سلامتیکودک

تغذیه نوزاد در ماه هفتم چیست ؟

تغذیه نوزاد در ماه هفتم : کودک استقلال و رشد شخصیت خود را از ماه هفتم آغاز می کند و در این سن کودک باید از قبل شروع به خوردن غذاهای جامد کرده باشد و همچنان غذاها با بافت های جدید برای کودک ارائه شود و ارزش دارد. با اشاره به اینکه نیازی به عجله در این مرحله نیست، زیرا کودک به زمان کافی برای سازگاری با غذاها و بافت های جدید و عادت کردن به آنها نیاز دارد و برخی از کودکان همچنان در این سن به شیر مادر یا شیر خشک به عنوان منبع اصلی تغذیه نیاز دارند. به طور کلی؛ کودکان در نیازهای خود متفاوت هستند و مادر باید نیازها و تحولات کودک را در هنگام غذا دادن به او دنبال کند.

غذاهای مناسب برای کودک در ماه هفتم

باید دقت کرد که غذای کامل کودک تامین شود تا بتواند از همه گروه های غذایی غذا تهیه کند که با مثال هایی به شرح زیر می پردازیم:

سبزیجات پخته شده و میوه های نرم

کودک در ماه هفتم می تواند سبزیجات بخارپز شده مانند نخود، لوبیا، گل کلم، کلم بروکلی، سیب زمینی شیرین، هویج و چغندر بخورد. همچنین می توان سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج و تکه هایی از میوه های نرم مانند طالبی را مصرف کرد. هندوانه، گلابی، انبه و موز قابل سرو است. در اینجا نکاتی در مورد معرفی سبزیجات و میوه ها به کودکان در ماه هفتم آمده است:

توصیه می شود با پوره میوه ها و سبزیجات شروع کنید و هر 3 تا 5 روز یک بار نوع جدیدی از غذا معرفی شود. دسرهای میوه ای یا مخلوط میوه با شکر اضافه توصیه نمی شود.

میوه ها و سبزیجات بدون افزودنی بهترین گزینه هستند، زیرا نیازی به افزودن نمک ، شکر، شربت، روغن، کره و سایر چربی ها نیست.

حتما هسته ها و دانه ها را جدا کنید و میوه ها را به قطعات کوچک برش دهید یا له کنید.

غذاها و غلات نشاسته ای مناسب

غذاهای نشاسته ای را می توان برای به دست آوردن بافت مناسب پخت و له کرد و غلات را می توان با شیر مادر یا شیر خشک برای کودکان مخلوط کرد. غذاهای نشاسته ای مناسب برای کودکان عبارتند از: سیب زمینی ، برنج، ماکارونی، سوپ جو، جو، نشاسته ذرت، کینوا و نان

غذاهای غنی از پروتئین

منابع حیوانی منابع خوبی از پروتئین هستند، مانند: گوشت، مرغ، ماهی بدون استخوان و تخم مرغ خوب پخته شده. پروتئین همچنین در منابع گیاهی مانند: عدس، حبوبات، نخود، لوبیا، نخود، آجیل آسیاب شده یا آجیل موجود است. رب هایی مانند بادام، بادام زمینی، گردو، بادام هندی، و در اینجا نکاتی وجود دارد که هنگام معرفی غذاهای غنی از پروتئین به کودکان در ماه هفتم باید رعایت کنید:

هنگامی که شروع به معرفی آن به نوزاد می کنید از گوشت آبکش شده و پوره شده استفاده کنید و اگر گوشت له شده خیلی غلیظ است می توان آن را با شیر مادر یا شیر خشک مخلوط کرد.

از مخلوط کردن گوشت و سبزیجات با هم خودداری کنید تا زمانی که هر غذای موجود در مخلوط به طور جداگانه امتحان شود و مطمئن شوید که کودک به هیچ یک از مواد واکنش آلرژیک نشان نمی دهد.

از مصرف گوشت سرخ شده، سس و سس خودداری کنید.

مقدار کمی از برخی محصولات لبنی

مقدار کمی شیر گاو را فقط برای پخت و پز کودکان از ماه ششم می توان استفاده کرد، اما باید تا یک سالگی کودک صبر کرد تا شیر گاو به عنوان نوشیدنی اصلی به او داده شود و تا آن زمان شیر مادر یا شیر خشک بهترین گزینه برای کودک است.

تعداد و مقدار وعده های غذایی کودک در ماه هفتم

غذای کمکی باید در سنین 8-6 ماهگی دو تا سه بار در روز به کودکان داده شود و توصیه می شود به مرور زمان مقدار غذایی که کودک می خورد به تدریج افزایش یابد زیرا اشتهای او به طور طبیعی با افزایش اشتهای او افزایش می یابد. رشد می کند و تا هشت یا نه ماهگی می تواند روزی سه وعده غذا بخورد، کودک در برخی روزها می تواند مقدار زیادی غذا بخورد و در روزهای دیگر کمی که برای کودکی که هنوز در حال یادگیری غذا و غذا خوردن است طبیعی است. ممکن است تا زمانی که کودک به غذاهای جدید عادت کند، تلاش های زیادی انجام شود، و در اینجا مقادیری که معمولاً توصیه می شود در ماه هفتم به کودکان ارائه شود، توضیح داده شده است:

شیردهی یا شیر خشک: 3-5 بار در روز یا حدود 880-940 میلی لیتر شیر در روز.

غلات خشک غنی شده با آهن برای نوزادان: 3-5 قاشق غذاخوری و می توان آن را با شیر مخلوط کرد.

میوه ها: 2-3 قاشق غذاخوری میوه های له شده دو بار در روز.

سبزیجات: ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری سبزیجات له شده دو بار در روز.

گوشت و غذاهای پروتئینی: 1-2 قاشق غذاخوری از غذاهای پروتئینی له شده دو بار در روز.

غذاها و نوشیدنی هایی که برای کودک در ماه هفتم باید از آنها پرهیز کرد

در زیر نمونه هایی از برخی غذاها و نوشیدنی هایی که در ماه هفتم برای کودک باید از آنها پرهیز شود، ذکر شده است، زیرا ممکن است برای او مضر باشد:

عسل: عسل ممکن است برای کودک زیر 12 ماه باعث بوتولیسم شود و از انواع مسمومیت های غذایی خطرناک است، بنابراین نباید قبل از 12 ماهگی به کودک هیچ غذای حاوی عسل داده شود.

نوشیدنی ها و غذاهای غیر پاستوریزه: مانند آبمیوه، شیر، ماست و پنیر غیر پاستوریزه، کودک ممکن است در معرض خطر عفونت باشد بنابراین نباید به کودک نوشیدنی داده شود. و غذاهایی که کاملا پاستوریزه نشده اند.

شیر غنی شده گاو: کودک زیر 12 ماه ممکن است در هنگام نوشیدن شیر گاو به مقدار زیاد در معرض خطر خونریزی روده قرار گیرد، زیرا این شیر حاوی مقدار زیادی پروتئین و مواد معدنی است که مقابله با آنها برای کلیه کودک دشوار است و حاوی شیر مناسب نیست. مقادیر مواد مغذی مورد نیاز کودک بنابراین نباید به کودک شیر گاو را به مقدار زیاد و به عنوان یک نوشیدنی اصلی و منفرد داد، بلکه در این سن به شیر مادر یا شیرخشک تکیه کرد.

نوشیدنی های شیرین: مانند نوشابه ، میلک شیک و آب میوه، چون این نوشیدنی ها حاوی مقدار زیادی قند هستند، بنابراین برای کاهش خطر پوسیدگی دندان باید از مصرف آنها پرهیز کرد و شایان ذکر است که نوشیدنی های در نظر گرفته شده برای کودکان و نوزادان ممکن است همچنین پر از قند باشد.

آجیل کامل: آجیل کامل را نباید به کودکان زیر 5 سال داد، زیرا باعث خفگی می شود و می توان از سن 6 ماهگی به کودک آجیل و بادام زمینی داد تا زمانی که خرد و آسیاب شده باشد یا در به شکل کره مانند کره بادام زمینی و اگر سابقه خانوادگی حساسیت غذایی به آجیل یا هر نوع حساسیت دیگری وجود دارد، قبل از دادن آجیل به کودک باید با پزشک مشورت شود.

نمک: کودکان نباید نمک زیادی مصرف کنند، زیرا برای کلیه کودکان مفید و مناسب نیست، بنابراین نباید به غذا نمک اضافه کرد و یا در آب پخت و پز برای تهیه غذای کودک استفاده می شود که در هنگام سرو باید به این نکته توجه شود. از غذای مشابهی که برای خانواده سرو می‌شود باید پرهیز شود، چون اغلب سرشار از نمک هستند، از ارائه غذاهای شور مانند چیپس سیب‌زمینی آماده، کراکر و غذاهای آماده خودداری کنید.

غلات تصفیه شده: همه انواع کربوهیدرات ها از نظر تغذیه ای برابر نیستند. کربوهیدرات های پیچیده مواد مغذی را فراهم می کنند که در طی فرآیند تصفیه غلات کامل حذف می شوند. غلات کامل همچنین غنی از فیبر هستند که به تثبیت سطح قند خون کمک می کند، بنابراین توصیه می شود از غلات تصفیه شده اجتناب کنید. تا حد امکان مانند نان سفید، برنج سفید و غلات کامل مانند پاستا و نان تهیه شده از غلات کامل را انتخاب کنید.

گوشت های فرآوری شده : بیشتر گوشت های دودی یا فرآوری شده مانند بیکن حاوی نیترات و سایر مواد شیمیایی هستند و همچنین حاوی مقادیر زیادی سدیم و چربی های حیوانی هستند، بنابراین تا حد امکان باید از مصرف آنها برای کودکان اجتناب شود.

 

همچنین بخوانید : 

غذای نوزاد در ماه ششم چیست ؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا