تغذیهسلامتی

آشنایی با فواید و مضرات مکمل های غذایی

برخی از مکمل های غذایی می‌توانند به شما کمک کنند که مقدار کافی از عناصر ضروری مورد نیاز بدن برای عملکرد صحیح را دریافت کنید، و انواع دیگر می‌توانند به کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها کمک کنند، اگرچه مکمل‌های غذایی نباید جایگزین وعده‌های غذایی یکپارچه لازم در یک رژیم غذایی سالم شوند. بنابراین در صورت نیاز باید انواع غذاها را همراه با مکمل های غذایی مصرف کنید.

مکمل های غذایی

برخی از مکمل‌های غذایی می‌توانند به بهبود سلامت عمومی و بهبود برخی شرایط سلامتی کمک کنند، کلسیم و ویتامین D ممکن است به حفظ استحکام استخوان و کاهش تحلیل استخوان با افزایش سن کمک کنند. اسیدهای چرب امگا 3 حاصل از روغن ماهی ممکن است به بهبود وضعیت افراد مبتلا به بیماری قلبی کمک کند و ترکیبی از ویتامین C، ویتامین E ، روی، مس، لوتئین و زآگزانتین ممکن است به کاهش کاهش بینایی در افراد مبتلا به دژنراسیون ماکولای کمک کند.

بررسی منتشر شده در Obstetrics & Gynecology اشاره می کند که زنان در سنین باروری باید مکمل اسید فولیک حاوی 0.4 میلی گرم در روز مصرف کنند، زیرا اسید فولیک کافی برای کاهش خطر نقص لوله عصبی جنین ضروری است.

مضرات مکمل های غذایی

در مصرف مکمل های غذایی در دوران بارداری و شیردهی باید احتیاط کرد و در دادن مکمل های غذایی به کودکان باید احتیاط کرد مگر اینکه پزشک مصرف آنها را توصیه کند.

دوزهای بالای برخی از مواد مغذی می تواند اثرات مضری ایجاد کند، زیرا بدن به مقدار مشخصی از هر ماده مغذی نیاز دارد، بنابراین مقادیر بسیار زیاد آن لزوما بهتر نیست و دریافت مقادیری بیش از نیاز بدن به این عناصر ممکن است باعث آسیب شود. به عنوان مثال، دوزهای بالای ویتامین B6 می تواند به سیستم عصبی آسیب برساند و مصرف مکمل های ویتامین A، ویتامین C یا ویتامین E در دوران بارداری می تواند برای جنین خطرآفرین باشد.

ویتامین C زمانی که در دوزهای بالاتر از ظرفیت جذب روده مصرف شود می تواند باعث اسهال شود، و ممکن است استثناهایی وجود داشته باشد، زیرا برخی افراد می توانند روزانه 5000 تا 25000 میلی گرم ویتامین C را تحمل کنند و مکمل های سلنیوم، بور و آهن می توانند سمی باشند. در مقادیر زیاد گرفته شده است.

تداخل دارویی با مکمل های غذایی

مصرف برخی مکمل‌های غذایی همراه با داروها ممکن است باعث تداخل دارویی شود، که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است:

ویتامین K می تواند توانایی وارفارین در رقیق شدن خون را برای جلوگیری از لخته شدن خون کاهش دهد.

مکمل های آنتی اکسیدانی مانند ویتامین C و ویتامین E می توانند اثربخشی برخی از انواع شیمی درمانی سرطان را کاهش دهند.

ویتامین E می تواند فعالیت داروهای رقیق کننده خون را افزایش داده و خطر کبودی و خونریزی بینی را افزایش دهد.

ویتامین A مورد استفاده در داروهای آکنه مانند ایزوترتینوئین و آسیترتین می تواند خطر سمیت ویتامین A را افزایش دهد.

مکمل های آهن و کلسیم می توانند اثربخشی انواع خاصی از آنتی بیوتیک ها را کاهش دهند،

مصرف زیاد برخی از انواع مکمل‌های تغذیه‌ای مانند: ویتامین A، ویتامین D و آهن می‌تواند اثرات منفی ناخواسته‌ای را قبل، حین و بعد از جراحی ایجاد کند، بنابراین توصیه می‌شود قبل از انجام هر گونه مکمل غذایی مصرف شده به پزشک اطلاع دهید.

لازم است بدانید که مکمل های غذایی برای مکمل رژیم غذایی هستند نه جایگزین غذاهای مغذی و برخی از گروه ها ممکن است به مکمل های غذایی نیاز داشته باشند، زیرا ویتامین ها یا مواد معدنی مورد نیاز آنها به سختی به مقدار کافی از رژیم غذایی به دست می آید و موارد زیر. برای برخی از این دسته بندی ها ذکر شده است:

زنان باردار و شیرده .

افرادی که از رژیم گیاهخواری سخت پیروی می کنند.

افراد مبتلا به آلرژی غذایی یا عدم تحمل نوع خاصی از غذا.

سالمندان

افراد مبتلا به بیماری های خاصی مانند: سرطان، بیماری کلیوی، بیماری های قلبی عروقی و بیماری های استخوانی.

فقط نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند؛ آنها نیاز به مصرف مکمل های ویتامین D دارند.

افرادی که از کمبودهای تغذیه ای رنج می برند.

افراد مبتلا به بیماری هایی که باعث جذب ضعیف مواد مغذی توسط بدن می شوند.

افرادی که جراحی چاقی مانند بای پس معده انجام داده اند.

بزرگسالان و کودکانی که نمی توانند به راحتی غذا تهیه کنند.

مکمل های غذایی

مکمل های غذایی چیست؟

مکمل های غذایی موادی هستند که می توانند برای افزودن مواد مغذی بیشتر به رژیم غذایی مصرف شوند، یا خطر ابتلا به برخی مشکلات سلامتی را کاهش دهند، مانند: پوکی استخوان، آرتریت. مکمل های غذایی به طور گسترده در اشکال مختلف مانند قرص در دسترس هستند.

منابع طبیعی یا مکمل ها؟ :

یک رژیم غذایی متعادل بهترین راه برای دریافت تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن است و همانطور که قبلا ذکر کردیم، مکمل های غذایی در صورت کمبود برخی از مواد مغذی می توانند رژیم را بهبود بخشند، اما تکیه بر مکمل های غذایی نمی تواند جایگزینی برای آن باشد. غذای سالم و فواید متعدد آن، از آنجایی که ترکیب غذاها بسیار پیچیده است، غذاها نه تنها ویتامین ها و مواد معدنی بدن را تامین می کنند، بلکه فیبر، کربوهیدرات ها ، پروتئین ها، چربی ها و مواد شیمیایی گیاهی را نیز به همراه دارند. طیف وسیعی از مواد مغذی که علم هنوز به طور کامل آنها را شناسایی نکرده است، که آنها با سایر غذاها همکاری می کنند تا فوایدی را که غذای سالم ارائه می دهد ارائه دهند.

اگرچه مکمل‌ها در ارتقای سلامت برخی افراد نقش دارند، اما برای همه مفید نیستند و در واقع به برخی افراد توصیه می‌شود از مصرف برخی از مکمل‌ها به‌ویژه دوزهای بالای آن‌ها خودداری کنند، مثلاً مکمل‌های غذایی. حاوی ویتامین A مانند روغن جگر ماهی برای زنان باردار مضر است و اگر مقدار توصیه شده بیش از حد مجاز باشد یا برای مدت طولانی بیش از حد مجاز باشد، ممکن است باعث نقص مادرزادی در جنین شود.

به طور کلی همیشه توصیه می شود که از یک رژیم غذایی سالم و متعادل پیروی کنید، هنگام مطالعه برچسب روی بسته مکمل های غذایی دقت کنید و از مناسب بودن مکمل با فرد و وضعیت سلامتی او اطمینان حاصل کنید و از مصرف چندین دوز آن خودداری کنید. همچنین مهم است که قبل از تصمیم گیری در مورد مصرف مکمل های غذایی با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. پزشکان می توانند به تعادل مواد مغذی از غذا و مکمل ها کمک کنند.

نکاتی برای انتخاب مکمل های غذایی

اگرچه مکمل‌ها بدون نسخه در دسترس هستند، توصیه می‌شود با پزشک مشورت کنید، زیرا مکمل‌های غذایی ممکن است برای همه موارد ضروری نباشد، و پزشک می‌تواند به تشخیص اینکه آیا مکمل‌های غذایی بسته به شرایط فرد ضروری است یا خیر، راهنمایی کند.

برچسب را بررسی کنید: برچسب‌های روی بسته مکمل حاوی مواد موثره و مواد مغذی، اندازه مجاز وعده‌های غذایی و میزان مواد مغذی در هر وعده است.

به غذایی که می خورید توجه کنید: ویتامین ها و مواد معدنی به بسیاری از غذاهای غنی شده مانند: غلات صبحانه و نوشیدنی ها اضافه می شود و اگر مکمل های غذایی و برخی غذاهای غنی شده مصرف کنید، ممکن است فرد مقدار بسیار زیادی از برخی مواد مغذی دریافت کند. که می تواند خطر عوارض جانبی را افزایش دهد.

پرهیز از دوزهای بالا: مصرف مقدار بیشتری از مقادیر توصیه شده روزانه مواد مغذی می تواند خطر عوارض جانبی را افزایش دهد و کودکان در هنگام مصرف بیش از حد ویتامین ها و مواد معدنی بیشترین آسیب را در این گروه دارند.

سوالات متداول در مورد مکمل های غذایی

آیا کودکان به مکمل های غذایی نیاز دارند؟

به طور کلی، کودکان سالم می توانند نیازهای تغذیه ای خود را با پیروی از یک رژیم غذایی متنوع تامین کنند و مکمل های غذایی ممکن است برای برخی از گروه های سنی و شرایط بهداشتی توصیه شود. افرادی که از رژیم گیاهخواری سخت پیروی می کنند ممکن است خطر کمبود مواد مغذی مهم مانند: ویتامین B12، کلسیم ، آهن، روی و ویتامین D را افزایش دهند و از آنجایی که کودکان و نوجوانان نیازهای تغذیه ای متفاوتی نسبت به بزرگسالان دارند، مهم است که با یک متخصص مشورت کنید.

آیا ورزشکاران به مکمل های غذایی نیاز دارند؟

مکمل های غذایی می توانند نقش مهمی در رژیم غذایی ورزشکاران داشته باشند، اما همانطور که قبلاً اشاره کردیم; آنها باید مکمل رژیم غذایی در نظر گرفته شوند نه جایگزین آن. شایان ذکر است که مکمل های غذایی با شواهد علمی برای بهبود عملکرد ورزشی بسیار کم هستند و ممکن است برخی از این مکمل ها در بهبود عملکرد ورزشی و ریکاوری نقش داشته باشند.

شایان ذکر است که بررسی مداوم تحقیقات مکمل‌های غذایی برای ورزشکارانی که مکمل‌های غذایی مصرف می‌کنند، حائز اهمیت است، زیرا مکمل‌های غذایی با توجه به نتایج تحقیقات انجام‌ شده بر روی آن‌ها در چندین طبقه‌بندی می‌شوند و از مکمل‌هایی که مطالعات نشان داده است که می تواند برای ورزشکاران مفید باشد مانند کراتین ، پروتئین، و اسیدهای آمینه استفاده کنند.

شایان ذکر است که برای تعیین اثربخشی برخی از مکمل‌های غذایی تحقیقات بیشتری ضروری است و همانطور که قبلاً اشاره کردیم، توصیه می‌شود قبل از شروع مصرف هر نوع ویتامین یا مکمل جدید با پزشک مشورت کنید، زیرا این مواد می‌توانند با سایر مکمل‌ها تداخل داشته باشند. داروهایی که ممکن است فرد مصرف کند و برخی ممکن است مصرف کند ویتامین ها موثر نیستند مگر اینکه فرد دچار کمبود باشد.به طور کلی، یک رژیم غذایی متعادل و یک سبک زندگی سالم که شامل خواب کافی باشد برای تامین انرژی بیشتر افراد برای انجام فعالیت های روزانه کافی است.

 

همچنین بخوانید :

آیا دارچین برای پوست مفید است ؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا