گیاه

با انواع روش های مراقبت از گیاهان آشنا شوید

روش های مراقبت از گیاهان : گیاهان را به طور منظم آبیاری کنید ، آبیاری منظم گیاهان یکی از اصول حفظ رشد آنهاست و نکات زیر برای آبیاری صحیح گیاهان باید رعایت شود:

رطوبت خاک را به طور مداوم حفظ کنید. آبیاری بیش از حد گیاهان یا خشک ماندن آنها در هر دو مورد باعث اختلال در رشد گیاه می شود.

اگر در سطح خاک کپک ایجاد شده باشد یا آب اضافی روی آن باشد. این نشان دهنده آب زیاد در گیاه است.

گیاهان باید زمانی آبیاری شوند که خاک آنها ترک خورده یا رنگ آنها روشن تر شود.

آب راکد داخل یا زیر گلدان گیاه را بردارید.

اگر رشد برگ‌های گیاه کند باشد، لبه‌های آن خشک و قهوه‌ای و برگ‌های پایینی زرد و کج شده باشد، این نشان می‌دهد که گیاه از کمبود آبیاری رنج می‌برد.

اگر برگ های گیاه تغییر رنگ داده، کند رشد کرده و می ریزند و لکه های کپک روی آن ظاهر می شود، نشان دهنده این است که گیاه از آبیاری زیاد رنج می برد.

برای آبیاری گیاهان باید از آب با دمای اتاق و از آب خیلی سرد یا خیلی گرم استفاده کرد.

کودها موادی هستند که حاوی عناصری برای تغذیه گیاهان هستند که به آب یا خاک اضافه می‌شوند یا روی برگ‌های گیاهان پاشیده می‌شوند و گیاه برای رشد به 17 عنصر طبیعی نیاز دارد که 3 مورد آن در آب و هوا است، یعنی اکسیژن، هیدروژن و کربن. و بقیه عناصر از طریق فرآیند کود دهی در اختیار گیاهان قرار می گیرد که عبارت است از:

 • نیتروژن.
 • پتاسیم؛
 • کلسیم.
 • فسفر؛
 • گوگرد؛
 • منیزیم
 • فلز روی؛
 • اهن.
 • منگنز؛
 • فلز مس؛
 • کلر.
 • نیکل.

کمپوست یا یک کود همه منظوره برای اکثر گیاهان داخلی مناسب است و در اینجا نکاتی برای کود دادن به گیاهان به طور کلی وجود دارد:

کود مایع به طور کلی یکی از بهترین انواع کود است و برای گیاهان گلدار باید کود غنی از پتاسیم را انتخاب کنید.

اکثر انواع گیاهان باید زمانی که رشد آنها فعال است، از مارس تا سپتامبر کود داده شوند.

کود دهی گیاهان را در زمستان محدود کنید و پس از ریزش برگ در پاییز، کوددهی گیاهان را متوقف کنید.

گیاه شاخ و برگ، گیاهی که برای برگ های زینتی آن رشد می کند، به کود غنی از نیتروژن نیاز دارد.

گیاهان را به طور منظم هرس کنید

برخی از گیاهان باید هر چند وقت یکبار شاخه های خود را کوتاه کنند، زیرا گیاهانی که هرس نشده اند ممکن است تصادفی و نامنظم به نظر برسند و هرس منظم گیاهان باعث حفظ سلامت و رشد آنها می شود و لازم است هر فردی از ماهیت و نیازهای گیاه آگاهی داشته باشد. در زیر مهمترین نکات در هنگام هرس گیاهان ذکر شده است:

شاخه ها یا ساقه های مرده باید حذف شوند. زیرا حشرات را جذب می کند.

از ریختن چای یا قهوه روی گیاهان داخل خانه خودداری کنید، زیرا آنها حشرات را جذب می کنند که به نوبه خود می توانند گیاه را بخورند و به ظاهر آن آسیب برسانند.

دما و نور مناسب را فراهم کنید.

انواع مختلفی از گیاهان وجود دارد و دمای مورد نیاز برای رشد از یک نوع به نوع دیگر متفاوت است. به عنوان مثال، محصولات فصل سرد مانند خیار و کاهو در دمای بین 18-12 درجه سانتیگراد رشد می کنند، در حالی که گیاهان فصل گرم به دمای بین 24-18 درجه سانتیگراد نیاز دارند.

از گیاهان در برابر دمای بالا محافظت کنید.

برخی از گیاهان ممکن است دمای بالا را تحمل نکنند. بنابراین، مراحل ساده‌ای وجود دارد که به وسیله آنها می‌توان گیاهان را زمانی که دما از میزان طبیعی خود بالاتر می‌رود حفظ کرد.

قرار دادن خاک اره در اطراف ریشه گیاه، برای محافظت از آن در برابر تابش مستقیم نور خورشید، حفظ رطوبت خاک در اطراف آن و کاهش تبخیر آب.

گیاهان را در صبح زود آبیاری کنید. دمای بالا در ساعات پایانی روز می تواند خاک را خشک کرده و آب را به سرعت تبخیر کند که می تواند منجر به سوختگی کنده ها شود.

گیاهان و نهال های جوان را در زیر گیاهان قوی تر بکارید. برای محافظت از گیاهان جوان در برابر نور مستقیم خورشید.

از گیاهان در برابر دمای پایین محافظت کنید

مردم معمولاً برای کاشت گل‌ها و درختانی انتخاب می‌کنند که می‌توانند با شرایط آب و هوایی معمولی مطابقت داشته باشند، اما تعدادی از مراحل وجود دارد که وقتی دما به نرخ‌های بسیار پایین می‌رسد باید انجام شود، که مهمترین آنها موارد زیر است:

پلاستیک را روی یک پارچه قرار دهید تا گرما برای گیاه فراهم شود و مراقب باشید که آن را تنها با پلاستیک نپوشانید زیرا به گیاه آسیب می زند و صبح پوشش را بردارید.

یک رشته چراغ های کوچک مانند چراغ های کریسمس را در اطراف گیاه قرار دهید. تا گرمای اضافی برای او فراهم کند.

آبیاری گیاهان را در هوای خنک ادامه دهید، اما این کار باید در وسط روز که هوا گرمتر است انجام شود. اگر در هوای سرد آبیاری شود، آب یخ می زند و به سمت برگ ها نمی رود.

گیاهان گلدانی را به محل گرم تری منتقل کنید و کناره های گلدان ها را با پارچه بپیچید.

از یک سطل معکوس استفاده کنید و زمانی که دما پایین آمد روی گیاهان را بپوشانید.

نور مناسب برای گیاهان

نور تاثیر زیادی روی گیاهان دارد، اما گیاهان خانگی برای رشد مناسب به مقادیر متفاوتی از آن نیاز دارند، اکثر آنها بین 16 تا 12 ساعت در روز به آن نیاز دارند و اگر نور مصنوعی خانه منبع اصلی نور نیست، گیاهان باید در اواخر بهار و اوایل تابستان از همه طرف در معرض آفتاب غیر مستقیم قرار می گیرد.

سه ویژگی نور بر رشد گیاه تأثیر می گذارد که به شرح زیر است:

مقدار نور شدت یا تمرکز آن است و توانایی رشد گیاه هر چه نور بیشتری دریافت کند افزایش می یابد و می توان با برجسته کردن نورهای اضافی روی آنها، نور روی گیاهان داخل خانه را افزایش داد.

از نور می توان برای کمک به رشد گیاه استفاده کرد. به عنوان مثال می توان از رنگ سفید برای کمک به رشد برگ ها و نهال ها استفاده کرد و نور قرمز و نارنجی روشن باعث تولید گرما و نور می شود و آنها را به منابع نور خوبی برای گیاهان تبدیل می کند.

زمانی است که گیاه در معرض نور قرار می گیرد و نیاز گیاه به نور متفاوت است، برخی از آنها در صورت قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور گلدهی خود را از دست می دهند و برخی از آنها به مدت طولانی تری برای گلدهی نیاز دارند. گیاهی که در نور طولانی شکوفا نمی شود مانند گل داوودی را می توان با پوشاندن آن به مدت 12 ساعت دستکاری کرد تا تحریک به شکوفایی شود.

تامین خاک مناسب

خاک نقش اساسی در روند رشد گیاه دارد و شش نوع اصلی آن وجود دارد که در اینجا به این انواع و نحوه برخورد با هر نوع برای مناسب ساختن آن برای رشد گیاه اشاره می شود:

خاک قلیایی و سنگی است که نفوذپذیری بالایی دارد و نمی تواند آب را در خود نگه دارد. بنابراین، مواد معدنی مانند منگنز و آهن به سرعت شسته می شوند و خاک های گچی را می توان با افزودن مداوم کود به آن تصفیه کرد.

خاک رس در بهار گرم می شود، پس از خشک شدن سفت و ترک می خورد و با وجود این، دارای مقادیر زیادی مواد مغذی است.

خاک لومی : این یک خاک ایده آل برای گیاهان است. سرشار از مواد مغذی است و به راحتی آب نشت نمی کند.

خاک ماسه : خاکی است که اجازه نفوذ آب را نمی دهد، در بهار زود گرم می شود و به راحتی می توان با آن مقابله کرد، با وجود آن، به سرعت خشک می شود و هنگام بارندگی مواد غذایی از آن نشت می کند. بنابراین برای حفظ خاک باید از مواد آلی زیادی استفاده کرد تا به حفظ مواد مغذی و رطوبت آن کمک کند.

خاک سیلت : خاکی است که از ذرات بسیار ریز تشکیل شده است، بنابراین اجازه نشت آب را نمی دهد و رطوبت را در خود نگه می دارد و همچنین حاوی مقادیر بالایی از مواد مغذی است.

گیاهان را از بیماری ها حفظ کنید

بهتر است گیاهان را قبل از آلوده شدن از بیماری ها محافظت کرد و مهمترین راه های انجام این کار به شرح زیر است:

انتخاب گیاهان مقاوم به بیماری

پرورش گیاهانی که از نظر ژنتیکی در برابر بیماری ها مقاوم هستند یکی از بهترین راه های پیشگیری از بیماری ها است و اگرچه نمی توان گیاهی کاملاً مقاوم در برابر بیماری ها پیدا کرد، اما برخی از انواع گیاهان با نرخ های بالایی از مشکلات بیماری رنج نمی برند.

وسایل هرس را تمیز نگه دارید، بیش از حد کود ندهید و گیاهان را بیش از حد آبیاری نکنید تا بستری برای بیماری های قارچی وجود نداشته باشد و به طور مرتب از حشره کش های محافظت کننده از بیماری های قارچی استفاده کنید.

گیاهان را از رطوبت بیش از حد محافظت کنید

گیاهان باید از طریق چندین روش از جمله موارد زیر از رطوبت بیش از حد که در نهایت منجر به پوسیدگی می شود محافظت شوند:

گیاهان داخل خانه را از باران دور نگه دارید

از قرار دادن گیاهان داخلی زیر باران خودداری کنید و مطمئن شوید که آنها را با برزنت پلاستیکی بپوشانید یا در هنگام بارندگی شدید آنها را به داخل خانه منتقل کنید، در حالی که فضایی برای تنفس دارید.

قرار دادن تکیه گاه برای گیاهان بلند

گیاهان بلندی را که شاخه هایشان آویزان است، حمایت کنید، خم شدن ممکن است باعث شکستن شاخه های گیاه شود و آنها را در معرض رطوبت قرار دهد، بنابراین باید آنها را روی یک تکیه گاه چوبی نگه دارید، یا به آرامی به یک درخت ثابت گره بزنید.

سوراخ های زهکشی ایجاد کنید

تونل ها را حفر کنید یا سوراخ های زهکشی ساده ایجاد کنید تا آب باران را از گیاهان دور کنید.

 

همچنین بخوانید :

با خواص ماهی کفال بیشتر آشنا شوید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا