهبود سلامت آن کمک می کند.

مکمل‌های انار همچنین می‌توانند برای بیماری‌های قلبی عروقی مفید باشند، با این حال، کارشناسان مؤسسه ملی بهداشت تاکید کردند که تحقیقات در مورد سهم بالقوه انار در کاهش عوامل بیماری‌های قلبی بی‌نتیجه است و هنوز مطالعات بیشتری برای تایید آن مورد نیاز است.

قطر رگ های خونی را بهبود می بخشد

استفاده از عصاره انار قبل از ورزش به بهبود جریان رگ های خونی کمک می کند، علاوه بر آن خستگی ناشی از ورزش را کاهش می دهد.

علاوه بر این، مصرف آب انار برای مدت کوتاهی ممکن است باعث افزایش تعداد گلبول های قرمز، سطح هموگلوبین و اندازه سلول های انباشته شود. یا آنچه به نام هماتوکریت شناخته می شود. بر اساس مطالعه ای که در سال 2017 در (Experimental and Therapeutic Medicine) منتشر شد، یعنی حجم گلبول های قرمز نسبت به حجم کل خون، و تجزیه آنها را کاهش می دهد.

علائم بیماران آلزایمر را بهبود می بخشد

آب انار با محتوای غنی از آنتی اکسیدان ها مشخص می شود که به جلوگیری از آسیب رادیکال های آزاد به سلول های مغز کمک می کند و ممکن است به طور غیرمستقیم با محافظت از قلب در برابر آسیب رادیکال های آزاد به حفظ عملکرد مغز کمک کند، زیرا مغز برای عملکرد طبیعی به سیستم گردش خون وابسته است. بر این اساس اعتقاد بر این است که انار ممکن است خطر ابتلا به برخی از بیماری ها را کاهش دهد. به عنوان بیماری آلزایمر، طبق یک مطالعه بالینی منتشر شده در (Journal of Food Bioactives) در سال 2019.

ممکن است خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد

عصاره انار ممکن است به کند کردن تکثیر سلول های سرطانی یا حتی مرگ آنها کمک کند، زیرا خواص آنتی اکسیدانی آن مشخص می شود و حاوی ترکیبات گیاهی است که از سلول ها در برابر خطر سرطان محافظت می کند. خاطرنشان شده است که عصاره انار به مهار آن کمک کرده است. رشد سلولی؛ طبق مطالعه ای که در سال 2018 در مجله Pharmacological Research منتشر شد، ژن هایی را که به ترمیم DNA سلول کمک می کنند، کاهش می دهد، که باعث مرگ برنامه ریزی شده سلول های سرطانی قبل از تقسیم یا تکثیر آنها می شود.

انار

خواص انار برای معده و دستگاه گوارش

مصرف آب انار می تواند سلامت گوارش را بهبود بخشد و همچنین سطح التهاب روده را کاهش دهد و به همین دلیل برای افرادی که بیماری های التهابی روده دارند مفید است. این به دلیل این واقعیت است که حاوی ترکیبی به نام Urolithin A است. که از تعامل آنتی اکسیدان های معروف به پلی فنول در انار با باکتری های روده حاصل می شود و دارای مشتق مصنوعی به نام UAS03 است که به تقویت نواحی متصل کننده سلول های تشکیل دهنده بافت های پوشاننده روده کمک می کند و در نتیجه از عبور سموم جلوگیری می کند. بر اساس مطالعه ای که توسط دانشگاه لوئیزویل در سال 2019 انجام شد، علاوه بر رفع عدم تعادلی که ممکن است در سپتوم روده ایجاد شود، التهاب ایجاد می کند.

با این حال، باید توجه داشت که مصرف انار ممکن است تضمینی برای ظاهر نشدن علائم IBD نباشد، زیرا باکتری‌هایی که به تولید urolithin A کمک می‌کنند ممکن است در مقادیر کم وجود داشته باشند یا اصلاً وجود نداشته باشند . و به گفته متخصصان شرکت کننده در این مطالعه به بیماران مبتلا به این شرایط توصیه می شود برای حفظ این باکتری ها از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنند.

فواید انار برای زنان باردار و جنین

انار یکی از غذاهای غنی از بسیاری از مواد مغذی مهم برای سلامتی زن باردار مانند: کلسیم، فولات، پروتئین، فیبر و ویتامین K است که برای سلامت استخوان ها مهم است و آهن موجود در آن به کاهش کمک می کند. خطر کمبود آهن وجود دارد و بر اساس برخی مطالعات اعتقاد بر این است که آب انار ممکن است خطر آسیب به جفت را کاهش دهد.

بر اساس یک مطالعه اولیه، مصرف آب انار توسط مادر باردار، که رشدش جنین را مختل می کند، ماده سفید موجود در سیستم عصبی را بهبود می بخشد و اتصال عملکردی مغز را بهبود می بخشد که به واکنش به احساسات و تعاملات اجتماعی کمک می کند. منتشر شده در مجله (PloS). One) در سال 2019.

فواید انار برای بیماران دیالیزی

انار با محتوای غنی از ترکیبات دارای خواص ضد التهابی مشخص می شود، مصرف آب انار توسط بیماران دیالیزی ممکن است به کاهش نیاز به مراجعه به بیمارستان ها برای درمان عفونت کمک کند، علاوه بر این، طبق یک مطالعه بالینی منتشر شده در (ژورنال علوم غذا و کشاورزی) در سال 2019، نوشیدن آب انار به کاهش استرس اکسیداتیو، فشار خون، کلسترول و سطوح تری گلیسیرید در بیماران دیالیزی کمک می کند.

ارزش غذایی انار

جدول زیر محتوای یک انار با وزن 282 گرم مواد مغذی را بر اساس گزارش وزارت کشاورزی ایالات متحده نشان می دهد:

عنصر تغذیه ای
ارزش غذایی
کالری
234 کالری
اب
219.76 میلی لیتر
پروتئین
4.71 گرم
چربی ها
3.30 گرم
کربوهیدرات ها
52.73 گرم
فیبر
11.3 گرم
قندها
38.55 گرم
پتاسیم
666 میلی گرم
کلسیم
28 میلی گرم
منیزیم
34 میلی گرم
اهن
0.85 میلی گرم
سدیم
8 میلی گرم
فسفر
102 میلی گرم
فلز روی
0.99 میلی گرم
ویتامین B1
0.189 میلی گرم
ویتامین B2
0.149 میلی گرم
ویتامین B3
0.826 میلی گرم
ویتامین B6
0.211 میلی گرم
فولات
107 میکروگرم
ویتامین سی
28.8 میلی گرم
ویتامین E
1.69 میلی گرم
ویتامین K
46.2 میکروگرم

میزان ایمنی مصرف انار

مصرف عصاره انار توسط اکثر افراد اغلب بی خطر تلقی می شود و عوارضی ایجاد نمی کند.در مورد مصرف عصاره انار احتمالا بی خطر است و آنچه برخی از انواع میوه های دیگر باعث ایجاد واکنش آلرژیک و بروز علائم آلرژی در برخی افراد می شود. مانند: خارش، نفخ، آبریزش بینی و آبریزش بینی، و تنگی نفس.

اما شایان ذکر است که ممکن است برخی از قسمت های انار برای مصرف بی خطر نباشد، مانند: پوست، ساقه یا ریشه آن، زیرا حاوی مقدار زیادی سم هستند . توصیه می شود از آنها اجتناب کنید.

مصرف انار در برخی گروه ها با احتیاط هایی همراه است، از جمله موارد زیر:

بیماران مبتلا به فشار خون پایین

نوشیدن آب انار ممکن است فشار خون را اندکی کاهش دهد و بنابراین نوشیدن این آب توسط بیماران با فشار خون پایین ممکن است خطر ابتلا به فشار خون پایین را افزایش دهد و نوشیدن آب انار همراه با داروهای فشار خون بالا : مانند کاپتوپریل (به انگلیسی Captopril, Enalapril) لیزینوپریل و رامیپریل ممکن است باعث کاهش قابل توجه سطوح آن شوند و این تداخل متوسط ​​در نظر گرفته می شود.

بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار خواهند گرفت

مصرف انار که سطح فشار خون را کاهش می دهد ممکن است بر کنترل فشار خون در حین و بعد از جراحی تأثیر بگذارد، بنابراین توصیه می شود حداقل دو هفته قبل از تاریخ برنامه ریزی شده جراحی، انار نخورید.

تداخلات دارویی

کاربامازپین دارویی است که در درمان صرع و دردهای عصبی مورد استفاده قرار می گیرد و این تداخل در گروه متوسط ​​طبقه بندی می شود و مصرف آب انار ممکن است سرعت تجزیه و تحلیل این دارو را در بدن کاهش دهد که ممکن است باعث افزایش اثر و ظهور آن شود. عوارض جانبی مرتبط با مصرف آن

روزوواستاتین: این تداخل متوسط ​​در نظر گرفته می شود، زیرا نوشیدن آبمیوه ممکن است بر سرعت متابولیسم این دارو در کبد تأثیر بگذارد که باعث افزایش اثر آن و بروز عوارض جانبی می شود.

وارفارین: تداخل این دارو با آب انار متوسط ​​است، زیرا نوشیدن آب انار ممکن است سرعت متابولیسم این دارو را در بدن کاهش دهد که ممکن است اثر و عوارض آن را افزایش دهد.

سوالات متداول در مورد فواید انار:

آیا انار برای اسهال مفید است یا یبوست؟

مطالعه‌ای که در سال 2018 در مجله Annals of Agricultural Science منتشر شد، در مورد تأثیر عصاره آب پوست انار در برابر دو نوع باکتری که باعث اسهال می‌شوند، انجام شد. باکتری های سرئوس و سالمونلا تیفی مشاهده شده است که پوست انار به دلیل دارا بودن ترکیبات فنلی زیاد دارای فعالیت ضد باکتریایی است که تاثیر مثبتی بر تسکین اسهال و بهبود وضعیت افراد مبتلا به آن دارد.

لازم به ذکر است که در بین برخی شایع شده است که انار ممکن است برای موارد یبوست مفید باشد و این ممکن است به دلیل محتوای بالای فیبر غذایی نامحلول آن باشد که 80 درصد از کل فیبر موجود در انار را تشکیل می دهد. تحقیقات منتشر شده در مجله بین المللی میکروبیولوژی کنونی و علوم کاربردی 2014.
این نوع در افزایش فعالیت روده نقش دارد، البته باید توجه داشت که انار ممکن است در برخی از افرادی که از یبوست مزمن رنج می برند، یبوست را برطرف نکند.  همچنین شایان ذکر است که مصرف انار به مقدار زیاد توسط افراد مبتلا به یبوست شدید، مداوم یا مزمن ممکن است خطر انسداد روده را افزایش دهد.

آیا خوردن انار با معده خالی فوایدی دارد؟

هیچ مطالعه و اطلاعاتی مبنی بر فواید مصرف انار با معده خالی وجود ندارد.

آیا انار فواید خاصی برای کودکان دارد؟

هیچ مطالعه و اطلاعاتی مبنی بر فواید خاص مصرف انار توسط کودکان وجود ندارد.

آیا انار برای هموروئید مفید است؟

انار معمولا توسط برخی برای هموروئید استفاده می شود، اما شواهد کافی برای اثربخشی آن در این موارد وجود ندارد.

آیا انار در موارد میکروب معده مفید است؟

انار فواید بسیاری برای بدن دارد، از جمله داشتن اثر ضد میکروبی در برابر 40 نوع میکروب که باعث مسمومیت غذایی می شوند. مطالعه ای که در مجله غذای دارویی در سال 2013 منتشر شد نشان داد که آب انار رشد 8 نوع باکتری را مهار می کند. از جمله: هلیکوباکتر پیلوری یا هلیکوباکتر پیلوری که باعث سوزش سر دل می شود.

همچنین بخوانید : 

خواص پونه کوهی چیست ؟ چه فوایدی دارد

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا