سلامتیکودک

تغذیه نوزاد در ماه سوم چیست ؟

تغذیه نوزاد در ماه سوم چیست : شیر مادر یا جایگزین های مصنوعی آن تغذیه کامل کودک را در سه ماه اول زندگی او فراهم می کند و اشتها و نیازهای تغذیه ای هر کودک از روز به روز و ماه به ماه متفاوت است. به طوری که با رشد کودک، نیازهای غذایی او تغییر می کند. تعداد دفعات شیردهی کاهش می یابد، مقدار شیر مصرفی در هر شیردهی افزایش می یابد و دوره های خواب شبانه افزایش می یابد شایان ذکر است که دستگاه گوارش کودک در این مرحله هنوز در حالت رشد و تکامل است. بنابراین لازم است در این مرحله از وارد کردن غذا به رژیم غذایی کودک خودداری شود و کاملاً به شیر وابسته باشد.

نوزاد

علائم گرسنگی در کودک

مادر با مشاهده مجموعه ای از نشانه ها می تواند از گرسنگی کودک مطلع شود که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم:

کودک به سمت سینه یا شیشه شیر متمایل شده است.

دست یا انگشتانش را می مکد.

دهانش را باز می کند، زبانش را بیرون می آورد یا لب هایش را می مکد.

گریه کردن؛ گریه ممکن است نشانه گرسنگی باشد، اما اگر مادر صبر کند تا کودک بسیار ناراحت شود تا به او غذا بدهد. ممکن است آرام کردن او دشوار باشد.

نشانه های تغذیه خوب کودک

با مشاهده علائم زیر می توان به مادر اطمینان داد که کودک به خوبی تغذیه می کند:

او هوشیار، پرانرژی به نظر می رسد.

او در حال افزایش وزن است.

او رشد می کند و توانایی های خود را توسعه می دهد.

او روزانه شش تا هشت بار با شیر مادر تغذیه می شود.

نشانه های تغذیه نامناسب نوزاد

کودک مجموعه ای از علائم را نشان می دهد که به اندازه کافی تغذیه نمی کند. کودک متوجه موارد زیر خواهد شد:

او حتی بعد از شیر خوردن هم احساس راحتی نمی کند.

مدام فریاد می زند و ناراحت است.

شایان ذکر است که بسیاری از کودکان پس از غذا خوردن یا هنگام آروغ زدن مقدار کمی تف می کنند، اما کودک نباید بعد از غذا دادن استفراغ کند. این می تواند به دلیل تغذیه بیش از حد باشد، اما استفراغ بعد از هر بار تغذیه می تواند نشانه آلرژی، مشکل گوارشی یا مشکلات دیگری باشد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

شیر دادن به نوزاد

در ماه سوم، کودک به (7-9) تغذیه روزانه هر دو ساعت و نیم تا سه و نیم ساعت نیاز دارد، شایان ذکر است که تولید شیر مادر به طور طبیعی بسته به نیاز کودک افزایش یا کاهش می یابد. و مجموعه ای از علائم را می توان مشاهده کرد که به مادر کمک می کند از شیردهی کافی کودک آگاه باشد و به موارد زیر اشاره می کنیم:

سینه بعد از تغذیه نرم تر می شود. زیرا نوزاد در حال تخلیه شیر خود است.

کودک پس از شیر خوردن آرام و راحت به نظر می رسد.

وزن کودک همچنان ادامه دارد. همانطور که افزایش طبیعی وزن کودک از (170 تا 226) گرم در هفته در چهار ماه اول است.

کودک حداقل 6 پوشک در روز عوض می کند.

تغذیه نوزاد با شیر خشک

اگر کودک با شیر خشک تغذیه می شود ، در این سن به ازای هر 0.45 کیلوگرم از وزن خود به 74 میلی لیتر در روز نیاز دارد و باید توجه داشت که این اعداد قوانین ثابتی نیستند. متوسط ​​نیازهای کودک را می دهد که بسته به نیاز او متفاوت است. در برخی روزها افزایش و در روزهای دیگر کاهش می یابد.اگر کودک گرسنه باشد سریع شیر را تمام می کند و به اطراف نگاه می کند تا بیشتر بگیرد. در این صورت می توان در یک بار تغذیه (30-60 میلی لیتر) شیر اضافی به کودک داد. اما باید توجه داشت که به کودک بیش از 945 میلی لیتر شیر خشک در روز شیر داده نشود. این به این دلیل است که نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می‌شوند، به دلیل تغذیه بیش از حد، وزن بیشتری نسبت به همسالان خود دارند، برای جلوگیری از تغذیه بیش از حد، شیر باید به آرامی به صورت قطرات از شیشه خارج شود و به سرعت بیرون نریزد.

فواید شیردهی

شیردهی بهترین تغذیه برای نوزادان است. آکادمی اطفال آمریکا تغذیه کامل و مطمئن با شیر مادر را برای شش ماه اول زندگی کودک توصیه می کند و پس از آن غذاهای جامد معرفی می شود و تغذیه با شیر مادر برای یک یا دو سال اول زندگی کودک ادامه می یابد. تغذیه انحصاری با شیر مادر در شش ماه اول بسیار زیاد است. فواید هم برای مادر و هم برای فرزند، با هم و از جمله این فواید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شیر مادر غذای ایده آل برای کودک است. این به این دلیل است که هضم آن آسان است و منبع مهم انرژی و مواد مغذی برای کودکان (6 تا 23) ماهه است. شیر مادر تمام نیاز کودک را تا شش ماهگی تامین می کند و بیش از نیمی از انرژی مورد نیاز کودک را بین (6-12) ماهگی و یک سوم انرژی مورد نیاز کودک را بین (12-24) ماهگی تامین می کند.

حاوی آنتی بادی هایی است که به محافظت از کودک در برابر طیف گسترده ای از بیماری های عفونی کمک می کند . اینها شامل اسهال، عفونت های تنفسی و عفونت های دستگاه گوارش می باشد.

کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری ها؛ تحقیقات نشان می دهد که نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند کمتر در معرض ابتلا به برخی بیماری ها از جمله دیابت ، کلسترول بالا ، آسم و آلرژی هستند.

شیردهی احتمال اضافه وزن یا چاقی کودک را کاهش می دهد.

تغذیه با شیر مادر به سوزاندن کالری و انقباض رحم مادر کمک می کند. بنابراین مادرانی که به شیردهی وابسته هستند سریعتر وزن و فرم طبیعی بدن خود را به دست می آورند.

خطر ابتلا به سرطان تخمدان و سینه را کاهش می دهد.

تغذیه با شیر مادر طیفی از نیازهای عاطفی مادر و نوزاد را برآورده می کند . تماس مستقیم بین مادر و نوزاد ، ارتباط عاطفی بین آنها را تقویت می کند و به مادر جدید کمک می کند تا از توانایی خود در مراقبت از نوزاد و تامین تغذیه کامل او اطمینان داشته باشد.

شیردهی به عنوان یک روش طبیعی پیشگیری از بارداری در نظر گرفته می شود . زیرا دارای اثر هورمونی است که از بارداری در بسیاری از زنان جلوگیری می کند.

همچنین بخوانید : 

غذای نوزاد در ماه پنجم چیست ؟

غذای نوزاد در ماه چهارم چیست؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا