سلامتیکودک

بهترین شیر برای نوزادان کدام است ؟

بهترین شیر برای نوزادان : شیر مادر بهترین شیر برای شیرخواران است. شیر مادر موثرترین راه برای اطمینان از سلامت شیرخوار و دریافت عناصر مورد نیاز به طور کامل و به نسبت صحیح است. علاوه بر این شیر مادر تمیز و بی خطر و حاوی آنتی‌بادی‌های زیادی که به محافظت در برابر تعداد زیادی از بیماری‌های رایج در دوران کودکی کمک می‌کنند و نشان داده شده است که شیر مادر تمام اجزای تغذیه‌ای و انرژی لازم برای رشد نوزاد را در ماه‌های اول زندگی‌اش تأمین می‌کند. از سوی دیگر، شیرخشک جایگزین سالمی برای شیر مادر در صورتی است که او قادر به شیر دادن نباشد. مواد مغذی لازم برای رشد و نمو کودک را تامین می کند، اما فوایدی مانند شیر مادر برای سلامتی ندارد، مثلا کودک را از عفونت محافظت نمی کند.

بهترین شیر خشک برای نوزادان

انواع و مارک های مختلف شیر خشک در داروخانه ها و مغازه ها موجود است. نوزادان از بدو تولد تا 6-4 ماهگی فقط به شیر مادر نیاز دارند. شیر یا شیر خشک برای تامین تمام نیازهای غذایی آنها.

شایان ذکر است که شیرخشک از نظر مواد مغذی تشکیل دهنده آن متفاوت است و نوع مناسب آن با توجه به سلامت کودک انتخاب می شود و می توان به شرح زیر بیان کرد:

فرمول صنعتی حاوی آهن، زیرا آهن یک ماده مغذی مهم برای ساخت سلول های خونی در بدن نوزاد است.

یک فرمول مصنوعی حاوی دوکوآهگزانوئیک اسید (DHA)، یک مشتق از امگا 3 که به رشد سیستم عصبی، مغز و چشم کمک می کند.

فرمول حاوی پروبیوتیک ها و پری بیوتیک ها که علاوه بر اهمیت آنها در حمایت از سیستم ایمنی نوزاد، در سلامت دستگاه گوارش و تسهیل هضم مهم هستند.

فرمول حاوی آنتی اکسیدان به کاهش التهاب در بدن نوزاد کمک می کند.

لازم به ذکر است که هیچ برندی از شیر نوزاد مناسب برای همه کودکان وجود ندارد و ممکن است قیمت بسته بندی یک برند خاص بالا باشد اما این نشان دهنده ترجیح آن یا نیاز کودک به آن نیست و استفاده بیمارستانی شیر یک برند خاص به معنای بهترین بودن آن نیست، بنابراین باید حتما شیر در نظر گرفته شده برای کودکان را با توجه به نیاز و مشکلاتی که از آن رنج می‌برند و میل و ترجیح مادر از بین این چهار مورد انتخاب کرد. گزینه های ذکر شده در بالا، با اهمیت خواندن دقیق برچسب های روی بسته شیر برای اطمینان از اینکه نوع شیر مناسب برای کودک خریداری شده است.

بهترین شیر برای نفخ نوزاد

شیر با گلیسمی پایین برای نوزادانی که از گاز و نفخ زیاد رنج می برند، بهترین است، زیرا این شیر خشک در مقایسه با شیر خشک های معمولی که حاوی درصد بالاتری هستند، مقدار لاکتوز کمتری دارد.

بهترین شیر برای عدم تحمل لاکتوز

شیر خشک بدون لاکتوز برای نوزادانی که از عدم تحمل لاکتوز یا عدم تحمل لاکتوز رنج می برند و از اسهال مداوم رنج می برند بهترین است، زیرا این شیر خشک حاوی لاکتوز نیست که هضم را تسهیل می کند.

در واقع شیر بدون لاکتوز گزینه مناسبی برای نوزادانی است که از اختلال گالاکتوزمی رنج می برند که عبارت است از ناتوانی کودک مبتلا در تحمل گالاکتوز، یکی از دو نوع قند تشکیل دهنده لاکتوز.

بهترین شیر برای رشد مغز و هوش

شیر خشک حاوی اسیدهای چرب گزینه مناسبی است اگر مادر بخواهد هوش نوزاد خود را توسعه دهد، زیرا این شیر خشک با وجود اسید دوکوزاهگزانوئیک و اسید آراشیدونیک (ARA) مشخص می شود که به رشد مغز و سیستم عصبی نوزاد کمک می کند. همانطور که قبلا ذکر کردیم.

بهترین شیر برای بهبود سلامت دستگاه گوارش

برخی از فرمول ها حاوی پروبیوتیک هایی هستند که به عنوان پروبیوتیک شناخته می شوند. این‌ها انواع باکتری‌های مفید هستند و اخیراً این نوع شیر با پری‌بیوتیک‌ها با افزودن فرم‌های ساخته‌شده الیگوساکارید مشابه آن‌هایی که در شیر طبیعی شیر مادر یافت می‌شود، تقویت شده است که سلامت پوشش روده کودک را افزایش می‌دهد.

بهترین شیر برای کمبود آهن

برخی از نوزادان ذخایر کافی و طبیعی آهن ندارند، بنابراین آکادمی اطفال آمریکا استفاده از شیر خشک غنی شده با آهن را برای تمام نوزادانی که از بدو تولد تا یک سالگی به طور کامل یا جزئی به شیر خشک وابسته هستند توصیه می کند و از مصرف آن خودداری کنند. شیری که حاوی درصد کمی آهن است، اگرچه آهن موجود در شیر مادر راحت‌تر از آهن موجود در شیر گاو جذب می‌شود، اما نوزادانی که کاملاً به شیر مادر وابسته هستند باید آهن را به رژیم غذایی خود اضافه کنند و آهن در بسیاری از غذاها یافت می‌شود. از جمله زرده تخم مرغ، گوشت و غلات غنی شده با آهن و گزارش شده است که آهن موجود در شیر خشک باعث یبوست در کودکان نمی شود.

شیرخشک های ضد رفلاکس

شیرخشک های ضد رفلاکس برای نوزادانی که مشکل ریفلاکس دارند مناسب است.این شیرخشک حاوی نشاسته برنج است که باعث غلیظ تر شدن آن می شود و ماندگاری طولانی تری در شکم کودک تضمین می کند.شایان ذکر است که کودکان مبتلا به رفلاکس از عدم رشد دریچه ای که غذا را در آن نگه می دارد رنج می برند. معده به اندازه کافی باعث بازگشت غذا و اسید از معده به مری می شود.

بهترین شیر برای آلرژی به پروتئین

یک فرمول هیدرولیز پروتئین یا فرمول مبتنی بر اسید آمینه برای نوزادان مبتلا به آلرژی پروتئینی مناسب است، و نوزادانی با برخی علائم که نشان دهنده حساسیت آنها به پروتئین است، از جمله:

نوزاد وزن طبیعی به دست نیاورد یا با سرعت مورد انتظار رشد نکرد.

ابتلا به علائم گوارشی مختلف در هنگام خوردن شیر خشک حاوی پروتئین مانند استفراغ و رفلاکس و در موارد شدید ممکن است از خون در مدفوع رنج ببرد.

برخی از کودکان ممکن است به دلیل برخی اختلالات سلامتی نیاز به رژیم غذایی خاصی داشته باشند و در این مورد باید به دستورات پزشک در مورد برنامه غذایی، مقدار مصرف و آماده سازی های خاص رعایت شود، زیرا انواع خاص با انواع معمولی که قبلا ذکر شد متفاوت است. از جمله اختلالاتی که نیاز به انواع خاصی از شیر دارد: اختلالات متابولیک مانند فنیل کتونوری. اینها با ناتوانی بدن کودک در هضم پروتئین ها و اختلالات اسید چرب مانند کمبود آسیل کوآ دهیدروژناز با زنجیره متوسط ​​نشان داده می شوند که تجزیه چربی ها را دشوار می کند، و نمونه هایی از آماده سازی شیر خشک مخصوص نوزادان . به شرح زیر است:

شیر غنی شده: این نوع شیر حاوی کالری و مواد معدنی اضافی برای نیازهای نوزادان با وزن کم هنگام تولد و برای نوزادان نارس است.

شیر مخصوص: برای نوزادانی که از برخی اختلالات سلامتی مانند بیماری قلبی یا اختلالات گوارشی مانند ناتوانی در هضم برخی چربی ها و اسیدهای آمینه یا سندرم سوء جذب رنج می برند استفاده می شود.

نکات و توصیه هایی برای والدین

از آنجایی که نیازهای نوزادان متفاوت است، رعایت نکات و دستورالعمل های زیر ممکن است به شما در انتخاب نوع شیر مناسب برای هر کودک کمک کند:

در مورد انواع مناسب برای کودک، به خصوص اگر کودک از آلرژی یا اختلالات گوارشی رنج می برد که نیاز به استفاده از نوع خاصی از شیر دارد، با پزشک مشورت کنید.

استفاده از شیرهای غنی شده با آهن، مطابق با توصیه های آکادمی اطفال آمریکا که قبلاً ذکر شد.

یک ظرف دربسته از شیر را انتخاب کنید و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید و در صورت متورم شدن یکی از طرف های بسته یا ایجاد لکه های زنگ زدگی یا نشت شیر ​​از آن از دادن آن به کودک خودداری کنید.

اگر می خواهید نوع شیر مصرفی را تغییر دهید با پزشک خود مشورت کنید.

تاریخ انقضای شیر را بررسی کنید

همچنین بخوانید : 

تغذیه نوزاد در ماه هفتم چیست ؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا