تغذیهسلامتی

اهمیت و فواید صبحانه برای شما چیست

دادن سوخت به بدن و عناصر اولیه مورد نیاز برای شروع روز: صبحانه باید عمدتا حاوی کربوهیدرات ها و پروتئین باشد احساس سیری تا وعده غذایی بعدی را به شما بدهد. شایان ذکر است که تامین انرژی بدن برای بیداری ذهن و بدن تنها با خوردن صبحانه حاصل نمی شود، بلکه با خوردن انواع غذاهای مناسب در صبحانه می توان ویتامین ها و مواد مغذی لازم را برای بدن تامین کرد. وعده غذایی و خوردن صبحانه می تواند به ایجاد تفاوت زیادی در مصرف مقدار لازم ویتامین ها و مواد مغذی در طول روز کمک کند و افرادی که صبحانه می خورند اغلب ویتامین ها و مواد معدنی را در مقادیر توصیه شده روزانه دریافت می کنند.

کنترل سطح قند خون: خوردن صبحانه به تثبیت سطح قند خون در طول روز کمک می کند، خواه فرد دیابت داشته باشد یا نباشد، و می تواند به افراد بدون قند خون بالا کمک کند تا خطر مقاومت به انسولین را کاهش دهند، که علاوه بر این می تواند خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد. کاهش خطر افزایش و کاهش قابل توجه قند خون که بر خلق و خوی تأثیر می گذارد، احساسات عصبی را افزایش می دهد و باید به لزوم پرهیز از حذف صبحانه برای بیماران دیابتی توجه داشت، زیرا این امر می تواند خطر هیپوگلیسمی را افزایش دهد. نخوردن صبحانه می تواند باعث خستگی، اضطراب، تحریک پذیری، لرزش و سایر علائم جدی تر مانند: ضربان قلب نامنظم و تشنج شود.

مطالعه ای که در سال 2020 در Nutrition منتشر شد، نشان داد که حذف صبحانه با کنترل ضعیف بدن بر سطح قند خون، از جمله نوسانات در سطح قند خون که در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 رخ می دهد، مرتبط است.

کاهش خطر چاقی: افرادی که به طور منظم صبحانه می خورند کمتر دچار اضافه وزن و چاقی می شوند و اعتقاد بر این است که صبحانه به دلایل مختلفی می تواند به کنترل وزن کمک کند، زیرا به کاهش نوسانات زیاد در سطح قند خون کمک می کند، که به کنترل میزان قند خون کمک می کند. اشتها و خوردن صبحانه به احساس سیری برای مدت طولانی‌تری کمک می‌کند، که احتمال خوردن را کاهش می‌دهد.

تجزیه و تحلیل جامع از 45 مطالعه، که در مجله Obesity Research & Clinical Practice در سال 2020 منتشر شد، نشان داد که حذف صبحانه با افزایش خطر اضافه وزن و چاقی مرتبط است و بررسی نشان داد که تفاوت معنی داری در این نتیجه بین سنین وجود ندارد.

کاهش خطر بیماری قلبی: یک بررسی سیستماتیک و متاآنالیز 4 مطالعه که در مجله Proceedings of the Nutrition Society در سال 2020 منتشر شد، نشان داد که نخوردن صبحانه با افزایش خطر بیماری قلبی عروقی مرتبط است، اما این مورد تایید نشده است. و هنوز نیاز به مطالعات بیشتری برای تایید این موضوع وجود دارد و مطالعات باید بر روی نوع غذاهای مصرفی در وعده صبحانه و تاثیر شاخص توده بدنی برای روشن شدن دقیق این مزیت تمرکز کنند.

بهبود عملکرد مغز: مغز برای انجام وظایف خود به انرژی نیاز دارد و صبحانه می تواند به افزایش سطح توجه، تمرکز و احساس شادی کمک کند،  و در غیاب صبحانه، فرد احساس تنبلی و بی حالی می کند. و تمرکز مشکل است. برای انجام وظایف مختلف خود گلوکز دریافت می کند و بسیاری از مطالعات نشان داده اند که نخوردن صبحانه بر عملکرد ذهنی از جمله توجه، توانایی تمرکز و حافظه تأثیر می گذارد که می تواند انجام آن را دشوارتر کند. شایان ذکر است کودکان نوجوانانی که به طور منظم صبحانه می خورند عملکرد تحصیلی و سطح ارتباط با معلمان و بزرگسالان بالاتری دارند که در مقایسه با کودکان و نوجوانانی که صبحانه نمی خورند منجر به بهبود سلامت و نتایج تحصیلی می شود.

نکاتی برای یک صبحانه سالم

خوردن صبحانه می تواند تاثیرات مثبتی بر سلامت بدن داشته باشد، اما این به معنای کنار گذاشتن اصول غذای سالم و خوردن هر نوع غذایی در وعده صبحانه نیست، سیری چند ساعته برای بدن فراهم می کند، اما این وعده غذایی به بدن کمک می کند. مقدار چربی اشباع شده و سدیم، و صبحانه شامل کیک شیرین حاوی مقدار زیادی شکر افزوده است، بنابراین گزینه سالمی برای صبحانه نیست. در اینجا چند نکته برای اطمینان از دریافت صبحانه سالم آورده شده است :

کمی زودتر از خواب بیدار شدن: برای تهیه و خوردن صبحانه می توانید تنها 15 دقیقه قبل از زمان معمول از خواب بیدار شوید که زمان کافی و مناسب برای یک صبحانه سالم است.

صبحانه را از شب قبل تهیه کنید: در صورتی که وقت کافی برای تهیه صبحانه در صبح نباشد، می توان از شب قبل یک صبحانه ساده تهیه کرد.

برچسب مواد غذایی را با دقت بخوانید: میوه های تازه را می توان به عنوان صبحانه در صورت مصرف در سفر انتخاب کرد و توصیه می شود در صورت انتخاب غذاهای آماده برای صبحانه، برچسب غذا را با دقت مطالعه کنید، زیرا توصیه می شود از غذاهای آماده استفاده کنید. غذاهای حاوی غلات کامل، محصولات لبنی و میوه ها را تهیه کرد.

دریافت گروه های غذایی اصلی: حتماً حداقل 2 تا 3 ماده اولیه صبحانه سالم را در نظر بگیرید تا از انتخاب های غذایی سالم نهایت استفاده را ببرید، که گزینه هایی هستند که مواد مغذی کافی بدن را تامین می کنند و گرسنگی را در طول روز کاهش می دهند.

غلات کامل مانند جو دوسر و غلاتی که قند کم و فیبر بالایی دارند مانند نان سبوس دار.

پروتئین کم چرب مانند: کره بادام زمینی، تخم مرغ آب پز و سایر منابع پروتئین.

محصولات لبنی کم چرب مانند شیر بدون چربی یا کم چرب، پنیر دلمه و ماست کم قند.

میوه ها و سبزیجات.

صبحانه سالم گامی ضروری برای شروع روز است، با این حال بسیاری از افراد بدون تهیه و خوردن صبحانه، روتین صبحگاهی را شروع می‌کنند، و توصیه می‌شود برای بهره‌مندی از صبحانه، غذاهایی با تراکم غذایی بالا انتخاب کنند. غذاها ارزش غذایی زیادی در هر کالری دارند، که ممکن است به فرد کمک کند برای مدت طولانی تری احساس سیری کند.

همچنین بخوانید : 

بهترین غذا ها برای روده بزرگ

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا